Ako se pravilno skladišti, dobra boca ili limenka očuvat će vaše pivo.
Ima li bolji okus pivo u limenci ili pak u boci? Ovaj blog nema namjeru riješiti tu raspravu jednom zauvijek, nego samo pružiti informacije za lakše donošenje odluke.
U čemu je tajna?
Najveći su neprijatelji piva kisik, svjetlo i toplina. Najvažnija značajka svake vrste piva jest ambalaža koja štiti tekućinu. Ako se pravilno skladišti, dobra boca ili limenka očuvat će vaše pivo. Primjerice, ako je boca izložena svjetlosti, pivo se može pokvariti i poprimiti loš miris.
Nekada davno, pivo se izlijevalo u drvene bačve koje su funkcionirale bez pumpe, oslanjajući se isključivo na gravitaciju. Krajem 18. stoljeća u Engleskoj razvijena je pumpa za pivo koja je omogućila dovlačenje piva iz bačvi u podrumima pubova direktno do šanka. Početkom 20. stoljeća uvedene su čelične bačve koje su postupno zamijenile drvene, dajući dragocjenoj tekućini pravilnu zaštitu.
Boca, limenka ili točeno?
Pivske su boce prisutne stoljećima. Kroz povijest su evoluirale u boji, obliku i materijalu. Najbolja prednost boce jest ta da je staklo neutralan materijal koji nimalo ne utječe na okus piva.
To nas dovodi do limenke.
Najveća je kritika pivu u limenci da često ima “metalan” okus. On vjerojatno potječe još iz rane povijesti piva u limenci (prvo takvo komercijalno pivo pušteno je u prodaju 1935.) kada je taj problem zaista postojao.
Danas je proces proizvodnje (očito) evoluirao, jer su limenke s unutarnje strane obložene, stoga pivo i aluminij nemaju direktan kontakt. U slučaju da vam taj proizvodni napredak nije dovoljno uvjerljiv, pivo u limenci najbolje je piti na ispravan način – natočeno u čistu staklenu čašu, kako biste izbjegli dojam “metalna” okusa.
Dakle, trebate li piti pivo iz boce ili limenke? Ili točeno? Sve dok svakim pakiranjem rukujete pravilno, odgovor je jednostavno - DA! Nemojte komplicirati, jednostavno krenite i popijte svoje omiljeno pivo!
izvor: www.staropramen.com/hr
:(Još nema komentara