Što će stići nakon goji bobica, kvinoje, kokosove vode, nakon što smo vidjeli da insekti i drveni ugljen nikako ne nalaze pristalice?
Kako nastaje trend, jednako je kao pitati se da li je prije bilo jaje ili kokoš. Kako nastaje gastronomski trend možda je još teže dokučiti, jer postoje stotine različitih faktora koji utječu na njihovo stvaranje.
Na primjer, vrlo je teško predvidjeti kako će činjenica da je Amazon kupio jedan od najvećih lanaca samoposluživanja u Sjedinjenim Državama, Whole Foods, utjecati na nove trendove u gastronomiji.
Možda izgleda smiješno, ali i politička situacija može utjecati na konzumaciju određenih namirnica. Uostalom, nije tajna da Trump voli goveđe odreske i ne vjeruje u globalno zatopljenje, a njegovi politički protivnici, naročito milenijalsi, biraju veganski ili barem vegetarijanski način prehrane jer je on "prijateljskiji" prema planeti Zemlji.
Što će stići nakon goji bobica, kvinoje, kokosove vode, nakon što smo vidjeli da insekti i drveni ugljen nikako ne nalaze pristalice?
Među chefovima i dalje vlada, a nadajmo se da će tako i ostati, trend "nula kilometara", točnije korištenje sastojaka, koji rastu u određenom podneblju ili kako sam naziv kaže, iza kuhinjskih vratiju. Međutim, mnogi idu još dalje, pa sami kisele, dime, suše. Već nekoliko godina veliki je hit koreanski kimchi, kiseljenje povrća uz pomoć soli (poput našeg kiselog kupusa), kojem se kasnije mogu po želji dodati đumbir, češnjak, luk.
Japanski sushi više nije in. Ali sirova riba je i dalje popularna. Vraća se nekada slavni carpaccio, kojeg chef Eric Ripert u svom njujorškom restoranu Le Bernardin sprema, kao što se to radilo sedamdesetih, s agrumima i crvenim paprom. Ali, glavna je zvijezda peruanski ceviche. Može se pripremiti od svakojake ribe i rakova uz dodatak soka od limete, povrća poput luka i rajčice, voća poput manga ili dinje.
Meksička kuhinja je i dalje vrlo popularna. Međutim, ukusi su sve istančaniji i goste se više ne može zadovoljiti burritom od piletine i crnim grahom s rižom. Meksički restorani sve češće nude kuhinju određene meksičke pokrajine. Oaxacan je poznat po raznovrsnim umacima 'mole', kojima poseban okus daju lokalno uzgojene papričice, kuhinja Yucatana, koji se može pohvaliti najraznovrsnijim tropskim voćem i povrćem, pokazuje jake kubanske i karipske utjecaje, pokrajina Michoacan, koja se nalazi u unutrašnjosti poznata je po jelu carnitas, koje u osnovi ima prženu svinjetinu i po izvanrednim desertima pripremljenim od kozjeg mlijeka.
Međutim, mnogi se slažu da je prava revolucija u restoranskom svijetu započela daleko od lonaca.
Prvo, nakon brojnih skandala (među kojima je i onaj sa slavnim chefom Mariom Batalijem) o maltretiranju, ucjenjivanju, pa i zlostavljanju ženskog osoblja i pomoćnika, u kuhinje se vraća etički kodeks u kojem nema mjesta takvom ponašanju. Ako zbog ničeg drugog, zato jer su gosti počeli izbjegavati mjesta poznata po "čeličnoj šaci glavnog chefa".
Drugo, osim hrane, gosti žele atmosferu u kojoj će se moći opustiti i družiti s prijateljima ili obitelji. Drugim riječima, smanjite muziku, pojačajte svjetlo i obraćajte se svakom gostu kao da je jedan jedini.
:(Još nema komentara