Moj profil

Rimske maske

Maska u rimsko doba? Premda su  Rimljani za nekih svetkovina kao što su Saturnalije mijenjali svoj identitet, maske su bile korištene na drugačiji način nego što ih mi danas koristimo.

Maske su Rimljani koristili  u teatru još od 240. g. pr. Kr. za tragedije i komedije. Latinska riječ za masku je persona. I zaista svaka je maska predstavljala točno određen lik. Kako su izgledale danas znamo prema kamenim spomenicima, mozaicima, freskama ili brončanim figiurama. Bile su izrađene od organskih materijala (npr. lan) te nam nisu sačuvane.

 Glumcu  je cijela glava bila pokrivena maskom, koja je uključivala i  kosu, tako da je bila prilično golema s velikim rupama za usta i oči.

Rimske maske, poput grčkih maski koje su imitirale, u teatru su korištene iz praktičnih razloga.  Maske su velike i pretjerana izraza lica koji se može vidjeti iz stražnje klupe u kazalištu. Lako su  prenosile emocije na publiku, tako da je svako  znao ako lik je bio sretan, tužan, uzrujan, umoran ili uplašen. Maska je također pojačavala glas glumca da ga čuju svuda u kazalištu.

 Tragična maska prikazuje žalostan ili bolan izraz. Maska za pantomimu imala je zatvorena usta.  Komička  maska se smiješi ili ceri, a tijekom vremena komičke  maske su postale groteskno pretjerane.

Quintilian, u prvom stoljeću piše o maski s jednom veselom i jedan ozbiljnom stranom - očito pokušaj pokazuje promjenu emocija bez promjene maske.

Maske su omogućavale istom glumcu igrati više uloga unutar predstave.  Bile su personalizirane prema svakom liku,njegovom  statusu i karakteru te određene  bojom, smeđa za muškarce, a bijela  za žene. Boja kose je imala značenje: maska koja predstavlja starca imala je sivu ili bijelu kosu, ponekad i bez kose. Maske za mlade imale su crnu ili tamnu kosu, dok su robovi imali crvenu kosu. Tragične maske imale su više kose i brade nego komičke.

Jednu malo drugačiju upotrebu maski nalazimo u svakodnevnom životu. Rimske patricijske obitelji unutar svojih kućnih svetišta u atriju čuvale su su voštane maske (imagines) predaka.  Ispred njih  održavali su se svi važni događaji u životu jedne obitelji. Rituali uz rođenje, vjenčanje i sprovodi izvodili su se pred predcima. Do dana današnjeg niti jedna voštana maska nije sačuvana. Iz pisanih izvora znamo da su za vrijeme sprovoda glumci nosili maske i pokušavali glumom dočarati kako je pojedini predak govorio i ponašao se. Može se reći da su na neki način oživili povijest svoje obitelji. Naravno da je svaka takva pogrebna predstava bila prilagođena i trenutnoj političkoj situaciji.

Još je u jednom dijelu rimskog života postojao običaj nošenja maski. Rimski vojnici su ponekad nosili kacige koje imaju pomične maske preko lica. Neke od njih su zaista raskošne te je teško je reći da li su one bile paradne ili su zaista služile  u borbi.

Na ovom linku http://www.romancoins.info/MilitaryEquipment-Facemasks.html

možete vidjeti najljepše takve kacige. Te imaju ozbiljan izraz lica kako i priliči vojniku.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.