Moj profil

Kraljevske bukovače

Kraljevska bukovača, najveća i najukusnija u svojoj vrsti, pikantnog i aromatičnog okusa, omiljena je gljiva među strastvenim kuharima. 

Krajevska bukovača (eng. King oyster mushroom, lat. Pleurotus eryngii)jestiva je gljiva porijeklom sa mediteranskog područja Evrope, Srednjeg Istoka i Sjeverne Afrike, također raste i u različitim dijelovima Azije. 

Pleurotus e. najveća je vrsta u rodu bukovača. Ima mesnatu, bijelu dršku, dužine do 10 cm, i mali smeđi klobuk, promjera 3-12 cm, ispod kojeg se nalaze svjetlo smeđe resice. Svi dijelovi gljive su jestivi. Oboje, okus i tekstura, su superiorniji u odnosu na druge bukovače. Tekstura je mesnatija i lakše se žvaće. Zbog svog debelog mesa može ostati svježa nekoliko dana duže od svojih srodnika.

Bukovače su bogate bjelančevinama (do 30 % u suhoj tvari), vitaminima B kompleksa i imaju znatne količine molekula lovastatina koje prirodno snižava kolesterol.

Svježina

Svježa gljiva se prepoznaje po tome što je lijepa, sočna i mesnata, bez promjena u boji. Ne treba je soliti prije termičke obrade, jer će postati tvrda i bezukusna. Od sunčeve svjetlosti će se isušiti i potamniti.

Čišćenje

Ova gljiva je vrlo osjetljiva, a najčešće je nije potrebno čistiti. Pranje vodom dovodi do smanjenja arome, pa ako se čisti, onda je to najbolje napraviti laganim pokretima suhom krpom. 

Kuhanje

Kraljevske bukovače se vrlo često mogu vidjeti u woku ili drugim azijskim jelima. Mogu se grilati, pri čemu dobiju lijepu zlatno-smeđu boju. 

Rezanjem po dužini se dobiju odresci privlačnog oblika. Najčešće se pripremaju prženjem na tavi na malo ulja, začinjene soli i paprom.

Podjednako je dobra sirova, u salatama ili pripremljena kao karpaćo, kuhana, pirjana, pržena ili grilana, uz tjesteninu, omlet ili rižoto. Možete ih također koristiti da poboljšate okus gulaša, rižota ili juhe.

Recept: Kraljevske bukovače sa grilanom piletinom

Čuvanje

Najbolje je koristiti svježe gljive, a njihova svježina se može produžiti čuvanjem na temperaturi od +2 do +5 C, u hladnijem dijelu fržidera. Prilikom čuvanja dobro ih je prekriti krpom ili držati u papirnatoj vrećici.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.