Moj profil

Ljetno ljekovito bilje-lovor

Nezaobilazan u svakoj kuhinji,ovaj začin nije samo začin! Pročitajte, i uvjerite se!

Lovor (Laurus nobilis) -čaj , lijek , začin:

Lovor (lat. Laurus nobilis) pripada porodici lovornjača, a porijeklom je iz Male Azije.
Rasprostranjen je na području cijelog Mediterana.
Lovor je grm ili drvo, sjajnih i kožastih listova, cvjetovi su neugledni, žućkaste boje, a plod je plavo crna koštunica.Veoma je zahvalna biljka u svakom vrtu.
Prema grčkoj mitologiji, lijepa nimfa Dafne se pretvorila u lovorovo stablo kako bi pobjegla od zaljubljenog Apolona.
Lovor je tako postalo simbol Apolona njegovim granama su se ovjenčavali heroji, poznate osobe umjetnosti svih grana i sportskog života. 
Karlo Veliki je stavio lovor na spisak biljaka koje se moraju uzgajati u njegovim vrtovima.
Lovor raste na dobro dreniranom tlu na sunčanom ili blago sjenovitom položaju. Tlo može biti glinasto, pjeskovito ili ilovasto. Koristi se u hortikulturi kao stablo ili kao formalno oblikovana živica, u kulinarstvu kao začin, a u pučkoj medicini kao ljekovita biljka.
Razmnožavanje lovora je preko sjemena, reznicama, mladicama i položenicama.
Lovor treba orezivati ljeti i ukloniti mladice kad se pojave.
Vrlo dobro podnosi rezidbu pa se oblikuje kao stabalce.
Velika je šteta da ne podnosi hladne temperature pa ga tako nalazimo samo u mediteranskoj , blagoj klimi.
Lovor je vrlo otporan na bolesti i štetočine, pa je idealan za sadnju pored osjetljivih biljaka.

Listovi su vrlo aromatičnog, ljutog, gorkog i jakog okusa.
Svježi listovi sadrže vitamin A, C, te vitamine B kompleksa. Od minerala su prisutni kalcij, mangan, željezo, selenij, cink i magnezij.
U lovoru se nalazi oko 1 do 3 posto eteričnog ulja, kojeg čine cineol, eugenol, treslovine, seskviterpeni i gorke tvari.
Cineol je odgovoran za antibakterijsko, antifungalno (antigljivično) i umirujuće djelovanje lovora.
Eugenol djeluje protiv epilepsije te ima sedativno djelovanje.
Treslovine (tanini) imaju adstringentno svojstvo te pomažu pri liječenju proljeva.
Seskviterpeni djeluju protiv leukemije.
Sušeni plodovi lovora sadrže eterično ulje čiji sastav čine terpeni (cineol, terpineol, citral), seskviterpeni, miristinska kiselina.

Eterično ulje lovora dobiva se destilacijom iz listova.
Snažno analgetsko i protugljivično djelovanje čini eterično ulje lovora skoro nezamjenjivim sastojkom u terapiji jakih bolova, te kod težih gljivičnih oboljenja (poput gljivičnih infekcija na noktima). Lovor je jedno od najučinkovitih ulja za jačanje i preventivu – čisti limfni sustav, te se preporuča i za proširene vene. Eterično ulje lovora ima snažno antivirusno djelovanje, pa se preporuča njegovo korištenje kod virusnih infekcija poput gripe. 
Jak je spazmolitik i analgetik , pa se primjenjuje kod mišićnih bolova i grčeva, te kod reumatoidnog artritisa.
Ulje od lovora se koristi i za inhaliranje kod problema sa dišnim putevima, ono smanjuje neugodni učestali kašalj potiče nas na iskašljavanje i izbacivanje sluzi iz pluća.

Koristi se i kao sredstvo za dezinfekciju prostora u kojima se nalaze virusi gripe, prehlade i drugi mikrobi. Također, djeluje opuštajuće i umirujuće .

Listovi lovora se koriste kod problema s probavom. Imaju sposobnost smanjenja nadimanja.
Čaj od njegova lista pomaže probavu. Za pripremu čaja od lovora, uzmite 1 list svježeg ili sušenog usitnjenog lovora koji prelijte s 2 dl ključale vode.
Šalicu poklopite i nakon 15 minuta procijedite. Pijte jednu do dvije šalice dnevno, prije jela.

Listovi se koriste svježi ili suhi.Svježe osušeni listovi imaju snažniji okus i aromu od svježih listova. Ako sami sušite lovor berite veće, čvrste, sjajne, gotovo kožnate listove izrazito tamnozelene boje i sušite ih u hladu, a čuvajte nekoliko mjeseci na tamnom i suhom mjestu u staklenim posudama s poklopcem da vam miris lovora ne ishlapi.

Kod bronhitisa, preporučuje se stavljanje obloga od lovora.
Oblozi se umaču u vodu u kojoj se kuhao lovor.
Takvi oblozi pomažu pri jakom kašlju, bronhitisu i infekcija dišnog sustava.
Listove možete koristiti i za biljne kupke.
Za kupke je potrebno usitniti oko 20 listova lovora i kuhati u 5 l vode. Posudu poklopite, a nakon jednog sata ulijte u kadu.

Listovi lovora smiruju rad želuca, potiču apetit i izlučivanje probavnih sokova.
Zbog tih svojstava lovorov list se dodaje mnogim jelima koja inače izazivaju nadimanje - grah,leća, kiseli kupus.Listovi lovora su takođe neizostavni dio jela spravljenih od divljači,razna pečenja i gotovo sve osim juha,zapravo tamo gdje dolazi bilo kakvo meso,kuhano ili pečeno lovor će biti od koristi, jer sadrži enzim koji pomaže razgradnji proteina.
Kod pripreme hrane s lovorom, list se treba izvaditi na kraju kuhanja.
Koristi se u konzerviranju i pakiranju suhog voća, posebice smokava, te za popravljanje okusa i kao repelent.

Lovorove bobice se koriste kod pečenja mesa – stave se po odrescima.
Za kiseljenje povrća, te kao začin octu dodaje se 2 do 4 lista.

Plod lovora plavo crna boba jajastog oblika dosta sliči na plod masline. Iz ploda se nekada dobivalo ulje, zrnata masa, smjesa masti i eteričnog ulja, koja je dosta aromatična a koristila se u proizvodnji sapuna.

MACERAT
Macerat napravljen od usitnjenog lovorovog lista u hladno prešanom ulju suncokreta odličan je za tretiranje bolnih mišića, nategnuća mišića , uganuća zglobova , artritisa i reumatizma.Macerat lovora se primjenjuje isključivo izvana.

Tinktura od lovorovog lista
Sitno narežite 30 grama svježeg lovorovog lista te ga stavite u staklenku i prelijte sa tri decilitra jake rakije Držite sve dobro zatvoreno 10 dana na toplom mjestu, a zatim procjedite. Tinktura od lovorovog lista odličan je lijek kod nateknuća tetiva, bolova u mišićima, nategnuća mišića, reume, uganuća zglobova .

Hidrolat
Hidrolat lovora djeluje antiseptično, antibakterijski i antivirusno. Od iznimne je vrijednosti u tretmanima limfne drenaže – čisti i jača limfni sustav. Izvrstan je za njegu kože nakon depilacije ili brijanja – spriječava infekcije kože, tonizira ju i omekšava. Koristi se i u anticelulitnim programima i kod proširenih vena.U kombinaciji sa hidrolatima kadulje i primorskog vriska u obliku vodica za ispiranje usta i grgljanje smiruje upalne procese usne šupljine i grla.

U kozmetici se odličnim pokazao lovorov list protiv peruti i uopće za njegu kože glave ,sastavni je dio mnogih krema i losiona za njegu masne kože i kose .

Napomena:
Trudnice trebaju izbjegavati lovor jer može uzrokovati pobačaj. Otrovan je za pse i mačke.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.