Moj profil

Bonèt

75

..tradicionalni i najpoznatiji pijemontski čokoladni kolač/puding specifičan okusom zbog gorkastih amaretto keksa! Teksturom i pripremom sličan rožati, svakako probajte, neće vas razočarati! :)

..tradicionalni i najpoznatiji pijemontski čokoladni kolač/puding specifičan okusom zbog gorkastih amaretto keksa! Teksturom i pripremom sličan rožati, svakako probajte, neće vas razočarati! :)

Sastojci

za
za 8 osoba
50 g amaretto suhih keksa
1 žlica ruma
po želji korica 1 limuna
500 g mlijeka
50 g kakaa

Priprema

1.

g šećera i 2 žlice vode otopite dok se ne pretvore u karamel zlatno smeđe boje. Još dok je vruć oprezno ga ulijte u odgovarajući pravokutni kalup (u mom slučaju vatrostalni kalup) da se ravnomjerno rasporedi po dnu kalupa.

2.

U drugoj posudi pomješajte ostatak šećera i jaja bez previše miksanja/mućenja. Dodajte prosijani kakao i amaretto kekse koje ste prethodno zdrobili u prah. Dodajte po želji i malo ruma i limunove korice te mlijeko, još jednom sve pomješajte te ulijte u kalup s karamelom. U veći i dublji lim za pečenje ulijte vruće vode toliko da prekrije polovinu kalupa sa pudingom te puding kuhajte u parnoj kupelji sat vremena na 180 Celzijevih stupnjeva. Puding je gotov kad zabodete čačkalicu i na njoj nema tragova pudinga. Pustite da se skroz ohladi u limu sa vodom te ga tek onda izvadite tj. izvrnite na tanjur oprezno. Ohladite na par sati u hladnjaku te ukrasite sa mrvljenim i cijelim amaretto keksima.

Posluživanje

Povijest boneta (čitaj bunet!):
Inače, radi se o vrlo starom receptu čiji počeci sežu još u 13. stoljeće kada se njime častilo bogato plemstvo na svojim banketima. Na piemontskom jeziku riječ bonet označava šešir, a u antici je označavao i kapu za spavanje. Postoji nekoliko teorija o nastanku i povijesti ovog kolača. Ipak, dvije su najpoznatije. Jedna tvrdi kako je ovaj kolač dobio ime po duguljastom bakrenom kalupu u kojem se pekao – na pijemontskom “bonèt ëd cusin-a” – tal. “cappello da cucina” (kuhinjska kapa) ili “berretto del cuoco” (kuharev šešir). Ovo objašnjenje se nalazi u pijemontsko-talijanskom rječniku Vittoria Sant’Albina iz 1859. godine. Druga predpostavka nas vodi u brdovito mjestašce Langhe u djelu Piemonta gdje tamošnji stanovnici tvrde da kolač ima takav naziv isključivo iz razloga što se uvijek servirao na kraju obroka, kao nekakav cjelokupni zaključak svega onoga što se pojelo prije tj. kao desert. Isto tako, na odlasku od kuće ili neke lokalne birtije svatko bi obavezno uzeo i stavio šešir ili “bonet” na glavu. Treba napomenuti da postoje dvije vrste boneta. Tradicionalna verzija tzv. “bonet alla monferrina”, bez kakaa koji je tada bio još uvijek nepoznat Europljanima i tek kasnije sa pojavom kakaa nastaje verzija koju poznajemo danas. Daljnjem razvoju piemontskog boneta zasigurno su pridonijeli i orašasti plodovi bez kojih ne bi bilo niti amaretta. Amaretto keksi koje su najvjerojatnije izmislili Arapi daju ovom pudingu jedan specifičan, pomalo ljutkast okus zbog udjela koštica marelice koji su i najbitniji sastojak amaretto keksa i amaretto liker.

  • Kolači(2)
  • Desert(1)
  • Kolači čokoladni(1)
  • Piemonte(1)
  • Od-ebbe(1)
  • Monti(1)
  • Amaretto-keksi(1)
  • Čokolada(1)
  • Kolaci-slastice(1)

32

ovo mi izgleda jaaakoo fino 🙂 i radim sad vrlo skoro.. čim čim prije 🙂 hvala !

Hvala vam cure!! :D

fantastičan recept!!