Moj profil

Nešto o brašnu ...

Započela sam čitati jednu preporučenu knjigu i odmah se ugodno iznenadila s dijelom teksta i naravno opet nešto naučila.I zato želim s Vama podijeliti ,jedan mali tekst o brašnu , iz knjige : "Klub Božićnih kolačića", autorice Ann Pearlman, pod nazivom BRAŠNO.

Nakon, što sam pročitala, ovaj odjeljak, malo sam stala i zamisilila se, kako je to brašno čudesna stvar i koliko uživam u izradi svih delicija uz pomoć brašna i kako je brašno uvijek prisutno u mojoj kući. Zato citiram autoricu: "Stoga kad idući put izvažeš malo brašna, razmisli o njegovoj primarnoj ulozi u ljudskoj civilizaciji".

                                                                   B R A Š N O

Brašno uzimam zdravo za gotovo. Ne razmišljam o njemu, uvijek ga imam u kuhinji, kao što je bilo i u majčinoj kuhinji. To je dio moje svakodnevnice.

Kad su Skay i Tara bile male, crtale su slike u brašnu koje bih prosijala na pult nakon što bi kalupom izrezale kolačiće ili valjale košarice za pite. Brašno koje koristimo kao temelj za većinu kolačića je pšenica u prahu. Pšenica, zrnje žitarice, može se pretvoriti u kruh, kolače, tjesteninu, kolačiće, njoke, sok, žitarice za doručak i kuskus. Fermentacijom se dobiva pivo, votka i alkohol.

Negdje sam pročitala da je pšenica vjerojatno prvi put kultivirana negdje u Turskoj prije desetak tisuća godina. Bila je idealna kao prvi usjev jer se sama oprašuje, uzgaja se iz sjemena, može se žeti već kroz nekoliko mjeseci i lako se skladišti. Domestikacija pšenice omogućila je lovcima i sakupljačima da stvaraju naseobine. Rasla su sela.

Od trenutka kad smo mi, ljudska bića, mogli računati na postojani izvor hrane, nismo morali putovati da bi lovili i skupljali. Kako je dovoljno hrane postalo dostupno, obavljali smo razmjenu s drugim skupinama i širili znanje i proizvode po čitavom svijetu. Tako je pšenica do Egejskog mora došla prije osam i pol tisuća godina i do Indije prije otprilike šest tisuća godina. Prije pet tisuća godina stigla je i do Velike Britanije, Etiopije, Španjolske i tisuću godina nakon toga do Kine.

Prije tri tisuće godina, plugovi koje su vukli konji i sijačice povećali su proizvodnju žitarica. Donedavno, u devetnaestom stoljeću, pšenica se žela isto kao i u pretpovijesno vrijeme srpom, zatim se vezala u snopove za mlaćenje gdje su životinje drobile stabljike ili su poljoprivrednici mlaćenjem izdvajali zrnje. Bacali su zrnje u zrak i opaci bi odletjeli dok bi dragocjene jezgre ostale.Godine 1834.Mc Cormick je izumio žetalicu i industrijalizacija je izmijenila proizvodnju hrane i naše društvo.

Priča o tome kako se pšenica pretvara u brašno prati povijest strojeva. Prvo se proizvodilo pomoću tučka i mužara. Nastajala je gruba masa za kašu, a ne brašno za kruh. U starom Egiptu korisila su se dva velika kamena, pritom je čovjek gurao gornji kamen. U Rimu se prije dvije tisuće sto pedest godina koristila vodena energija za pokretanje kamenja. Snaga vjetra počela se koristiti prije tisuću godina. Kasnije su došli parni strojevi i električna energija.

Brašno se sastoji od ugljikohidrata, masnoća i proteina. Pšenica sadrži više proteina nego riža ili druge žitarice i najhranjivija je od uobičajenih žitarica. Evo jednog savjeta za pečenje: postotak proteina koji varira od devet do dvanaest posto, određuje koliko će hrana biti tvrda i žilava. Brašno za kruh bolje je s većim postotkom proteina dok su kolačići ukusniji kad se naprave od brašna s manje proteina. Mekše brašno, s manje proteina, najbolje je za proizvode koji se dižu uz pomoć kemijskih tvari, a radi se o kolačima, kolačićima i keksima. Najbolje je koristiti brašno za kolače, ali ako ga nemate , onda treba koristiti višenamjensko brašno i oduzeti po žlicu od svake šalice.

Pšenica je poput zraka, uzimamo je zdravo za gotovo. Ali za većinu nas , zrna zapravo čine život. Sjeti se samo da je uzgoj pšenice omogućio razvoj naseobina i prvih četvrti.

Stoga kad idući put izvašeš malo brašna, razmisli o njegovoj primarnoj ulozi u ljudskoj civilizaciji.


Nadam se da sam vas potaknula na razmišljanje o proizvodu , koji se naveliko koristi na ovim stranicama, i koji je uvijek tu u našim kuhinjama.

                                                    PŠENICA- BRAŠNO - ŽIVOT

Uživajmo u brašnu!!!

I potrudite se pročitati ovu simpatičnu knjižicu !


Evo, glavnog lika, kod mene već u upotrebi...





:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.