Moj profil

Što i gdje jesti u Rimu?

Osim rimskih domaćica i u tradicionalnijim restoranima i gostionicama, u utorak će vas ponuditi ribom, četvrtak njokima, petak slanutkom s paštom i bakalarom...


Ako niste Rimljanin, rođeni ili posvojeni, svakako večeru započnite aperitivom na Giannicolu. S brdašca na lijevoj strani Tibera, ispod spomenika Garibaldiju, nalazi se nekoliko štandova koji ne nude ništa posebno, tek čašu uobičajenog prosecca (pjenušca) ili soka od rajčice, koje ćete piti s nogu. Ali pred vašim očima, okupan kosim, crvenkastim zrakama sunca, prostirat će se vječni grad. Kupola Sv. Petra, Koloseumom, Piazza Venezija, Kapitol pa rijeka, borovi, uske uličice, terase ostavit će vas bez daha.

Prema nepisanim pravilima Dolce Vite, kao i svakodnevnim navikama običnih domorodaca, na večeru se ne ide prije 21 sat. U romantičnim verzijama treba prošetati do povijesnog centra grada, točnije Pantheona. Restoran L'Eau Vive (dio istoimenog lanca) koji drže karmelićanke, nudi skroman, ali nadasve originalan izbor jela. Uostalom, sestre stižu s raznih strana svijeta, a svaka kuha ono što zna. U mističnoj, samostanskoj atmosferi možete jesti francuske, talijanske, azijske, južnoameričke specijalitete, a oko 21.30 večera se prekida za kratku molitvu. Ako ste u romantičnom raspoloženju, ali uz to i veliki hedonist, nabolje je produžiti stotinjak metara dalje do dućana "Chocolat". Osim što, kao što samo ime kaže, nudi odličnu čokoladu, vlasnici svakog četvrtka organiziraju večere na temu. Naravno, čokolade! Dvanaest srećkovića, jer toliko ih stane u podrum ispod dućana, moći će glad utažiti Suhim šljivama punjenih mekanim sirom i zrnima kakaovca, Pilav s piletinom, curryjem i čokoladom, Pečenom teletinom u kori od čokolade... Naravno, rezervacija je obavezna!

Tradicionalna kuhinja

Za življu atmosferu i tradicionalniju kuhinju najbolje je produžiti do Trasteverea (stara četvrt uz lijevu obalu Tibera). Nažalost, posljednjih godina Trastevere je postao glavnom metom američkih i drugih turista pa je nekad jedinstvena gastronomska ponuda djelomično "zagađena" pubovima, enotekama, pizzerijama. Međutim, u manje prometnim (čitaj, osvijetljenim) uličicama mogu se pronaći rijetke prave trattorije (gostionice). Ili do još uvijek autentičnog Testaccija (malo južnije), četvrti koje je izrasla oko Monte de' cocci (Brda od krhotina) i njegove nevjerojatne priče. Brdo visine do 50 metara je nastalo tijekom tri stoljeća, od Augustovog doba do 250. god.pos.Kr. gomilanjem ostataka amfora, navodno milijuna i milijuna, u kojima su ulje i vino stizali u riječnu luku starog Rima. Krhotine glinenih amfora, pretpostavlja se da ih je danas ostalo 50 milijuna, pažljivo su polagane uz dodatak vapna, kako bi se uklonile moguće posljedice raspadanja ulja te tako stvorile odličan element povezivanja i stabilnosti. U Testacciju ili "core di roma" (srcu Rima) možete pojesti odlične Tonnarelle caccio e pepe, (svježe četvrtaste špagete s ovčjim sirom i paprom), Buccatine all'amatriciana (šuplje špagete s umakom od rajčice i slanine), janjetinu na razne načine, povrće poput cikorije, artičoka, šparoga.

Naravno, sve ovisi o ukusima, ali i danu u tjednu. Naime, osim rimskih domaćica i u tradicionalnijim restoranima i gostionicama, u utorak će vas ponuditi ribom, četvrtak njokima, petak slanutkom s paštom i bakalarom, subotu tripicama, a u nedjelju fetuccinima (domaćom tjesteninom s jajima u obliku plosnatih špageta) s vrganjima i mesom.

Ako se odlučite na izlet izvan grada, na primjer na Castelli Romani (brda oko Rima) ili uz obližnja vulkanska jezera (Lago di Vico, Lago di Bracciano) možete naručiti palentu s umakom od rajčica i kobasicama. U originalnoj varijanti poslužit će je na velikoj drvenoj ploči, ovisno o broju gostiju za stolom, prekrivenoj palentom, umakom i kobasicama u sredini. Svatko će se, jedući palentu vlastitom žlicom, probijati do kobasica. Pa, tko prvi, njegova djevojka, ups, kobasica!

Sladoled i kava za kraj

Desert, neizostavno sladoled, nemojte jesti u restoranu, već šetajući po ulici. Osim nenadmašnog San Crispina, mnoge rimske slastičarnice slavu su stekle jednim jedinim okusom. Ako ste obožavatelj gianduje (čokolade s mljevenim lješnjacima) svakako svratite do Giolittija, odmah uz zgradu Parlamenta, a za zabaione (kremu s jajima i likerom marsala) obratite se u Fiocco di Neve, koji osim toga nudi sladoled u briošima, idealan za ljetni doručak.

I na kraju, kava! Uz sam Pantheon, u Tazzi d'Oro (Zlatnoj šalici), koja u ljetnim mjesecima nudi odličnu granitu od kave ili u kafiću Sant'Eustachije, gdje je mašina za espresso misteriozno pokrivena panoima, kako ne bi bila "provaljena" tajna najbolje kave na svijetu. Radi se o omanjim kafićima bez klime, bez stolova, bez mesinganih detalja i ukrasnih ogledala. Eliksir života stiže pred vas na šank u najobičnijoj bijeloj šalici, količinski ograničen, kao što inače biva s vrlo dragocjenim stvarima. Treba ga samo promiješati, jer je već zašećeren i nikako dodavati mlijeko ili šlag.

Autor slika: Tracy

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.