Moj profil

5 zakona za pohanje bez suvišnih masnoća

Najbolji način pohanja mesa je u pečnici budući da nemamo dodatnog ulja koje će meso upiti prilikom pohanja, a samim time i manju kalorijsku vrijednost konačnog proizvoda.

Pohano meso se danas ubraja u tzv. "nezdravu hranu" zbog sastojaka koje upotrebljavamo u smjesi za pohanje te količini masnoća koje meso može upiti prilikom pohanja pa se vrlo često i izbjegava ukoliko se želimo hraniti pravilno i smanjiti unos kalorija i masti u prehrani.

Na svu sreću, postoje trikovi koji mogu smanjiti kalorijsku vrijednost pohanog mesa kao i prekomjerno upijanje masnoća te na taj način i pohano meso možemo povremeno uvrstiti u našu prehranu.

1. Priprema smjese

Umjesto bijelog pšeničnog brašna za pohanje možemo koristiti i druga brašna koja su povoljnijeg sastava poput rižinog i kukuruznog brašna, a umjesto krušnih mrvica druge žitarice poput kvinojinih ili zobenih pahuljica ili pak sjemenke.

2. Debljina mesa

Što je meso za pohanje tanje, to je i kraće vrijeme koje će trebati da se unutrašnjost mesa termički obradi, odnosno vrijeme pohanja. Iz tog razloga je i količina ulja koje meso može upiti manja budući da je kraće vrijeme izloženosti ulju.

3. Odabir načina pohanja

Najbolji način pohanja, gdje se postiže proizvod s najmanjom kalorijskom vrijednošću je pohanje u pećnici. Jedan od načina je da meso premažete sa senfom i uvaljate ga u usitnjene kukuruzne pahuljice, posložite u vatrostalnu posudu i pečete. Meso uronite u smjesu za pohanje i pošpricajte s uljem iz raspršivača te stavite na rešetku u pećnicu, a ispod rešetke možete staviti i papir za pečenje na lim za pećenje kako bi pokupio eventulne ostatke smjese. Važno je da meso ne stavljate direktno na papir za pečenje budući da će onda donja strana mesa ostati vlažna.

Ukoliko se pak ne možete pomiriti s pohanjem u pećnici, već vam je tradicionalan način pohanja u ulju draži, važno je da odaberete ulje koje je stabilno pri visokim temperaturama, a uz to ima i povoljan omjer nezasićenih i zasićenih masnih kiselina. Stoga su se za pohanje najboljima pokazali maslinovo ulje, ulje kikirikija i kokosovo ulje. Također, važno je meso ne uranjati u duboko ulje već ga pohati na površini ulja s obje strane, okrećući kada je meso s jedne strane pohano.

Da vam olakšamo pripremu omiljenog pohanog jela predlažemo da isprobate: Kukuruzno brašno, Senf estragon, Kukuruzne pahuljice.

4. Temperatura pohanja

Za pohanje u pećnici, važno je da je temperatura pećnice 200 – 220 °C prije nego meso stavimo u pećnicu.

Ukoliko pohamo u tavi u ulju, temperatura ulja mora biti 177 – 190 °C. Viša temperatura dovodi do brzog potamnjenja vanjskog dijela mesa, dok unutrašnjost još nije pečena, dok niža temperatura produljuje vrijeme pohanja i dovodi do pretjerane apsorpcije masnoća. Stoga ne smijemo pretrpati posudu za pohanje mesom jer će to uzrokovati pad temperature, već moramo pustiti dovoljan razmak između komada mesa.

5. Serviranje

Kako bismo osigurali uravnotežen obrok, pri konzumaciji pohanog mesa, važno je da za prilog odaberemo sastojke koje sadrže hranjive tvari koje upotpunjuju ovaj obrok. Stoga je pirjano, pečeno ili kuhano povrće izvrstan prilog pohanom mesu kao i kuhane žitarice uz miješanu salatu.

Svakako probajte:


Hrskava pileća prsa

Hrskavo-sočna pohana pileća prsaHrskavo-sočna pohana pileća prsa

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.