Moj profil

Kajgana u kockicama

60 minuta
12

Ovo je trebalo da bude predjelo sinoć, ali mi se učinilo jako zgodno da ipak bude doručak prvog dana Nove godine. Recept je iz novog broja Sale&Pepe.

Ovo je trebalo da bude predjelo sinoć, ali mi se učinilo jako zgodno da ipak bude doručak prvog dana Nove godine. Recept je iz novog broja Sale&Pepe.

Sastojci

za
kajgana sa spanaćem
6 kom jaja
4 kašike mleka
250 gr svežeg spanaća
1 kom mali crveni luk
kajgana sa sirom
6 kom žumanaca
20 gr sredine hleba
5 kašika mleka
125 gr izgnječenog feta sira
70 gr rendanog tvrdog žutog sira
puter i brašno za kalupe

Priprema

1.

Puterom premažite i brašnom pospite 2 pleha dimenzija 15×25cm i stavite ih u frižider. Spanać operite, obrišite i krupno iseckajte.

2.

Kajgana sa spanaćem- u tiganju propržite seckani luk i slaninu na 1 kašici ulja, ubacite spanać i pržite ga 3 minuta, često mešajući, pa sklonite s vatre i ostavite da se prohladi. Umutite jaja i dodajte im preostale sastojke. Promešajte, prespite u jedan pripremljen pleh i stavite u frižider.

3.

Kajgana sa sirom- umutite žumanca sa solju i biberom, dodajte im izmrvljen hleb, mleko, sireve, promešajte i porespite u drugi pleh.

4.

Pecite kajgane u ben-mariju na 170 stepeni oko 25 minuta. Izvadite ih iz rerne i ostavite da se rashlade. Isecite ih na kocke i ukrasite po želji.

Posluživanje

Ben-mari pojam se odnosi na način kuvanja gde se jelo kuva u tzv. kadi. Hrana se stavi u sud koji se potom stavlja u veći sud, dopola napunjen vodom, tako da hrana nije u direktnom dodiru s izvorom toplote, već se kuva od tople vode u “kadi”. Ja nisam imala dva pleha nego sam sve to radila iz dva puta.

  • JAJA(2)

8

Au bain-marie je francuski naziv. Zbog vode u kojoj se nalazi posuda temperatura jela je konstantna 100 stepeni. To je najcesci nacin pripreme Au bain-marie. Sledeci su da se supa, sosovi i sirupi hlade u Au bain-marie, zatim sledi topljenje cokolade u toploj kupki i poslednje je kad se pravi sabayon da se sve stavi u toplu kupku i tako kuva (sto bismo mi rekli na pari) da se jaja ne skuvaju. A naziv potice od zidovske alhemistkinje Marie od Aleksandrie iz Egipta. Najvaznije je da unutarnja posuda ne dotice vodu, nego da para greje unutrasnjost posude.

Prosto, zanimljivo i ukusno. Svidja mi se.

odlično!