Moj profil

Kopenhagen Baklava

30 minuta
6

Moj predlog Baklava za Bozik.Se nadevam deka ke vi se dopadne...

Moj predlog Baklava za Bozik.Se nadevam deka ke vi se dopadne...

Sastojci

za
1kg. kori
Fil 1
250gr. margarin
150gr. griz
150gr. seker vo prav
sok od polovina limon
Fil 2
150gr. seker vo prav
200gr. meleni orevi
kora od lmon
Serbet
1,5kg. seker
1 litar voda
1 limon isecen na krugovi

Priprema

1.

Фил 1   Ги делиме белките од жолчките.Од белките матеме цврст снег,па го ставаме садот настрана.Потоа го матеме маргаринот со шеќерот во прав,откако убаво ке се соедини ги ставаме една по една жолчките.Па потоа ги ставаме и гризот,сокот од лимон,ванилата и пецивото.

Фил 2  Ги делиме белките од жолчките.Од белките матеме цврст снег,па го ставаме садот настрана.Потоа ги матеме жолчките,откако убаво ке се изматат го додаваме и шеќерот во прав.Потоа ги додаваме и мелените ореви,кората од лимон и снегот од белки и матеме филот да се соедини.

Редење   Корите ги делиме на три дела (може прецизно но и немора).Плехот го намрсуваме со зејтин,и почнуваме со редење.Ја редиме првата третина кори со ставање зејтин на секоја кора (дали конец зејтин дали со четка)тоа е ваш избор.Откако ке ги потрошиме сите кори од првата третина на последната кора не ставаме зејтин,го ставаме првиот фил.Потоа пак продолжуваме со редење.Ја редиме и втората третина кори до крај па го ставаме вториот фил.Па потоа продолжуваме со редење на последната третина кори.Откако ке ја наредиме баклавата ја сечеме по желба

Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 1 час

Шербетот го ставаме да се вари со сите состојки, и потребно е откако ке зоврие да вари 5-10минути.

Секогаш се прелива топол шербет врз оладена баклава или обратно.

Добар апетит!

  • Mljeveni-orasi(1)
  • Griz(1)
  • Sok-limuna(1)
  • Kore(1)
  • Baklava-sa-orasima(1)
  • Vanilin-secer(1)
  • JAJA(1)
  • BAKLAVA(1)
  • Margarin(1)

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o receptu i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)