Moj profil

Solarne celije na bazi antocijanina

3

Uputstvo kako napraviti solarnu celiju uz malo nanotehnologije i malo antocijanina. Mozete koristiti kupine (najbolje), maline, borovnice, caj od hibiskusa, sta vec zelite. Pogodno za decje skolske projekte, potrebni materijal se moze naruciti preko interneta.

Uputstvo kako napraviti solarnu celiju uz malo nanotehnologije i malo antocijanina. Mozete koristiti kupine (najbolje), maline, borovnice, caj od hibiskusa, sta vec zelite. Pogodno za decje skolske projekte, potrebni materijal se moze naruciti preko interneta.

Sastojci

1 staklo sa TiO2 filmom
1 staklo sa provodnim filmom
elektrolit na bazi joda
1 olovka
1 spajalica za papir
sok od kupina, caj od hibiskusa i tome slicno
voda za ispiranje

Priprema

1.

Svi materijali se mogu kupiti ovde.

2.

Princip rada je sledeci: posto je TiO2 poluprovodnik koji absorbuje ultraljubicasto zracenje, sam po sebi nije pogodan za izradu solarnih celija jer ne absorbuje veci deo suncevog zracenja. Medjutim, ako ga iskombinujete sa nekim organskim materijalom koji absorbuje veci deo vidljivog spektra (kao npr. antocijanini koji su intenzivnih boja bas zbog intenzivne absorbcije delova vidljivog spektra) onda mozete napraviti solarnu celiju. Da bi imali sto vise organskog materijala u kontaktu sa TiO2, koriste se nanocestice TiO2. Da bi se zatvorilo strujno kolo, koristi se tecni elektrolit koji sadrzi jod.

3.

Celija se pravi ovako (korak po korak ilustrovano na slici uz recept):
staklo sa TiO2 umocite u sok ili caj od hibiskusa i ostavite da stoji nekoliko minuta. U medjuvremenu uzmete staklo s provodnim filmom i isarate ga olovkom da bi poboljsali kontakt sa elektrolitom (ugljik iz grafita sluzi kao katalist za regeneraciju elektrolita) i ostavite sa strane. Kad izvadite staklo sa TiO2 filmom, primeticete da je promenilo boju ako je dovoljno dugo stajalo u tecnosti. Isperite ga vodom da isperete visak organskih materijala,
pa ga dobro osusite (ako je mokro nece raditi celija) i poklopite provodnim staklom, provodna strana prema TiO2 filmu ali tako da se krajevi ne preklapaju skroz (za kontakt) i pricvrstite spajalicom za papir. Drzite vertikalno i na gornjoj strani nakapajte malo elektrolita i sackajte da iscuri na drugu stranu i obrisite visak papirnatom maramicom. Ako prikljucite multimetar i obasjate solarnu celiju, primeticete da kroz nju protice struja, a ako je poklopite rukom (mrak) primeticete da struja padne na nulu (pogledajte sliku). Ako celija ne radi jer ste nesto zeznuli u sastavljanju, rastavite, isperite vodom, osusite i ponovo sastavite.

4.

Za demonstraciju mozete koristiti ili caj ili kafu, samo sto je efikasnost manja nego kad se koriste antocijanini. Najefikasnije su kupine (sveze, izgnjecene), pa onda caj od hibiskusa, pa sok od malina i sok od borovnica.

Posluživanje

Inace solarne celije koje rade na istom principu ali sa nesto komplikovanijum konstrukcijom i koje umesto antocijanina koriste molekule na bazi rutenija, mogu dostici efikasnost do 12%, i prozivode ih kompanije Dyesol i Solaronix. Koga zanima da nauci vise o njima, ta vrsta solarnih celija se zove Dye sensitized solar cells.

  • Razno(1)
  • Alek(1)
  • Solarne-celije(1)

8

Jeste titanium dioksid, elektrolit ide izmedju dve elektrode, a sto se tice koliku struju za 5 cm x 5 cm to je malo teze odgovoriti jer se kod organskih solarnih celija efikasnost smanjuje sa povrsinom, obicno na oko 1 cm2 bude sa kupinama oko 0.2-0.6% (dosta ispod najboljih rezultata za DSSC koje koriste rhutenium dye i platinu kao catalyst, s tim se moze postici 12%), ali bice sigurno manje na vecoj povrsini.

Mozete li mi samo objasniti gde se stavlja ELEKTROLIT i gde treba da iscuri.

Da li je  TiO2    TITANIUM DIOKSID?

Koliku struju moze da proizvodi ako je sunce jako  i ako je staklo velicine   5x5cm?

alek ti si fenomen :)

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)