Moj profil

Sladoled od kamilice

154

Krem sladoled koji vam predstavljam ovdje, mene je prosto oduševio. Pokušala sam napraviti liker od kamilice, ne originalni, kao onaj iz talijanske pokrajine Piemonta iz mjesta Lango, ali svejedno liker koji je osnova i duša ovog sladoleda. Poznata rimska sladoledarnica San Crispino koja kreira, proizvodi i prodaje samo sladolede, ovaj je okus predstavila već odavno, poštujući svjetski trend integriranja ljekovitog i jestivog bilja u prehranu.
Recept posvećujem Tracy.

Krem sladoled koji vam predstavljam ovdje, mene je prosto oduševio. Pokušala sam napraviti liker od kamilice, ne originalni, kao onaj iz talijanske pokrajine Piemonta iz mjesta Lango, ali svejedno liker koji je osnova i duša ovog sladoleda. Poznata rimska sladoledarnica San Crispino koja kreira, proizvodi i prodaje samo sladolede, ovaj je okus predstavila već odavno, poštujući svjetski trend integriranja ljekovitog i jestivog bilja u prehranu.
Recept posvećujem Tracy.

Sastojci

sladoled
10 vrećica čaja od kamilice (ili 6-8 žlica sušenih cvjetova)
1 žlica meda od bagrema ili cvjetnog meda
2 žlice šećera
2 vrećice šlag-pjene
4 - 6 žlica likera od kamilice
liker od kamilice
1 l dobre lozovače
6 - 7 šaka stučenih cvjetova kamilice

Priprema

1.

Za liker od kamilice potopite stučenu kamilicu u rakiju i držite je najmanje 40 dana na suncu. Procijedite kroz gustu gazu u čiste flaše. Koristite po želji i potrebi.

2.

Istucite žumanjke sa šećerom.

3.

Zakipite mlijeko pa ga prelijte preko filter vrećica i ostavite da djeluje 7 minuta.

4.

Mlijeko podijelite i ostavite jednu polovicu u hladnjaku da se dobro ohladi.

5.

U drugu polovicu dodajte tučene žumanjce i smjesu kuhajte na pari,¸10-15 minuta, dok se ne počne zgušnjavati. (jaja se ne smiju zgrudati, je su tada prekuhana).

6.

Dodajte jajima med i ostavite da se hladi.

7.

Šlag čvrsto istucite i izmiksajte s onim hladnim mlijekom iz hladnjaka.

8.

Lagano spojite obje smjese, dobro promiješajte i stavite u hladnjak da se hladi.

9.

Promiješajte barem 2-3 puta prije nego ga premjestite sladoled u plastičnu posudu i smrznete. Dok se smrzava, svakih sat vremena otvotie zamrzivač i promiješajte smjesu da nema kristalića leda.

Posluživanje

Recept sam vidjela u jednom od prošlogodišnjih svibanjskih brojeva “Tene” . Sličan je objavila Performita . Ipak, ponešto sam izmjenila količine i sastojke po mome ukusu, to se naročito odnosi na količinu meda, koji je drastično smanjen, jer mi njegov okus, ma koliko bio blag, preuzme nježni okus likera odkamilice….

Malo o ljekovitosti i zanimljive stvari o kamilici:
Od svih darova prirode, tj. ljekovitih biljaka, kamilica je upravo najljekovitija. Kamilica raste po poljima, uzgaja se i u vrtovima. Otporna je to biljčica! Poznati su slučajevi da je izrasla ispred kuća, na mjestima gdje je domaćica poparene glavice cvjetova odbacivala. Biljka je visoka od 20-50 cm, ima sitne mirisne blijedožute cvjetne glavice bez latica ili s malim laticama. Skupljamo samo njih i koristimo za čaj. Kamilica se skuplja za suhog i vrućeg vremena, da bi se eterična ulja (azulen je posebno značajan, jer smiruje) i ljekoviti sastojci što bolje sačuvali. Beremo je rukom, sušimo naglo, u sjeni, čuvamo je na suhom mjestu, najbolje u papirnatim vrećicama, da se ne navlaži, jer će izgubiti ljekovita svojstva! Nastojimo je što manje dodirivati, također iz istih razloga.
Za čaj je samo poparimo ostavimo 5-7 minuta i upotrebljavamo. Služi nam i za vanjsku i unutrašnju uporabu, za čajeve, obloge, izmivanja, kupke, parenja i ispiranja.
Djelovanje kamilice je široko: protiv bolova, upala, nesanice, nemira, loše probave, za grčeve svih vrsta… Za grčeve i slične tegobe namočimo cvjetove kamilice 12 sati u bijelom vinu i držimo na suncu. Pije se na gutljaje.
Zdrobljenu kamilicu pomiješajte s medom i uzimajte duže vrijeme jednu čajnu žličicu ujutro i navečer, tako će brzo razgraditi sluz iz pluća.
Kamiličino ulje se pravi ovako: nekoliko pregršti namačemo u 1 l maslinova ulja i držimo 10 dana na suncu, pa procijedimo u staklenke. Vrlo je djelotvorno kod čvoruga, hematoma, nagnječenja, gihta i reume za masažu. Bolno mjesto treba namazati tim uljem 3-5 puta na dan. Kamiličin čaj će smiriti bilo kakve probavne probleme, već nakon nekoliko ispijenih šalica. Ako je u pitanju čir ili upala sluznice, dodajte kamiličinom čaju metvicu i matičnjak, učinak će biti još bolji i brži. U kombinaciji sa stolisnikom (1:1) odlično djeluje kod upale žuči ili žučnih kanala.
Kamilica je toliko ljekovita i djelotvorna, kao antiseptik, da se stučena svježa biljka može staviti i na gnojnu ranu, koja teško zacjeljuje!!
Iako se ljudi ovom biljkom od pamtivjeka služe, a njena su ljekovita svojstva u dobroj mjeri otkrivena, još uvijek se otkrivaju nova i nova…
Tracy o San Crispinu

  • Sladoled(27)
  • Likeri(5)
  • Kamilica(5)
  • Sladoled-kamilica(2)
  • Icecremic(1)
  • Liker(1)
  • Poslastica(1)
  • Kreme(1)
  • Sladoled-domaci(1)

23

evo me sa rakijicom, bila je namjenjena sladoledu aliiiiiii nije ga dočekala🙄, možda neke sljedeće godine🍻

patricia, šećer se u liker od kamilice stavi odmah, skupa s rakijom.

zanima me  taj liker-mogla bi si napisati nešto više? kad se stavlja šečer? hvala /nikad nijsam pravila nikakav liker, zato pojma nemam/..🙂