Moj profil

srca od virsle

15 minuta
3

Interesantno.

Interesantno.

Sastojci

za
Sastojci
5 svinski virsli
150 g ajdamer

Priprema

1.

Secemo virsle na jedan centimetar sa jednog kraja po duzinu. Formiramo srce. Krajeve virsle pricvrscavamo cackalicom. Virsle poredamo na nauljenom tiganju. U svakom srcu polomimo po jedno jaje. Dodamo soli. Pecemo desetak minuta u zagrejanoj rerni na 230 stupnjeva. Serviramo po zelji.

2.

На еден сантиметар оддалеченост од едниот крај виршлата ја сечеме на половина по должина.
Од виршлата формираме срце.
Краевите на виршлата ги зацврстуваме со чепкалка.
Срцето го ставаме во намрсена тава за печење. Истата постапка ја повторуваме со сите виршли.
Во секое срце кршиме по едни јајце. Посолуваме.
Тавата ја ставаме во релна и печеме 10-тина минути на температура од 230 степени.
Сервираме по желба.

6

odlicna dekoracija za dorucek na Valentinovo! :)

super…

odlicna dekoracija – 5. :)))))))))

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)