Moj profil

Kako pripremiti glinenu/kamenu posudu za prvo koristenje

16

Iako vec dugo imam i koristim kamenu posudu za djuvec, ove godine sam na poklon dobila posudu za bosanski lonac. Kako je nova novcata, trebalo ju je pripremiti za prvo koristenje. Upute sam dobila od covjeka koji ih pravi, a kako na internetu nisam nasla detaljno uputstvo, odlucila sam podijeliti s vama kako se pravilno priprema neglazirana posuda.

Iako vec dugo imam i koristim kamenu posudu za djuvec, ove godine sam na poklon dobila posudu za bosanski lonac. Kako je nova novcata, trebalo ju je pripremiti za prvo koristenje. Upute sam dobila od covjeka koji ih pravi, a kako na internetu nisam nasla detaljno uputstvo, odlucila sam podijeliti s vama kako se pravilno priprema neglazirana posuda.

Sastojci

150 g loja

Priprema

1.

Prvo da napomenem da postoji razlika izmedju glinenog i kamenog posudja. Glineno posudje je osjetljivije, lakse puca, dok kameno duze traje (nekad i generacijama) i u njemu se pece na nesto manjoj temperaturi, jer bolje i duze drzi toplotu. Glineno posudje je lakse naci za kupiti, dok kameno ja kupujem samo u Malsicima kod Gracanice, Tuzlanski kanton, Bosna :)
Medjutim, uputstvo za pripremu i koristenje je skoro isto, tako da se nadam da ce vam ovo dobro posluziti.

2.

Prvo je potrebno posudu dobro oprati, sa spuzvicom, malo deterdzenta za sudje i toplom vodom. Nemojte koristiti nista abrazivno, kao zice za sudje ili abrazivna sredstva za ciscenje (vim, arf itd). Sa moje posude su otpadali crni listici, ali kad sam je dobro oprala i namastila, postala je dosta gladja.

Obavezno ostaviti posudu da se u potpunosti osusi! (Ja sam je stavila na staru krpu, za svaki slucaj, da ne upropastim novu ako ostane nesto od ovog crnog materijala.)

3.

Sada posudu napuniti vodom, negdje izmedju 1/2 i 2/3 posude i dodati najmanje 150g loja. Ja sam htjela biti sigurna da je dobro masna, pa sam dodala jos malo ulja i maslaca, ali  nije obavezno. Poklopiti posudu poklopcem! Ako ste je pokvasili izvana, pricekati da se osusi, ako niste, sada je mozete staviti u rernu.

4.

Rernu pripremite tako da posudu mozete staviti na zicu, ali da ne dodiruje grijace niti stranice rerne. Ako je posuda teska, pa se zica savija, stavite je vise prema strani rerne umjesto u sredinu, ali i dalje ne smije dodirivati rernu. Posudu stavite u HLADNU rernu, pa je ukljucite da se grije na 100°C. Kad se ugrije, ostavite je tako 30 minuta, pa pojacajte na 120°C, pa nakon 30 minuta pojacajte na 150°C. Ostavite posudu tako u rerni 2-3 h (otprilike 1h nakon sto pocne kljucati). Nema potrebe vise dizati temperaturu. Nemojte skidati poklopac, jer ce se ovako namastiti cijela posuda.

Nakon ovog procesa iskljucite rernu, malo je otskrinite da se brze hladi, ali nemojte vaditi posudu. Kada je rerna hladna, posudu izvadite, najbolje na drvenu dasku (ja sam stavila drvenu dasku na hladan sporet, pa posudu preko toga). Skinite poklopac - pazljivo, jer ce izaci vrela para!. Ostavite da se hladi nekoliko sati.

5.

Kada se malo ohladilo sve to skupa, izlijte sve iz posude, i ostavite je da se u potpunosti ohladi. Kada je skroz hladna, operite je, opet deterdzentom za sudje i toplom vodom, ukljucujuci poklopac. Ostavite da se potpuno ohladi. I nakon pranja posuda ce iznutra imati ostatke masnoce, koji su se zalijepili za nju. Tako treba biti!

6.

Ovim je posuda spremna za koristenje. Postoje drugi procesi za pripremu posude, ali mene je ovako uputio gospodin koji ih pravi!

Ja sam slijedeci dan morala odmah napraviti pravi domaci bosanski lonac :) Recept moje mame mozete vidjeti ovdje:
https://www.coolinarika.com/preview/recept/1008793/

7.

Cisto da napomenem, nakon ove pripreme, posudu koristite na slijedeci nacin:

1. uvijek je stavljajte u hladnu rernu

2. uvijek je vadite na drvenu dasku, ni slucajno na nesto sto je previse hladno

3. ako je koristite vani, zar treba da je udaljen najmanje 10 cm od posude

4. temperatura u rerni ne treba biti velika, 150-180°C je i dovoljno; u ovim posudama hrana se pece duze na manjoj temperaturi (nekoliko sati)

Posluživanje

Ako sam nesto zaboravila, slobodno pitajte!

  • Glineni-lonac(1)
  • Savjeti(1)

6

Kamene i glinene posude najcesce pucaju pri naglim promjenama temperature. Ja svoje ostavim da se skroz ohlade, i onda napunim vodom i dodam malo deterdzenta za sudje i ostavim da se namacu par sati. Lako se peru, ja koristim obicnu spuzvicu za sudje. Cesto i ne namacem, sve zavisi koliko se sve zapeklo.Je li vam povrsina ispucala izvana ili iznutra? Moguce je da je jednostavno do kvaliteta posude. Ja imam jednu glinenu koju koristim, s donje strane je izvana ispucala i cesto otpadaju komadici. Nije do nacina koristenja, posto sve posude koristim i perem na isti nacin, tako da vjerujem da je do posude. Ako je popucala izvana a ne curi, i dalje je mozete koristiti, ali je moguce da ce vremenom puknuti.

Je li vasa glinena posuda glazirana ili neglazirana?

Dobar dan!

Hvala za savjete. Imate li savjet kako nakon upotrebe oprati glinenu peku. Koristili smo je prvi puta, pripremu napravili kako i piše u vašim uputama, u njoj ispekli teletinu s krumpirom i povrćem i sve je bilo super. Medjutim sada kada smo je oprali, samo pod mlazom mlake vode i mekom plastičnom četkom skinuli naslage, s donje strane je površina lagano ispucala. Jesam li napravio nešto krivo? Kako je vi perete? Hvala i lijepi pozdrav!

@julka-cg

Ja sam ovu dobila na poklon, ali cijene su obicno oko 100 KM, sto mislim da je sasvim uredu, posto stvarno traju jako dugo - ja imam jednu malu koju sam uzela od mame, a ona je dobila od njene mame 😁

Ja ove kupujem samo po narudzbi, posto covjek koji ih pravi nikad nema dovoljno. Mislim da nema neki nacin da se naruci preko interneta (ja posaljem nekoga od rodbine), ali ako vas bas zanima posaljite mi poruku, pa se mogu raspitati mozda za broj telefona ili nesto slicno. Ja licno nisam povezana sa osobom koja ih pravi, samo znam da su njegove najbolje.

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)