Moj profil

Tropsko voće u slastičarstvu

Voće koje često koristimo za kolače: banane, ananas, mango, kivi, naranče..., dok se karambola, physalis, kumqat... uglavnom koriste za dekoraciju.

Tropsko voće ima dosta veliku primjenu kako u suvremenoj gastronomiji tako i u slastičarstvu. Ono po čemu se ovo voće razlikuje od našeg kontinentalnog je njegov jako fin i aromatičan okus i miris.

Neke se vrste tropskog voća bitne za slastičarstvo koriste samo za dekoraciju dok se neke koriste u potpunosti. Voće koje često koristimo za kolače: banane, ananas, mango, kivi, naranče..., dok se karambola, physalis, kumqat... uglavnom koriste za dekoraciju.

Evo malog pregleda tropskog voća u slastičarstvu:

Karambola ili star-fruit plod je istoimene biljke (drveta), koje raste u Indoneziji, Indiji i Šri Lanki. Ova se biljka također uzgaja i u Južnoj Americi, kao i u Australiji.

Drvo karambole se odlikuje dugačkim nizovima listova (dugim i po 50 cm), kao i cvjetovima jake ružičaste boje. Kod ove je biljke zanimljiv sâm plod, veoma karakterističnog oblika, zbog čega je ovo voće i našlo primjenu u gastronomiji. Boja se ploda proteže od svijetlo zelene, preko blago žute, pa do blijedonarančaste, a sve ovisi u kojem je stupnju sazrijevanja.

Engleski naziv star-fruit potječe od karakterističnog oblika ovog voća jer ima oblik zvijezde kad ga prerežete. Karambola ima jako finu aromu, blago kiselo-slatki okus i finu strukturu voćnog mesa. Zreli plod ima tanku koru koja se ne guli, tvrd je na dodir, ali je meso mekano i želatinasto. Voćka je zanimljiva i zato što istovremeno i cvijeta i daje plodove.

Karambola se može jesti i sirova i kuhana, a na Floridi od nje prave veoma slatko vino koje ima okus meda. Okusom je vrlo slična jagodi. Inače je veoma hranjiva, jer u 100 g sadrži čak 36 g bjelančevina, a bogata je i vitaminom C.

U gastronomiji se najviše koristi za dekoraciju. Veliku je primjenu karambola našla i u pripremi koktela, kako za dobivanje finih sokova i sirupa tako i kao vrlo efektan ukras na čaši. Pored toga, dosta se koristi u slastičarstvu, a osobito za ukrašavanje torti i kolača, a i kao voćni dodatak kremama.

Kumqat ili zlatna naranča. Bojom i duguljastim izgledom ploda, a i okusom koji je nešto između limuna i naranče, kumqat opravdava taj naziv. Domovina mu je Kina, ali danas se uzgaja i u Brazilu, Španjolskoj, Argentini, Kaliforniji i južnoj Africi.
Cijeli je plod jestiv, a zbog ljepote cvjetova i lišća uzgaja se kao ukrasna biljka. Može se čuvati i do dva tjedna, ali u plastičnoj vrećici i u hladnjaku. Kumqat sadrži vitamine A i C, kalcij i željezo, savršen je za salate. Štiti od prehlade.

Plod je kumqata sočan i sladak, dok je kora kisela, pa se narezana na kockice i stavlja u koktele. Od ploda se mogu praviti želei i džemovi, kompoti, sladoledi, voćne salate. Koristi se i za pripremanja slastica. Primijenjuje se za dekoraciju torti i kolača, narezan ili oblikovan, dok se kao i karambola, rjeđe koristi za pripremu krema i nadjeva.

Physalisili zlatna bobica, plod je istoimene biljke podrijetlom iz Južne Amerike, ali se uspješno uzgaja i u Africi. Plod je vrlo karakterističnog izgleda. Izvana izgleda kao sasušena, tanka mahuna, dok se unutra nalazi plod narančaste boje, veličine krupnije trešnje.

Plod je vrlo sočan, aromatičnog je mirisa i kiselkasto-slatkog okusa, s blagim notama gorčine. U plodu se nalazi i veći broj sitnih sjemenaka.

U suvremenom slastičarstvu physalis se najviše koristi kao dekoracija s ili bez mahune, umočen u čokoladu ili posut šećerom u prahu. Plod se, osim dekoracije, koristi i za pripremanje torti (dodaje se u tijesto ili nadjeve), a koristi se i za pripremu džemova. Dobar je i za pripremanje voćnih salata, a naročito u kombinaciji s avokadom.

Mango se smatra jednim od najstarijeg voća, u Indiji se uzgaja preko 5 000 godina. Smatra se da je Buda sjedio upravo ispod drveta manga kad je doživio prosvijetljenje, pa se mango i danas koristi u mnogim obredima u Indiji.
Kad se počeo uzgajati, plod je manga bio veličine šljive i ne baš ugodnog okusa. Danas plodovi manga mogu biti teški i više od dva kilograma, a drvo može imati plodove i do 100 godina. Plod je kruškolikog oblika iako ga Tajlandžani zovu tropska breskva. Sadrži vitamine B i C i dosta željeza.
Postoji oko 500 sorti manga, a boja mu varira od zelene preko crvene do žute i narančaste. Okus mu je mješavina ananasa i marelice. Može dugo ostati izvan hladnjaka u posudi na sobnoj temperaturi.

Tajlandžani ga jedu kao dodatak ribljem umaku, ili začinjen palminim šećerom. Uobičajeno je da se poslužuje narezan na kriške. Naročito se primijenjuje u istočnjačkoj i južno-američkoj garstonomiji.

Veliku je primjenu je našao i u slastičarstvu. Od njega se prave vrlo ukusne kreme finog voćnog okusa. Može se pasirati ili rezati u voćne salate. Pasiran i kuhan koristi se i kao fin preljev, a dobar je i za sorbete. U kombinaciji s breskvama odličan je nadjev voćnim tortama i kolačima.

Nekoliko korisnih savjeta:

  • Prilikom kupovine karambole vodite računa da joj kraci budu što žući. Svi znaci potamnjivanja na kori označavaju gubitak sočnosti.
  • Kada jednom narežete karambolu, najbolje ju je upotrijebiti odmah, jer brzo potamni.
  • Prilikom kupovine physalisa obratite pažnju na sočnost ploda unutar mahune. Nerijetko se dešava da je bobica osušena ili potpuno smežurana.
  • Ukoliko su kumqati svijetlonarančaste ili žućkaste boje, ne uzimajte ih zato što su tada obično gorki.

Autori slika unutar teksta: dotpolka, Daveybot, lunalina, visuldensity.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.