Moj profil

susam pogaca

60 minuta
41
susam pogaca

ukusna, fina

ukusna, fina

Sastojci

za
1 квасец
4чаши брашно( од 220 мл)
1 јајце
1 белка
100 мл масло
200 мл топла вода
200 мл јогурт
150гр сирење
2лажици сусам
1лажиче сол
1лажиче шеќер
1 жолчка за премачкување
50 гр сусам

Priprema

1.

Поедноставно за правење нема.
Нема месење со рака, нема чекање за квасецот прво да втаса, само соединете ги состојките со маталка за тесто или со дрвена лажица, истурете ја сместа во тавче бр. 30 за цела доза
(по потреба може да се направи и половина и да се печи во бр. 26)
Од кога во вангличка ќе ги соедините сите состојки истуретеја густата смеса во плехче за печење, порамнајте ја со намрсена лажица, премачкајте со жолчка, сусам и ставете по некое парче маргарин,
Нека одстои 30 минути и се печи 30 минути на 180 степени.

Јас чашите од 250 гр не ги полнам со брашно до врвот, значи нека остане простор по 1-2 прста.
Смесата треба да биде густа, се гледа од сликата

  • Proja(1)
  • Pogače(1)
  • Pecivo(1)

6

Hvala ti puno,Milojevic  budite zdravi i zivi vi i vasa porodica

Pravila sam ovu pogacu i mogu reci da nas je sve odusevila...mojima se vise dopada od proje a meni se opet dopada zbog toga sto imam brz i fin dorucak...uz casu jogurta, naravno...pozdrav tebi Katarina!

Hvalati Kristina, samo sto sam htjela pisati, a ti si mi zavrsila posao.

Jednostavno nisam primetila da sam pisala na nas jezik

izvinite

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)

Još recepata za ovo jelo

Posna pogaca
sandykanada

Posna pogaca