Uvažite cool savjete za kuhanje tjestenine, te baš svaki put uživajte u ukusnim i savršenim jelima s jednom od naših najomiljenijih namirnica.
Ma tko ne voli tjesteninu, jelo koje ne godi samo našim nepcima već i našem raspoloženju i čini nas sretnijima. Štoviše, ma tko ne zna skuhati barem jedno jelo s tjesteninom koje se osim svojim okusom gotovo u pravilu odlikuje i jednostavnošću pripreme. No, unatoč tome, vjerovali ili ne, za gurmansko sladostrašće, tjesteninu ipak treba znati i skuhati i pripremiti.
U protivnom, tjestenina se može raskuhati, međusobno slijepiti ili se neće savršeno sljubiti s pripremljenim umakom. Doista, bez obzira koju tjesteninu spremate, špagete, tagliatelle, fusille ili primjerice bilo koju drugu od oko 600 različitih vrsta tjestenine, neka se pravila jednostavno moraju poštivati. Stoga vam otkrivamo male tajne koje će vaša jela s tjesteninom učiniti još boljim i ukusnijim, a vas još zadovoljnijima i sretnijima.
Kako bi bila skuhana baš kako treba i imala savršenu teksturu, tjesteninukuhajte u velikom loncu s mnogo vode, jer će se u protivnom slijepiti i međusobno i za dno posude.
*Kako bi bila skuhana baš kako treba i imala savršenu teksturu, tjesteninu kuhajte u velikom loncu s mnogo vode, jer će se u protivnom slijepiti i međusobno i za dno posude. Dakle, kako se tjestenina ne voli gužvati, za 100 g tjestenine pripremite 1 l vode, odnosno 500 g tjestenine kuhajte u najmanje 5 l vode. K tome, stavljajte je kuhati u uzavrelu vodu, te kad voda ponovno zavri, temperaturu smanjite na srednju jačinu.
*Kako će sol za vrijem kuhanja očuvati aromu tjestenine, vodu obavezno posolite (na 1 litru vode dodajte 1 čajnu žličicu soli). Pritom je za okus i teksturu tjestenine sasvim svejedno da li ćete sol dodati u hladnu ili kipuću vodu. No, stavite li je u hladnu, voda će nešto prije zakipjeti, te ćete uštedjeti i nešto malo energije, a dodate li je u vruću, neposredno prije tjestenine, sol neće pasti na dno, pa ćete izbjeći mrlje na dnu posude koju ćete stoga lakše oprati.
*Vodi za kuhanje tjestenine nemojte dodavati ulje, jer će ono napraviti puno više štete, pogotovo njenom izvornom okusu, nego koristi. Doduše, ulje će spriječiti da se tjestenina međusobno zalijepi jer će se na njenoj površini formirati film, no, taj će isti film nakon kuhanja spriječiti i ono poželjno, njeno prožimanje s umakom. Kako bi spriječili njeno sljepljivanje radije je tijekom kuhanja povremeno lagano promiješajte.
*Iako u pravilu za optimalni okus, suhoj tjestenini treba otprilike 10 min, a svježoj 5 min kuhanja, ako je volite skuhanu čvršće al dente možete se držati uputa na pakiranju, ali i u tom slučaju je minutu prije isteka vremena kušajte kako bi doznali da li u potpunosti odgovara vašem ukusu
*Nakon što je tjestenina kuhana, nemojte je ispirati pod mlazom hladne vode, osim ako je kuhate za neku hladnu salatu. Naime, ispiranjem ćete je ne samo nepotrebno ohladiti, već ćete s njene površine isprati i ljepljivi škrobni film te se ona neće moći optimalno prožeti s pripremljenim umakom.
*Vodite računa o sparivanju vrste tjestenine s vrstom umaka, te se držite pravila da krupnija i šira tjestenina paše uz jače i gušće i ljepljivije umake na bazi mesa i povrća, a sitnije i tanje vrste uz jednostavnije, rjeđe i laganije umake od rajčica, začinskog bilja i slično
*Uvijek imajte na umu da za savršeno jelo s tjesteninom, tjestenina i umak moraju biti gotovi istovremeno, te potom tjesteninu uvijek servirajte već pomiješanu s umakom. K tome, za optimalno uživanje znajte da gosti moraju pričekati jelo s tjesteninom, ali jelo s tjesteninom ne smije čekati goste. *Nakon što savladate sve tajne kuhanja kupovne tjestenine, vrijeme je za next level, spremanje home madetjestenine za koju su vam osim provjerenog recepta za tijesto trebaju još samo omiljeno brašno talijanskih nona pšenično brašno tip 00, te spretne ruke ili još bolje mali kućanski aparat za izradu tjestenine.
:(Još nema komentara