Priprema
-
1.
Staviti jednu šolju vode, oko 3 dl, u manju šerpu i sačekati da provri.
U medjuvremenu izmeriti 120 grama pirinča, pa ga očistiti i isprati u cediljci pod mlazom vode, da bismo skinuli prašinu i višak skroba. Dodati ispran pirinač u ključalu vodu i odmah smanjiti temperaturu. Kuvati, mešajući, nekoliko minuta na tihoj vatri, sve dok ne bude upio vodu.
Dodati polovinu mleka i spustiti temperaturu na vrlo, vrlo, tiho. Posle 5 minuta dodati preostalo mleko i promešati. Kasnije u toku kuvanja, ako bude bilo potrebno da se pirinač razredi, dodati još mleka.
Na kraju kuvanja, posle dvadesetak minuta, sutlijaš bi trebalo da izgleda kašasto i sočno, a hladjenjem će se zgusnuti. Dodati 3 kašike šećera, promešati, probati, pa ako je potrebno još zasladiti. Neka kuva koji minut sa šećerom, zatim skloniti s vatre da se hladi, ali često promešati da se ne bi uhvatila korica. Ohladjen sutlijaš ne bi trebalo da bude ni suv, a ni redak.
Sutlijaš možemo da ohladimo i u vodenoj kupki, tako što ćemo šerpu da stavimo u veću posudu s hladnom vodom.
Savet: Ako je sutlijaš, slučajno, makar malo zagoreo, prebaciti ga odmah u drugu šerpu, da se miris zagorelog ne bi uvukao i raširio.
Držati ga u frižideru u pokrivenoj posudi do služenja. Servirati u činijice i posuti cimetom. Cimet je izuzetno koristan i nije samo začin nego je i lek. -
2.
...
-
3.
...
-
4.
...
-
5.
...
Komentari (5)
Super poslastica, me vrati vo detinstvo ,no i sega si podgotvuvam!!!!!
Kod nas je sutlijaš vrlo česta poslastica, koju volimo i mi i naša odrasla deca...a cimet je obavezan odozgorem, jer bez njega nije sutlijaš...ja nekada dodam i suvo grožđe, nekada ne.
Kod nas nije česta poslastica baš zato što svi volimo
Ali, kad god napravim sutlijaš, časkom ga smažemo
I mi volimo s cimetom, a i cimet volimo u svim kombinacijama
Šteta je što sutlijaš nije popularan kod mladjih generacija, poput mlevenog keksa.
Moja mama je stavljala kakao na sutlijas.