Moj profil

Okusite najfiniji časopis

Uz Iće & piće otkrit ćete ono najbolje iz domaće i svjetske kuhinje, među prvima prepoznati trendove u gastronomiji i nutricionizmu i zasigurno biti najinformiraniji sudionik svih uživanja za stolom.

Putujući svijetom ili gledajući filmove sigurno ste bar jednom zapazili bogatstvo zapadnih tiskovina. I uistinu, londonski, pariški ili rimski kiosci ponudom će zadovoljiti i najzahtjevnije sakupljače porculanskih figurica, strastvene ljubitelje starih automobila, majstore origamija te tisuće drugih hobista čije interese samo najbujnija mašta može zamisliti, a nalaze se među pomno osmišljenim stranicama raznih specijaliziranih časopisa. Ipak, nema razloga za ljubomoru. I naše su novinarnice sve šarenije, a sline vam mogu poteći tek zbog novog, nezavisnog projekta simpatična naziva Iće&piće.

Naziv je samo djelomičan razlog nezadrživa rasta apetita. Neki će se radije pomamiti na izvrsne umjetničke fotografije Damira Fabijanića, tate raskošno opremljena časopisa, dok će druge pak privući koncept što nimalo ne zaostaje za glasovitim svjetskim inačicama poput Bon Appetita, Gourmeta, Regala ili Saveura. A ne zaboravimo ni one koji, bez obzira što su ih čitav život učili kako je nepristojno viriti u tuđi tanjur, ne mogu odoljeti mogućnosti da saznaju što to jedu i kakve to običaje za stolom njeguju naši proslavljeni književnici, glazbenici, novinari te ostali znani i neznani ljubitelji kulinarstva, vinarstva, maslinarstva i svih ostalih arstava što čine kulturu stola.

Uglavnom, bez obzira u kojoj ste se skupini prepoznali, uz Iće&piće otkrit ćete ono najbolje iz domaće i svjetske kuhinje, među prvima prepoznati trendove u gastronomiji i nutricionizmu, saznati što je novo osmislila razvijena kulinarska tehnologija, s kojih se to namirnica otklonila plemenita plijesan zaborava i zasigurno biti najinformiraniji sudionik svih uživanja za stolom. Možete li zamisliti ljepši sadržaj nadolazećih ljetnih večeri?

Uz Iće&piće otkrit ćete među prvima trendove u gastronomiji i zasigurno biti najinformiraniji sudionik svih uživanja za stolom.

Hmmm...

No, da enogastronomske teme mogu ravnopravno konkurirati svim ostalim ljetnim aktivnostima, dokazuje i treći broj Ića&pića, koji se od ovih dana kočoperi na kioscima, u boljim hotelima, restoranima i trgovačkim centrima. Jelovnik mu je dugačak i pun iznenađenja, ali evo nekoliko asocijacija za pobuđivanje teka.

Dakle, Istanbul. Za bajkovito tursko kulturno središte vezana je tisuću i jedna mirisna senzacija. Priznajte, čak i ako niste uživo vidjeli toliko puta opjevane minarete i tornjeve, imate izgrađenu sliku o njegovu teškom, slatkastom mirisu što poput žene sa sedam velova zavodi nevine turiste. Čini li vam se to prezahtjevnim izborom za ljetnu sparinu, naučite ponešto o kaparima. Tu nepravedno zapostavljenu biljku još su stari Rimljani koristili kao dodatak jelima. I iako su već tada tvrdili da Mediteran počinje tamo gdje samoniklo rastu kapari, u nas je poznata samo jedna lokacija - gradska jezgra Raba. Nalazite li se u blizini, možda ih ugledate već idućih dana jer grmolika, viseća biljka cvjeta od svibnja do rujna. Ipak, požurite. Cvijet kapara svojom će vas ljepotom uveseljavati tek jedan dan. Naime, upravo toliko treba sunčevim zrakama da ga isuše. Možda je baš to razlog zašto se nijedan naš poduzetnik nije odvažio zasaditi plantažu te biljke, koja se podjednako koristi kao pikantan začin te vrijedan dodatak kozmetičkim i farmaceutskim proizvodima. No, poduzetnici se ovih dana odmaraju od razmišljanja o unosnim poslovima i vrijeme radije koriste za dionizijske degustacije. Zašto im se ne pridružite i saznate što su pripremili članovi Udruge vinogradara i vinara Istre? Uz nezaobilaznu fetu pravoga domaćeg pršuta, vinski su stručnjaci za čitatelje Ića&pića odabrali ono najbolje iz tradicionalno bogate ponude porečke Vinistre.

Desert smo, naravno, sačuvali za kraj. Sigurno nitko nema ništa protiv sladoleda. A evo i nekoliko usputnih informacija... Primjerice, jeste li znali da je prvi sladoled napravljen u Kini oko 2000. godine prije Krista? Za milijunsko je pitanje podatak kako je ta omiljena ljetna slastica tek u 17. stoljeću stigla u Italiju, a stoljeće poslije i u Ameriku, gdje je sredinom 19. stoljeća počela njegova industrijska proizvodnja. Sjetite se toga kad budete uživali u svojem omiljenom okusu jer, kako je jedan mudrac lijepo rekao: nema iskrenije ljubavi od ljubavi prema hrani.
I zato - ljubite!

Autor teksta:
Barbara Zlatar Kamber

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.