Moj profil

Slavsko žito

30 minuta
30

Mmmm, miris svježe kuvane pšenice. Miris od muškatnog orašćića, slatkog meda i oraha. Svake godine za slavu (Sv. Petka) obećavam sebi da ću češće praviti žito, ali, osim tada i za Badnji dan, rijetko je pravim. A volim pojesti u nekim slastičarama mog djetinjstva žito sa šlagom. I uvijek pomislim kako su sve dobre stvari tako jednostavne. I sada, kad mi se opet jede žito, podsjetih se da bih ovim receptom, kojem me je mama naučila, mogla početi svoje "čvršće" druženje sa Coolinarkom. Dosta je samo čitanja, evo malo i mojih recepata :)

Mmmm, miris svježe kuvane pšenice. Miris od muškatnog orašćića, slatkog meda i oraha. Svake godine za slavu (Sv. Petka) obećavam sebi da ću češće praviti žito, ali, osim tada i za Badnji dan, rijetko je pravim. A volim pojesti u nekim slastičarama mog djetinjstva žito sa šlagom. I uvijek pomislim kako su sve dobre stvari tako jednostavne. I sada, kad mi se opet jede žito, podsjetih se da bih ovim receptom, kojem me je mama naučila, mogla početi svoje "čvršće" druženje sa Coolinarkom. Dosta je samo čitanja, evo malo i mojih recepata :)

Sastojci

Pšenica Imajte na umu da pšenica jako
Malo meda (po ukusu) Osim meda, možete staviti i žuti šećer
Orasi min 1/2 Orasi se samelju na sitno
Malo nastruganog muskatnog oraščića Muskatni oraščić je jak, pažljivo sa njim. Bolje staviti vrlo malo, pa dodavati po želji.
Cimet (samo po želji) Moji ukućani vole cimet u svemu, pa ga neštedimice troše :)
Ukrašavanje: polovice oraha i cijeli lješnjaci Po vašoj želji, a možete i da izostavite

Priprema

1.

Za slavu, po maminom receptu, spremim oko 1/2 kg pšenice Belije (godinama je ne mijenjamo), mada vjerujem da i druge vrste mogu da posluže. Obično je pripremamo noć uoči slave i to dosta kasno. Volimo da nam je pšenica što duže svježa, te je ona poslednje što se proprema noć uoči slave.

2.

Prvo otrebim pšenicu od loših zrna, onda je dooobro operem u nekolike vode, a zatim stavim u potpuno hladnu vodu da se kuva. Lonac mora biti dubok, jer pšenica "narasta" u tom istom loncu, pa joj treba prostora. Voda treba da je iznad pšenice za duplo onoliko koliko je ima. Uključim na 5 od 6 podeoka i pustim da provri.

3.

Onog momenta kad voda provri, pogledam na sat i kuvam da vri 10 minuta. To mi je najteži dio posla, jer obično ništa ne radim po satu :D

4.

Kada mi podsjetnik pozvoni (naravno da stavim podsjetnik, rekoh već da ništa ne kuvam po satu, a mama insistira), pšenicu procijedim kroz đevđir, svu vodu prospem iz lonca, vratim pšenicu unutra i opet nalijem hladnom vodom. Za vrijeme cijeđenja, svega 3 minuta, ne isključujem ringlu.  Pustim da provri, pa opet kuvam tačno 10 minuta (opet taj podsjetnik).

5.

 Posle 10 minuta ponovim predhodni korak: cijeđenje, vraćanje u lonac i nalivanje hladnom vodom.

6.

Predhodni korak ponovim i treći put. Sada vode stavim 3 puta više u odnosu na pšenicu. Pustim da provri i opet kuvam 10 minuta (da, da, mobilni mi je u džepu ili negdje na radnim elementima i navija se na 10 minuta). Znači, voda sa pšenicom je vrila ukupno 30 minuta.

7.

Posle tih 30 minuta (3 puta po 10 minuta), ne prosipam vodu, već samo ugasim ploču i sklonim lonac sa šporeta. Poklopim ga poklopcem koji dobro dihtuje, zagušim sa par stolnjaka ili čistim ćebencetom i ostavim pšenicu da odmara do sutradan. Poželim joj laku noć (ovo je opciono :D)

8.

Sutradan otkrijem svoju pšenicu, poželim joj dobro jutro, procijedim i pustim da se dobro ocijedi u đevđiru. 

9.

A onda nastupa najljepši dio - dotjerivanje ukusa. Ono zavisi od vaših želja, umjerenosti, navika. Mi dodajemo minimum 300 gr mljevenih oraha na pola kg pšenice koju sam stavila da se kuva. Ja lično volim i 1:1 odnos, ali je to možda nekome jako. Meda stavim po želji, vrlo malo muskatnog oraščića i malo cimeta. 

10.

Pšenicu nikad ne meljemo, ovako nam je mnogo ukusnija, nekako nije mljeckava. Preručimo je u ćiniju, ukrasimo i onda nosimo da se osvešta. Ovaj poslednji korak radimo samo za slavu. Ali, ja već rekoh da ću je praviti češće, naročito sada kad zabijele krovovi. 

11.

Nadam se da ćete uživati u ovom tako jednostavnom a slatkom desertu. 

Posluživanje

Slavsko žito se poslužuje na način primjeren kraju u kojem se slava slavi. Moja svekrva ga melje i stavi u manju činijicu pa na poslužaonik na kojem su sa jedne strane čiste kašikice, a sa druge staklena čaša do pola puna vode u koju se stave iskorišćenje kašikice. Svaki gost se prekrsti, uzme kašikicom malo žita, pojede i onda tu kašiku ubaci u onu čašu sa vodom. U rodu, tamo odakle potičem, malo smo više "opušteni". Naši gosti vole da im se slavsko žito zagrabi iz ove veće činije i stavi u manje činijice te ga tako konzumiraju. U svakom slučaju, recept nije vezan za Slavu (tada se žito osveštava u crkvi), te ga možete napraviti kao desert, ili sladak doručak za vaše mališane ili cijelu porodicu.

  • Slava(1)

18

Molim Vas sa li ima jos neki naziv ova pesnica i gdje moze da se nabavi

Hvala

Hvala na objašnjenu, onda to dođe više kao posni desert za Badnjak. Mi tradicionalno radimo široke posne rezance s orasima i makom. Uvijek su mi zanimljivi različiti običaji. Lijep pozdrav i sve najbolje! 🙂

Vanessa22 ovaj recept je stvarno lak, jer je ušteda struje a uvijek ispadne dobro. Obzirom da koljivo pravim poslednje, dok se kuva, ima vremena da se sredi kuhinja, operu sudi, posloži... Sigurno uspijeva svaki put, ali, voda baš treba da vri.

sneze, ako misliš na Riđulevak (pripravak od pšenice), on je jako zdrav i vrijedi ga piti.

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)