Moj profil

Dan palačinki

Palačinkom po svijetu...

Dan palačinki

Dan posvećen palačinkama slavi se na  utorak prije Pepelnice. Zašto baš na ovaj dan? Kako se za vrijeme korizme znamo odreći najdražih slastica i jela, Britanci su odlučili "nadoknaditi" sve ono što će propustiti tijekom perioda odricanja. Dakle, taj utorak posljednja je prilika za opuštanje i uživanje u hrani koja nam neće biti dozvoljena u vrijeme korizme. 

Dan palačinki se u Velikoj Britaniji, Sjevernoj Irskoj i nekoliko drugih zemalja širom svijeta, slavi uz dobru zabavu i puno raznovrsnih palačinki!

Najpoznatija aktivnost Dana palačinki je utrka koja se u povijesnom britanskom gradiću Olney održava od 1445. godine. Sve je počelo kad je jedna Britanka, na utorak prije Pepelnice, odlučila ispeći palačinke kako bi iskoristila sve kvarljive namirnice prije korizme.  Bila je toliko zauzeta izradom palačinki da je zaboravila na vrijeme i na misu. Čuvši crkvena zvona, izjurila je iz kuće, s tavom u rukama.

Utrka palačinki ostaje relativno česta svečana tradicija u Velikoj Britaniji, čak i danas. Pravila su stroga: natjecatelji moraju baciti svoje palačinke (barem tri puta) oponašajući pečenje palačinki, kao i nositi pregaču i maramu. Tradicionalno, kada muškarci žele sudjelovati, moraju se dotjerati kao kućanice, s pregačom i maramom.

Palačinke (crêpe) tradicionalno pripadaju francuskoj kuhinji. Potječu iz zapadno-francuske pokrajine Bretagne, gdje se pripremaju od davnina.

Prema nekim izvorima još su stari Grci otkrili, pekli i jeli palačinke.

Palačinke su desert od tankog tijesta, koje se može puniti različitim sastojcima – slatkim ili slanim nadjevom. Svatko od nas ima svoju recepturu za izradu palačinki, i vjerojatno svatko smatra da su njegove ,,baš najbolje,,. Ne znamo čije su palačinke najtanje i najukusnije, ali  znamo da ćemo teško pronaći osobu koja se ne voli počastiti ovom ukusnom delicijom.

Svaka zemlja ima svoje palačinke, slatki ili slani kolač, raznih debljina, nadjeva i preljeva, kojem su osnovni sastojci brašno, jaja, mlijeko i/ili odnosno voda.

Palačinke, palatschinke, pancakes, crêpes, pfannkuchen, tiganites, samo su neki od naziva te ukusne delicije. Ovisno o regiji palačinka se jede kao predjelo, desert ili glavno jelo. U svakoj se zemlji razlikuje debljina palačinke i njezin način pripreme, kao i raznovrsnost nadjeva.

Austrijanci, Česi i Slovaci  palačinke nadijevaju džemovima, nadjevom od oraha, čokoladnim punjenjima, sirom i dr.  Blini su palačinke iz heljdinog ili pšeničnog brašna, maslaca, jaja i mlijeka sa dodatkom kvasca, a mogu biti  slatke ili slane. Serviraju se najčešće s vrhnjem, kavijarom i dimljenim lososom. Poljaci svoje palačinke zovu naleśniki.

Poznati naziv crêpes,  kako palačinku nazivaju Francuzi, koriste i Belgijanci, Švicarci i Kanađani. Stoga i ne čudi da je  najpoznatija palačinka, crêpes Suzzete, s narančinim sokom, koricom naranče  te likerom od naranče, upravo francuskog podrijetla.

Talijani svoje palačinke zovu crespellama, a nadijevaju ih finim talijanskim delicijama, npr. gorgonzolom i radičem, šumskim gljivama, riccotom i špinatom, rukolom i pršutom, mozzarellom…  Nizozemske palačinke su tanke i većeg opsega od onih koje poznajemo, a tradicionalni ih pune slaninom. Frixuelos  su palačinke u Španjolskoj, koje se mogu puniti slatkim i slanim nadjevom (šlag, jabuke te sir ili komadići mesa).

Američke palačinke su male i deblje. Debljinu duguju prašku za pecivo koje se dodaje smjesi. Ponekad se u palačinke dodaju šećer, cimet i vanilija,  a obogaćuju ih nadjevima poput javorovog sirupa, voća, sira…

Indijske palačinke prepoznat ćete po nazivima Dosa, Neer dosa, Appam i Uthappam. Sastoje se od rižina tijesta i crne leće. Indonezijske palačinke se slično kao indijske pripremaju od rižinog brašna, ali se umjesto običnog dodaje kokosovo mlijeko.

U Japanu se jedu palačinke imenom  okonomiyaki, izvedeno iz riječi okonomi, što znači "ono što vam se sviđa" ili "ono što želite", a yaki  "kuha". Tijesto za palačinke se radi s narezanim kupusom a  pune se raznim nadjevima: lukom, mesom, hobotnicama, lignjama, škampima, povrćem, sirom…

Afričke palačinke, primjerice one iz Etiopije, jedu se za Božić. Palačinke kakve poznaju u Somaliji i Eritreji spužvaste su strukture i koriste se kao kruh, tj. trgaju na komadiće i umaču u varivo ili  salate.

U  Australiji  i na Novom Zelandu goste se malim palačinkama  pod nazivom pikelete. Tradicionalno ih serviraju s džemom ili umakom s tučenim vrhnjem.

U Skandinaviji, posebice u Švedskoj popularna palačinka naziva se Raggmunk – radi se o slanoj palačinki od krumpira. U Finskoj se palačinke Pannukakku peku u pećnici i poslužuju s tučenim slatkim vrhnjem i voćem. U Austriji su  popularne razlomljene palačinke, Kaiserschmarren ili carski drobljenac. Radi se od guste smjese za palačinke u koju se dodaje maslac i grožđice, a poslužuju se posute šećerom, cimetom i umakom od šljiva ili jabuka.

Marokanske verzije palačinki nazivaju se baghrir, palačinka s tisuću rupa, koja se poslužuje s maslacem i medom; msmen s povrćem i mesom, te slatke melou.

Meksičke palačinke ili tortilje napravljene od kukuruznog brašna najčešće je jelo na stolovima stanovnika te zemlje.

Starim Slavenima blin je bio simbol okruglog, toplog, zlatnožutog Sunca, pa su ga stoga prinosili kao žrtvu u svojim  obredima. Žene su se poslije poroda hranile blinima. Blini su se posluživali na svadbama i pogrebima, i tako su pratili čovjekov život od rođenja do smrti.

Rusi, Bjelorusi i Ukranici danas rade blini  najčešće od pšeničnog brašna, no mogu se koristiti i druge vrste brašna. Tekuće tijesto za blini uglavnom se radi s mlijekom ili vodom. No smjesa se može napraviti i s vrhnjem, mlaćenicom, kefirom ili kiselim mlijekom.

Olady- male, debele palačinke, prave se od jogurta ili mlaćenice. Poslužuju se uz narezane jabuke, maslac i javorov sirup.

Blintzes su postali popularni u Sjedinjenim Američkim Državama od strane židovskih doseljenika. Blintzes, palačinke punjene sirom, a zatim pržene, poslužuju se na blagdane, kao što su Hanuka  i Šavuot.    

Nekoliko savjeta za fine, meke i tanke palačinke

  • Da palačinke ne bi bile masne, pecite ih u  tavi koju ste samo malo premazali masnoćom ili koristite sprej za pečenje.
  • Ako želite lagane palačinke, dio mlijeka zamijenite vodom ili,  još bolje,  mineralnom vodom. Palačinke neće biti žilave, već lagane poput pahulje. (netko umjesto mineralne vode dodaje pivo)
  • Dio mlijeka se može zamijeniti jogurtom, tijesto će biti ukusnije.
  • Smjesa za palačinke treba odležati u hladnjaku 30-60 minuta prije pečenja.
  • Okus palačinke možete obogatiti dodavanjem u smjesu vanilin šećera, cimeta, ruma, limunove korice…
  • Ukoliko volite deblje palačinke, u smjesu dodajte malo praška za pecivo.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.