Moj profil

O jabukama

"Apple a day keeps the doctor away" čuvena je engleska poslovica,  velškog porekla iz 19. veka. Neka istraživanja pokazala su da osobe koje pojedu jabuku dnevno koriste manje lekova od ostalih. 

Jabuka /Malus pumila/ spada u porodicu ruža. Razlog zašto su ih naučnici tako klasifikovali su sličnosti njihovih cvetova. Uz to, jabuke nisu jedino voće koje spada u ovu porodicu – u njoj se nalaze zajedno s kruškama, šljivama, trešnjama i još ponekim voćem.


Arheolozi su pronašli dokaze da ljudi uživaju u ukusu jabuke otprilike od 6.500 godina p.n.e.

Stablo jabuke potiče iz područja između Kaspijskog jezera i Crnog mora. Tamo se još uvek mogu naći prave divlje jabuke od kojih su nastale sve ostale vrste. Zovu se Malus sieversii, a DNA analiza iz 2010. potvrdila je kako je ova vrsta praotac svih današnjih jabuka. Najveći grad Kazahstana Almaty svoje ime dobio je po tamošnjem nazivu za jabuke (Alma), što se često prevodilo kao “pun jabuka”.


Iz vremena Starog Rima potiče uzrečica 'ab ovo usque ad mala', što znači od jajeta sve do jabuke. Tada je bilo uobičajeno obrok započeti jajetom, a završiti jabukom. Jabuke su bile vrlo cenjene, zbog svoje arome, slatkoće, ali i lepote i smatrale su se luksuznim voćem.

Henry VII iz svoje je kraljevske riznice plaćao vrtoglave iznose za pojedine tada retke vrste jabuka, a njegov naslednik Henry VIII imao je vlastiti voćnjak s mnogo različitih sorti. Čak je uvozio i francuske vrtlare kako bi se na najbolji mogući način brinuli o njima. Katarina Velika toliko je obožavala sortu Golden Pippin (sličnu današnjem zlatnom delišesu) da ih je ponela u svoju palatu u Rusiju, a svaka je bila zamotana u srebrni papir. Kraljica Viktorija takođe ih je volela, naročito pečene.

Karlo Veliki je naredio sadnju jabuka u nemačkim zemljama oko 800. godine, a oko 1.600. godine bilo je poznato gotovo 200 sorti jabuka.


Danas postoji više od 8.000 raznih sorti jabuka!

Najviše na svetu ih se proizvodi u Kini, a najveća potrošnja jabuka po stanovniku u svetu je u Turskoj. Prosečna godišnja potrošnja jabuka po stanovniku u Evropi je 20 kg.


U Africi, jabuke rastu jedino u području Mediterana.


U kineskoj kulturi, reč za jabuku je 'ping' što je ujedno i reč za mir. To je razlog zašto su jabuke popularan poklon kad posećujete nekog u Kini.


Masa najteže jabuke ubrane ikad je 1,45 kg. Čak četvrtinu jabuke čini vazduh i zato sveža jabuka pluta u vodi.


Jedna jabuka srednje veličine sadrži 80 kalorija. Najviše antioksidansa se nalazi u kori i zato bi jabuke trebalo jesti neoguljene. Seme je najbolje izbegavati – ono sadrži otrovne kiseline.

Važniji sastojci u plodu: pektini, karotenoidi, jabučna i druge organske kiseline, kalijum, brom, kao i visok postotak bora koji stimuliše električne aktivnosti mozga i poboljšava koncentraciju.

Jabuke nisu bogate kalcijumom, ali bor je idealan za prevenciju osteoporoze i jačanje kostiju.

Istraživanja su pokazala da svakodnevno konzumiranje jabuka značajno umanjuje rizik od mnogih bolesti. Dobre su za probavu, kardiovaskularni sistem, dobar san.


Stabla jabuke mogu doživeti starost od stotinu, pa i znatno više godina. Zabeležen je slučaj stabla jabuke sorte Bramley u Southwellu u Velikoj Britaniji koje je starije od 200 godina, a zasadila ga je jedna devojčica još davne 1809. godine. Ipak, u masovnom uzgoju realniji je kraći životni vek, a vreme u kojem stabla jabuke daju plodove iznosi između 30 i 40 godina.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.