Grejp je jedna od najniskokaloričnijih voćki, a izuzetno bogata hranjivim tvarima zbog čega bi trebala činiti važnu komponentu prehrane u zimskim mjesecima.
Opis i podrijetlo
Grejp (lat. Citrus x paradisi) tropsko je citrusno voće koje je nastalo slučajno na Barbadosu, križanjem naranče i pomela (južnoameričko voće). Slatko-gorkog specifičnog je okusa, a boje se razlikuju od bijele preko žute do narančaste i ružičasto crvene, ovisno o kultivaciji.
Odabir i skladištenje
Težina grejpa govori o njihovoj zrelosti pa je prilikom odabira adekvatnog, zrelog grejpa važno voditi računa da je težak.
O zrelosti grejpa dovoljno govori i kora koja bi trebala biti što je moguće više tanja (koliko to možemo vidjeti izvana) te elastična na način da kada se pritisne brzo se vraća u prvobitan položaj.
Grejp je izvrstan u borbi protiv kolesterola jer sadrži pektin.
Ukoliko grejp ne odabirete u trgovini ili tržnici, već ga sami berete, važno je da berete već zreo grejp obzirom da on ne dozrijeva nakon što je ubran.
Skladištenjem odnosno ležanjem na sobnoj temperaturi u prisustvu kisika brzo se kvare te ih je stoga poželjnije skladištiti u hladnjaku s obzirom da se na taj način očuva sadržaj hranjivih tvari. Maksimalan broj dana koji bi grejp smio provesti na sobnoj temperaturi je 5, dok sve iznad toga treba skladištiti u hladnjaku. U svakom slučaju prije konzumacije grejp je poželjno izvaditi na sobnu temperaturu određeno vrijeme budući da je onda sočniji.
Priprema i termička obrada
Kao i većina voća, grejp je najbolje konzumirati kao sirovu, ne termički obrađenu voćku. Svakako je poželjno koru oprati izvana prije konzumacije, te ga konzumirati ili kao i naranče i mandarine (guljenjem cijelog ploda) ili rezanjem na polovice i konzumacijom polovica žlicom. Ne preporučuje se termička obrada grejpa s obzirom da pri povišenim temperaturama dolazi do gubitka određenih hranjivih tvari kao i antioksidanasa i aktivnih enzima.
Nutritivna svojstva
Grejp je izvrstan u borbi protiv kolesterola obzirom da sadrži pektin, topljivo prehrambeno vlakno koje posjeduje svojstvo vezivanja masnoća u probavnom sustavu pa shodno tome posjeduje anti-aterosklerotična svojstva. Dodatno anti-kolesterolemično svojstvo grejpu daje i likopen, karotenoid koji može inhibirati oksidativno djelovanje "lošeg" kolesterola.
Osim što je odličan u borbi protiv srčano-krvožilnih bolesti, grejp je izvrstan izvor vitamina – posebice vitamina C, zaštitnika imuniteta što je osobito bitno u zimskim mjesecima u kojima grejp i dozrijeva.
Dodatno svojstvo grejpa je tzv. detox svojstvo obzirom da grejp posjeduje antioksidanse koji pomažu stimulaciji rada jetre kako bi brže i lakše razgradila toksične tvari.
Konzumacija
- svježe iscijeđeni voćni sokovi
- voćna salata
- "podizač" okusa u zelenim salatama
- voćna komponenta smootija
:(Još nema komentara