Maslačak...cvijet...listovi i korenje....za mnoge su samo kao cvijet i trava koja raste po livadama, mnogi ga poznaju a mnogi i ne poznaju.Šta se sve koristi i za kakve namjene evo pročitajte u ovaj članak.Neki ga zovu Maslačak, neki Regmet, neki Regrat i neki Gluvarče.
Salate od listove Maslačka,regmeta,regrata,gluvarče.
Priprema :
Korenje maslačka:
Jedna do dve čajnih žličica regmetovog korenja prelijemo z 250 ml hladne
vode, zagrejemo in ostavimo tri minute da vri. Po 10 minuta čaj
procjedimo. Čaj pijemo dva puta na dan po jednu šaljicu.
Listova maslačka :
Jedna do dve čajne žličice narezanih posušenih listova prelijemo z 250 ml
hladne vode, zagrejemo in pustimo jednu minutu da vri. Po 10 minuta čaj
procjedimo. Čaj pijemo dva puta na dan po jednu šaljicu.
LEKOVITO DJELOVANJE
treba spomenuti železo, kalcium n magnezium, karotenoide (betakaroten), vitamina C i E, vitamine iz grupe B i još mnogobrojne druge poznate i nepoznate sastojke. Različite gorke sastojke potiću izbacivanje prebavnih sokova, obilje vlakana i još sprečava zastoje hrane u prebavni trakt.
Kao jak diuretik potiče djelovanje jetra i izbacivanje vode, potiče presnovu i djelovanje sve žlezde. Zato se u želudac izlučuje više kisline, u dvanajstpalačnik pa se izlučuje više žuči iz jetra i sokova trbušne slinavke, što olakšava prebavljanje teške in masne hrane.
Četrnajstdnevna kura sa listovima od regmeta kažu da pomaže rastopiti žučno kamenje. Mnogo je koristan kod različitih bolesti jetre.Narodni lekari su hronični hepatitis lječili sa mešavinom čajeva, kojje imaju glavni sastojak regmet. Smanjuje još i količinu šečera u krvi, zato ga preporučaju dijabetičarima.
Za liječenje se uporabljava cela biljka. Pojedine djelove moramo ubrati u pravom vremenu i stalno sušimo u senci, ako želimo postignuti najbolje učinke. Najviše je lijekovit koren, kojeg ubiramo u rano proljeće pred da počne da cvjeta ili na jesen.
Kod ubiranja ne smijemo biljku raniti, da iz nje ne izteče lijekovita mlječna tečnost. Listove ubiramo prije,a stabla među cvetenjem kad je sunčano vreme.
Regmet v kuhinji
Jestiva je cijela biljka, zato možemo od nje pripremiti ogromno zanimljiva. Listove najčešće jedemo sviježe u različite salate ,kao prilog ili samostojni obrok.Dodamo ih još u začinske umake i salatne preljeve ili od njih pripremimo posteljicu za meso, pečeno na žaru.
Veće i starije biljke blanširamo sa dodatkom maslinovog ulja, soli i papra ponudimo kao povrtni prilog ka mesu in ribama. Neki ih čak i kisele, slično kao kiseli kupus. Ukusne su i regmetove juhe, omlete, rižote, složence i pesto.
Očiščeno korenje je zanimljiv dodatak u salate i povrtnima juhama. Možemo ih sušiti, pržiti, dinstati, kuhati ili peči u pečnici.Mnogo su hranljive, jer poprečno sadrže oko 12 procenata polisaharida inulina, koji je sličan kao skrob u obliku rezervne hrane u biljnih korenima. Od sušenog korijena pripremimo čaj ili tinkturu.
Cvijetove najčešće ispržimo ili posušimo za čaj. Sviježe razdrobimo in natresemo u različne salate (od krompira, sa jajima, sa rajčicama …), sa avokadom i umacima za tjestenine.
Nauka je dokazala
Diuretično: Izbacuje vodu i potiče djelovanje jetra.
Protiv zapaljenja: Posebno ga preporučuju kod različne reumatske bolesti (antireumatik).
Protivirusno: Sprečava razvoj i razmnožavanje raznih virusa; djeluje kod liječenje virusnog hepatitisa.
Protitumorno: Posle djelovanja ga možemo usporediti sa protitumorskim polisaharidima lentinanom, koji sprečava razvoj celice raka.
:(Još nema komentara