Prvi brunchevi posluživali su se u otmjenim restoranima, a običaj pripremanja svečanih bruncheva kod kuće relativno je nova ideja. Prigode organiziranje takvog eventa ne moraju biti ni posebne ni naročito svečane.
Što je brunch?
Najjednostavnije: breakfast (doručak) + lunch (ručak) = brunch!
Ugodite sebi, obitelji i prijateljima već ovu nedjelju finom hranom, neopterećujućim čavrljanjem i uživanjem u trenutku – to je !
Brunch je raskošan obrok koji se poslužuje od ranih prijepodnevnih sati sve do poslijepodneva, a objedinjuje hranu koja se inače poslužuje i za doručak i za ručak.
Možete ga poslužiti nakon nekog važnog događaja ili proslave ili – tek tako!
U nekim obiteljima brunch ljeti postaje svakodnevnom praksom – tih se dana ionako sve vrti oko večernjih izlazaka, pa čemu onda forsirati ranojutarnji doručak?
Britanska verzija bruncha zove se elevenses – nešto kao popodnevni čaj, ali poslužen ujutro.
U Americi djeca na Majčin dan tradicionalno iznenađuju majku brunchem pripremljenim s posebnom pažnjom.
Spas za spavalice
Iako se ovakav obrok proslavio u Americi, zapravo se radi o britanskoj izmišljotini: 1895. godine stanoviti pisac Guy Beringer naslovio je jedan svoj članak "Brunch".
Umjesto ranog nedjeljnog ručka i teških obroka nakon dolaska iz crkve, predložio je novi obrok koji bi se posluživao oko podneva, počinjao bi kavom ili čajem, marmeladom i ostalim jelima koja se jedu za doručak, a postupno bi se prelazilo na teža jela.
Beringer je očito bio pospanko jer je takvim obrokom pokušao izbjeći rano nedjeljno ustajanje. Za brunch je ustanovio da bi pridonio općem veselju jer bi ljudi zbog dužeg spavanja bili bolje volje.
Povijesni dokazi ipak potvrđuju da su u ležernim i dugotrajnim obrocima bogati i slavni uživali od pamtivijeka. Vrijeme dnevnih obroka, raspored sljedova, trajanje obroka i poželjne manire mijenjale su se s vremenom i s obzirom na različite kulture, no jedna se činjenica provlačila kroz sva ta razdoblja: samo su si vrlo bogati mogli priuštiti dovoljno vremena za dokono uživanje u luksuznoj hrani.
Prvi brunchevi posluživali su se u otmjenim restoranima, a običaj pripremanja svečanih bruncheva kod kuće relativno je nova ideja.
Dokonom uživanju u jelu može se pridružiti manji ili veći broj ljudi, a prigode za bacanje u organiziranje takvog eventa ne moraju biti ni posebne ni naročito svečane.
Brunch je savršena izlika za eksperimentiranje različitim jelovnicima i temama. Dekoriranje također ulazi u cjelokupni doživljaj.
Prijedlozi iz davnine
je obrok koji se poslužuje od ranih prijepodnevnih sati sve do poslijepodneva, a objedinjuje hranu koja se poslužuje i za doručak i za ručak.
Donosimo vam nekoliko prijedloga za brunch iz 1924. godine (sasvim privlačnih i za današnje apetite):
Zimska varijanta
Grejp
Kuhana šunka
Krumpiri au gratin
Tost s maslacem
Vafli s javorovim sirupom ili
džemom od jagode
Kava, čaj
Ljetna varijanta
Krema od malina ili kupina
Poširana jaja
Muffins s maslacem
Poslužite naj-njami brunch!
Brunch je prilika da na vidjelo stavite svu raskoš gastronomske ponude svoga domaćinstva. Ako ste se pitali kada će marmelada od kestena ili chutney od manga dobiti svoju priliku, odgovor je: SADA!
Ponudite:
- razne sireve: tvrde, polutvrde, masne, s plemenitom plijesni, oštre s dodatkom crvene paprike ili zrna papra, ili blaže s dodatkom kima...
- kuhana jaja
- nareske, kobasice, lososa
- namaze: marmelade, džemove, čokoladne namaze, med, zatim slane sirne namaze, najfiniji maslac (možete pripremiti i domaći maslac sa začinima)...
- žitarice, peciva, kruščiće, ciabatte, lepinje...
- salate: od tijesta, riže, zelene, od povrća, voća...
- sirovo povrće i voće
- povrće pečeno u pećnici ili na roštilju s umacima na bazi jogurta
- lagana vina, pjenušac, voćne sokove, kavu, razne vrste čajeva, mlijeko, jogurt, voćne jogurte, shake, smoothies...
- senf, umake, ukiseljeno povrće.
Kuhinjski pribor: dobro će vam doći aparat za espresso kavu, sokovnik, uspravni mikser, toster, tavice za jaja i palačinke, roštiljna tava...
Za stvaranje atmosfere: mirisne svijeće ili aromari s par kapi eteričnih ulja koja prizivaju apetit (naranča, limun, grejp).
Ugodite sebi, obitelji i prijateljima već ovu nedjelju finom hranom, neopterećujućim čavrljanjem i uživanjem u trenutku kad se pravite da je vrijeme stalo – eto, to je brunch!
:(Još nema komentara