Moj profil

Aronija, najljekovitija biljka

Laganim zahvatom jedne ruke radnik na odrzavanju zelene povrsine u naselju gdje stanujem, otkida radosno sitne crne plodove ukrasnog grma i trpajuci ih u usta izgovara: 

ovo je najzdravija biljka na svijetu, aronija se zove!

Koja ironija, ja prvi put cujem za tu biljku iako je svaki dam gledam, i divim se njenim bojama u jesen, cvjetovima s proljeca i crnim malim bobicama u grozdovima, koje dugo opstaju na biljci! Zaintrigirana izjavom, u nasoj skromnoj kucnoj bibioteci uzimam knjigu sa zeljom da procitam i saznam nesto vise o toj cudotvornoj biljci.

Postoji vise vrsta aronije (chokeberries) dok su po sastavu i svojstvu manje vise sve iste.

Slabo poznata biljka aronija,  poslije otkrivanja ljekovite moci dobija na popularnosti tako da se danas uzgaja sirom Evrope. Postojbina joj je istocni dio Sjeverne Amerike a zahvaljujuci tome sto jako dobro podnosi zimu i mraz, do -60'C, dospjela je do Sibira zbog cega je dobila drugi naziv "sibirska borovnica". 

Sitne, male, tamnoplave bobice, u skupini (grozdovima) od 10-15, svojim izgledom jako podsjecaju na borovnicu. Rastinje u obliku grma moze dostici visinu i do dva metra. Jestivi i ljekoviti dio biljke su bobice malo oporog ukusa koji nakon sazrijevanja mogu da se odrze i do dva mjeseca na grmu. Sazrijevaju u avgustu. Slatkokiselkasto meso ploda ima intenzivno tamnocrvenu, skoro ljubicastu boju, i trpku aromu slicnu oskorusi. Plod je bez kospice, sa sitnim sjemenkama.

Aronija, lako uzgojivi ukrasni grm, ili vocka, nema prirodnih neprijatelja. Pozeljno je oplijeviti je i omoguciti joj vlaznost. Nema nametnika ni bolesti, ne treba je prskati i zato spada u ekolosko uzgojeno bobicasto voce, zdravu ishranu.

S proljecem, grmovi budu prekriveni prekrasnim bijelim cvjeticima koji traju desetak dana. Zeleni listovi u jesen dobijaju cudesnu boju, koji zare u posebnoj crvenoj boji. Sva ta ljepota Aronije primila je 1972. godine nagradu Kraljevskog vrtlarskog udruzenja u Engleskoj.

Sjevernoamericki Indijanci su susili i mljeli plodove aronije, kombinovali ih sa mesom i brasnom i tako koristili za ishranu. Svjeze plodove su najcesce koristili kod stomacnih problema i proljeva, a od listova aronije su pravili caj za zamladjivanje rana. Aronija je zbog velike koncentracije antioksidanata mnogo jaci antioksidant od brusnice. Efikasno prociscava organizam od stetnih materija i teskih metala i kao takva veoma je korisna preventiva protiv malignih oboljenja. Od vitamina, kazu, sadrzi pola abecede  C, A, E, B, B2, B6, B9 i vrlo rijedak vitamin P a od minerala su tu gvozdje, kalijum, kalcijum, molibden, mangan, fosfor i jod. Sadrzi i rijedak vocni secer sorbitol.

Pored toga sto lijepo izgleda, od cvata do ploda, ljekovita moc aronije je mnogo "ljepsa". Evo nekoliko ljekovitih svojstava ovog bobicastog voca: pospjesuje cirkulaciju, dobar je prociscivac krvi, ublazava migrenu i glavobolju, snizava krvni pritisak, povoljno djeluje na crijeva i zeludac, podize imunitet, smanjuje upale, sprijecava razvoj virusnih i bakterijskih infekcija, omogucava pravilan rad zuci i jetre pored prociscavanja. Zreli plodovi sadrze velike kolicine karotena koji stiti stanice od ostecenja, oci od nastanka sive mrene a kozu od opasnih opekotina sunca. Regulise rad pankreasa i samim tim moze biti korisna u lijecenju dijabetesa, regulise pravilan rad i izlucivanje hormona stitne zlijezde, podstice zarastanje rana, usporava starenje organizma i koze, sprijecava nastanak bora, stiti od UV zracenja.

100 gr zrelih plodova aronije sadrzi 16.100 ORAC (antioksidativni kapacitet) jedinica dok je dnevna doza od 3.000 do 5.000 jedinica potrebna za adekvatnu antioksidativnu zastitu ljudskog tkiva i plazme cime direktno ne samo da sprijecava pojavu raka vec i  pomaze u lijecenju malignih oboljenja tako sto unistava celije raka. Za dobar ucinak i djelotvorenje  preporucuje se konzumacija 15-ak svjezih bobica ujutro i ista kolicinu u poslijepodnevnim satima. Kako bi je imali preko cijele godine, aroniju mozete zamrznuti, osusiti, napraviti marmeladu, sok, sirup, kompot, djem, slatko, vino, liker, rakiju.

Caj od susenih bobica preporucuje se za poboljsanje krvne slike kao i lijecenje cira na zeludcu.

Recepti sa aronijom:

  • Jogurt sa aronijom:

2 dcl jogurta  i 100 gr aronije svjeze izmiksati u blenderu, dodati secer po ukusu i odmah piti!

  • Milkshake sa aronijom:

2 dcl mlijeka, med po potrebi, 200 gr svjezih ili smrznutih bobica aronije i 200 gr malina izmiksati u blenderu i odmah piti!

  • Smoothie sa aronijom:

2 dcl jogurta, 1 dcl soka od narance, 200 gr mijesanog sezonskog voca i 30-ak bobica aronije izmiksajte u blenderu i sluzite odma!

  • Sirup od aronije:

1 kg aronije zgnjecite, dodajte 200 gr secera i ostavite na hladnom da stoji do sutrada. Ocijedite sok od voca, dodajte jos 400 gr secera i mijesajuci zagrijavajte. Kuhajte ne duze od 5 minuta. Vruce sipajte u flasu i odmah zatvorite. Sirup mozete koristiti za razne poslastice, palacinke, sladoled ili na taste uzimati svako jutro po jednu kasiku.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.