Moj profil

Kako je nastala božićna zvijezda?

Mnogima su blagdani nezamislivi bez božićne zvijezde, dekorativne lončanice s crvenim i zelenim listovima koju je 1828. u brdima Meksika otkrio Joel Poinsette, po kojem je i dobila svoje drugo ime poinsettia.

Mnogima su blagdani nezamislivi bez božićne zvijezde, lijepe i dekorativne lončanice s crvenim i zelenim listovima. U njenoj domovini Meksiku, osim što u vrijeme Božića njome ukrašavaju domove, majke uspavljuju djecu toplom i dirljivom pričom o tome kako je ona nastala.

Dogodilo se to na Badnjak, u jednom malom selu, u crkvi u kojoj je župnik s djecom ukrašavao oltare i slagao božićne jaslice. Da crkva i uprizorenje rođenja maloga Isusa budu što ljepše i raskošnije, svako je dijete iz svog doma donijelo neki ukras, primjerice svijeću, figuricu od gipsa ili kuglicu za jelku. Kako, nažalost, kod kuće nisu imali nikakve božićne ukrase, a ni novaca da ih kupe, siromašni brat i sestra, Pablo i Maria, za jaslice su donijeli biljku koju su pronašli uz ogradu svojega vrta. Kako je biljka bila ne samo obična, nego i vrlo neugledna, ostala su im se djeca jako rugala i glasno smijala. No, kad su se sutradan svi ponovo okupili u crkvi imali su što vidjeti. Preko noći se dogodilo čudo koje je i djecu i župnika ostavilo bez daha. Neugledna i nimalo lijepa biljka pretvorila se u prekrasan cvijet s crvenim i zelenim listovima kojemu su sretni i ponosni Maria i Pablo nadjenuli jednako tako lijepo ime -  "božićna zvijezda".

Naravno, kako život nije bajka čak ni u vrijeme Božića, u zbilji se sve to dogodilo posve drugačije. Božićnu zvijezdu je 1828. u brdima Meksika otkrio ambasador SAD-a i zaljubljenik u prirodu, Joel Poinsette, po kojem je i dobila ime poinsettia. Uskoro je božićna zvijezda dospjela u Europu, u Englesku, da bi je već 1834. pod latinskim imenom Euphorbia Pulcherrima, opisao berlinski botaničar Johan Klotzsch. Početkom 20. stoljeća poinsettia se počela pojavljivati u cvjećarnicama, a od 1950. sve se više veže uz božićne i novogodišnje blagdane te postaje jedna od najomiljenijih ukrasnih biljaka u srednjoj Evropi.

Kako je božićna zvijezda višegodišnja biljka, nemojte je kao što je to uobičajeno, baciti nakon blagdana. Sačuvajte je, a na proljeće je podrežite i promijenite supstrat u loncu. Tijekom ljeta je držite na otvorenom, a na jesen je unesite u kuću. Zimi pak čekajte da vas ponovo očara svojom ljepotom i najavi vam najromantičnije doba godine!

Autor slike: urtica

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.