Moj profil

Rimski vrt

Prilično sam sigurna da u ovo zimsko doba  svima koji imate svoje cvjetnjake, vrtove i voćnjake silno nedostaje  uživanje u rezultatima vašeg truda poradi kojega biljke napreduju, cvjetaju i daju plodove. Jedna poznata Rimljanka, Livija Drusila, treća žena cara Augusta svoj je triklinij uredila kao vječno cvjetajući vrt.

Kao što rekoh Livija je bila treća supruga cara Augusta i njih dvoje su bili u braku čak pedeset i jednu godinu. S obzirom da nisu imali djece August je posvojio njenog sina Tiberija koji je kasnije postao car. Rođena je  30 Januara 58. g pr. Kr. a umrla  28. Septembra 29. g po Kristu. (doživjela je  86. godina).

Vila kod Prima Porte je Livijin miraz. Naziva se Ad Gallinas Albas -   kod bijelih kokoši. Legenda kaže da je na dan vjenčanja Livije i Augusta orao ispustio bijelu kokoš koja je nosila lovorov vijenac u njeno krilo. Livija se nakon toga brižno odnosila prema toj koki i posadila lovorov grm čije su grane korištene za izradu lovorovih vijenaca u trijumfima. (Trijumf je povorka na čelu koje je pobjednik u ratu, a iza njega  vojska i osvojeni plijen i zarobljenici, vrlo često viđeno u holivudskim filmovima).

Sama je vila jedno velebno zdanje koje arheolozi istražuju od 1863. godine. No, danas nas zanima jedna posebna soba koja je oslikana prizorima iz vrta.

 Prizori iz vrta nalaze se u podzemnoj sobi bez prozora (tzv. hipogeju) koja se koristila kao triklinij tj. blagovaonica .  Ta se prostorija koristila ljeti, jer je bila hladna i ugodna za boravak.

Freske na zidu prikazuju jedan čudesan vrt u kojem svo cvijeće i plodovi cvjetaju i zriju bez obzira na godišnje doba. U tom vrtu nalazi se moštvo ptica većinom slobodnih, dok se jedna  nalazi u kavezu.

Mnoge se vrste biljaka mogu prepoznati na freskama od kojih su mnoge Rimljanima bile simbolima vezanim uz pogrebne običaje i besmrtnost. Prema analizama riječ je o ovim biljkama:

 Dunja - posvećena Afroditi donosi sreću na vjenčanjima

Nar - posvećen Demetri, simbol je plodnosti

Hrast - na latinskom rubur što ima zajednički korijen s riječi snaga (roboris) i povezan je sa snagom Jupitera

Akantus - ukrasna biljka, povezana s kultom mrtvih, nalazi se kao ukras na korintskim kapitelima stupova  koji se izrazito često pojavljuju u rimskoj arhitekturi

Skolopendra obična - iz roda paprati, štiti od zmija i vjerojatno je imala ulogu u pogrebnim običajima

Smrdušica, žablja trava - iz roda kamilice (smrdljiva kamilica) korištena je u girlandama zbog blagotovornog djelovanja

Iris - nosi grčko ime za dugu, personifkacija božice istog imena, glasnice bogova

Opijumski mak - opijatsko djelovanje ove biljke bilo je dobro poznato farmaceutima tog vremena, povezano s mitom o Demetri

 Divlja ruža - simbol ljubavi, posvećen Afroditi

Divlja ljubičica - povezana s mitom o Atisu, Kibelinom sinu, s divljom ljubičicom se ukrašavalo grane borova na dan ljubičica 22 Marta (dies violae)

Smreka - zimzeleno drvo, besmrtnost

Božikovina -korištena u mnogim proročanstvima

Palma datulje - smatra se da ima posebnu snagu regeneracije, posvećena Viktoriji (Nike) božici pobjede

Domaći bor - prisutan u kultu Kibele, Atisa i Dionisa

Lovor - simbol pobjede, Apolonova biljka, također vezana uz proročastvo vezano uz Liviju

Vrijesak - korišten u pogrebnom običaju, štiti umrlog

Mirta - biljka posvećena Afroditi

Oleander - zbog svoje toksičnosti - simbol mrtvih

Bršljan - drag Dionisu i njegovim sljedbenicima

Danas se freske iz vile nalaze u Museo Nazionale Romano u Rimu.

Ovo je link s kratkim  filmom  i mnogo detalja ove prekrasne blagovaonice.

http://smarthistory.khanacademy.org/painted-garden-villa-of-livia.html

 Pogledajte film i razmislite koje ptičice prepoznajete na freskama!

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.