Moj profil

Voćni tuiles

52

Danas je monna napravila po mojem receptu ušećerenu ružu i napisala kako kod nje baš i nema izbora za dekoracije torti. Potaklo me to da objavim ovaj recept koji svatko tko je spretan s kuhinjskim ribežom može bez problema sam napraviti. Ove dekoracije su dekorativne i jestive, a ništa ne koštaju!

Danas je monna napravila po mojem receptu ušećerenu ružu i napisala kako kod nje baš i nema izbora za dekoracije torti. Potaklo me to da objavim ovaj recept koji svatko tko je spretan s kuhinjskim ribežom može bez problema sam napraviti. Ove dekoracije su dekorativne i jestive, a ništa ne koštaju!

Sastojci

potrebno
-- voće ili povrće koje se može tanko izrezati

Priprema

1.

Uz pomoć kuhinjskog ribeža izrežite voće na jako takne šnite.

2.

Položite ga na silpat ili pergament papir .

3.

Obilno pospite šećerom u prahu.

4.

Sušite u pećnici na temperaturi od 100°C ili na ventilatoru.

5.

Ako imate vremena, sušite na zraku ili suncu.
jagoda
jagoda iz drugog kuta
zlatni kivi

Posluživanje

Koristite za dekoraciju voćnih deserta, torti i voćnih kupova.
Vrlo je dekorativno, a ništa ne košta. Pravila sam kivi, naranče, đumbir, tikvice i jagode na ovaj način (đumbir i tikvice izgledaju bolje ako ih ne ogulite). Jagode moraju biti tvrde i malo zelenije za ovakvu dekoraciju.
Tuiles je francuska riječ za crijep (tanka savinuta pločica), ustvari za jedan oblik crijepa, koji se koristio u Francuskoj, a kolačići tuiles se rade od takno razlivenog tijesta koje se peče na laganoj vatri. koriste se kao košarice ili za dekoraciju kolača i torti.
U nas bi se takvi kolačići zvali “kupe”, jer tako se zvao vrlo sličan crijep kojim su se pokrivali (i danas se pokrivaju, jer su zaštićeni, jedino ne mogu pogoditi onu žutu boju) krovovi u okolici Dubrovnika i u samom Gradu. Proizvodio se u Kuparima i po njima dobio ime. Dubrovačke zidine duge su 1948 m i kad se šetate po njima, najbolje vrijeme za to je sumrak, odsjaj zalazećeg sunca se stopi s crvenim krovovima. U Dubrovniku sam se kao mala turistica pitala zašto su krovovi žuti i tko ih je farbao. Tada nisam znala da se poseban crijep radio za dubrovačke krovove i da ga zovu kupe- kanalice. Majstori u Kuparima su ga pri izradi vlažnog lomili preko nadkoljenice, da bi dobili karakteristični oblik kupe, a onda sušili. Površina svih krovova unutar zidina, iznosi oko 100.000 m četvornih. Kao vezivno sredstvo pri ugradnji crijepa koristio se mort. Krovovi su imali maštovite dimnjake i tz. golubnjake da topli zrak može izlaziti van. Vijek trajanja takvih crjepova je bio do 200 godina. Na žalost, protokom vremena, ratom i posebno arhitekturnom devastacijom , najviše su stradali dubrovački krovovi. Za obnovu su korištene crvene kupe kanalice- crjepovi oblikom slični nekadašnjim, ali ne i bojom. Zato danas umjesto nekadašnjeg zlatnog odsjaja krovova, imamo široku lepezu crvene boje(ovisno o proizvođaču crijepa) i samo ponegdje očuvane dijelove starih krovova po kojim je Dubrovnik bio nadaleko poznat. Danas umjesto raznolikih dimnjaka krovove nagrđuju satelitske antene, krovni prozor, klima uređaji i naddograđivani dijelovi. Pogled sa zidina na dubrovačke krovove je prekrasan u svako doba dana i noći, bez obzira dođete li u rano jutro, pri prvim sunčevim zrakama ili pri zalasku sunca.

  • Dekoracije(9)
  • Dekoracija(4)
  • Decor(1)
  • Isprobati(1)
  • Home-made-milicza(1)
  • Dekoracija-vocna(1)
  • Deko-vocna(1)
  • Dekoracija-od-voca(1)
  • Home made(1)

28

Super receptić uz lijepu priču….............

Prekrasno :)))) Opet sam naučila nešto novo – i što se tiče recepta, fantastične ideje i što se tiče povijesti Dubrovnika:)))))

Sjajno… Hvala na ovome! :)

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)