Izbor namirnica iz svih krajeva svijeta je ogroman, pa su čak i u običnim britanskim supermarketima dostupne talijanske rajčice sušene na suncu, buffalo mozzarella, sve vrste egzotičnog voća, fajite, tapenade, teglice svježeg bosiljka, alge.
Geografski položaj
Tradicionalni Britanci teško će prihvatiti činjenicu da kamilicu ili mentu nazivate čajem; oni će se radije odlučiti za šalicu crnog s malo mlijeka.
Velika Britanija ili Ujedinjeno Kraljevstvo je otočna država na sjeverozapadu Europe, a sastoji se od Engleske, Škotske, Walesa i Sjeverne Irske.
Kao najveći otok u Europi, a osmi po veličini u svijetu, proteže se na površini od 218 595 km2. Na trećem je mjestu po naseljenosti nakon Jave i otoka Honshu.
Povijesni utjecaj
Tradicionalna britanska kuhinja nastala je pod utjecajem raznih zemalja dalekih krajeva koje su nekada bile britanske kolonije. Današnja kuhinja je, zbog ogromnog broja doseljenika, eklektičan spoj svih mogućih vrsta kuhinje: tradicionalno engleske, mediteranske, europskih kuhinja, orijentalnih, afričkih, arapskih i drugih.
Karakteristike kuhinje
Prije samo desetak godina, britanska je kuhinja nosila reputaciju nemaštovite, neukusne i vrlo ograničene u sastojcima. Danas je situacija okrenuta za 180 stupnjeva, a engleska kuhinja je pri vrhu vodećih u svijetu.
Tradicionalna britanska kuhinja nastala je pod utjecajem raznih zemalja dalekih krajeva koje su nekada bile britanske kolonije.
U Velikoj Britaniji, a ponajprije u Engleskoj, danas se nude najbolji indijski curryji, japanski sushiji, turski kebabi te obilje izvorno talijanskih i francuskih specijaliteta. Izbor namirnica iz svih krajeva svijeta je ogroman, pa su čak i u običnim supermarketima dostupne, naprimjer, talijanske rajčice sušene na suncu, buffalo mozzarella, sve vrste egzotičnog voća, začini, korme, fajite, tapenade, teglice svježeg bosiljka, alge… Zapravo, sve što vam padne na pamet!
Tipični obroci
Većina pubova i lokalnih restorana ima u ponudi "engleski doručak", kombinaciju koja je preživjela nekoliko stoljeća i još uvijek je prilično omiljena (posebno kao lijek za hangover, tj. mamurluk), a to je prepečeni kruh namazan maslacem i fry-up (pržene kobasice, gljive, grah, slanina, jaja, rajčice – sve zajedno ili u nekoj od kombinacija). Uz šalicu pravog engleskog čaja, dakako. Tradicionalni Britanci teško će prihvatiti činjenicu da kamilicu ili mentu nazivate čajem; oni će se radije odlučiti za šalicu crnog PG Tipsa (mješavina indijskog i afričkog čaja) s malo mlijeka.
Kalorično/kolesterolično osvješteniji za doručak jedu tost s namazom, grapefruit, žitarice i čaj. Među namazima treba spomenuti kultni Marmite, tamni, slani namaz od kvasca, za koji kažu da ga ili obožavate ili mrzite.
Sljedeći obrok, koji se već jede na radnome mjestu ili u školi, je elevenses – užina, gablec ili marenda. Obično se radi o laganom obroku poput čaja (opet!), kave, keksa i slično. Za ručak zaposleni Britanci izaberu juhu, sendvič (butty, sarnie), sir i voće. Tipično seoski ručak, ploughman's lunch, sastoji se od peciva, cheddar sira, ukiseljenog povrća i salate, a nude ga i mnogi gradski pubovi. Ponovno su postala moderna i tradicionalna jela bubble & squeak (prženi pire krumpir s kupusom), mash & bangers (pire krumpir s kobasicama) i shepherd’s pie (složenac od mljevene janjetine i pire krumpira, zapečen sa sirom). Nedjeljom se u tradicionalnim obiteljima priređuje Sunday roast, pečenje s krumpirima, graškom, prokulicama, mahunama, Yorkshire puddingom ("čašicama" od tijesta) i umakom gravy (od pečenja ili, sve češće, instant varijantom). Uz janjetinu se prilaže mint sauce (umak od metvice) ili redcurrant jelly (žele od ribiza), uz svinjetinu horseradish sauce (umak od hrena), a uz puretinu cranberry sauce (umak od brusnice).
Za famozni five o’clock tea (čaj s malim sendvičima i kolačićima) zaposleni Britanci rijetko nađu vremena, ali nekako u to doba se djeca vraćaju iz škole, pa im dadilje pripreme par sitnica da izdrže do večere. Većina glavnih obroka tako se jede tek navečer, kada se svi okupe oko stola (ili televizora). U sjevernoj Engleskoj i Škotskoj uobičajenije je poslužiti high tea (oko 18 h) u obliku laganog obroka s čajem.
Iako se sve više mlađih Britanaca okreće kuhanju, još uvijek je vrlo omiljen takeaway (gotova hrana koja se "pokupi" u restoranu na povratku kući), a u čijoj ponudi dominiraju egzotične kuhinje kao što su indijska i kineska, uz tradicionalni fish & chips (pržena riba s krumpirićima) te pizze i tjesteninu.
Deserti
Mnogi britanski deserti prepoznaju se po duhovitim nazivima: spotted dick (na pari kuhani puding sa suhim voćem), hot cross buns (slatka peciva), tipsy cake (biskvit natopljen sherryjem) ili knickerbocker glory (sladoledni kup). Na kraju obroka može se, umjesto slatkog, poslužiti i neki od sireva: engleski cheddar, velški caerphilly ili stilton s plavom plemenitom plijesni.
Specifičnosti
Škotska kuhinja ima i svojih nacionalnih jela, od kojih su najpoznatija: haggis (kobasica od ovčjih iznutrica), black pudding (krvavice), shortbread (tvrdi keksi), bannock (tanki okrugli kruh od zobenog brašna) i, naravno, Scotch whiskey.
Irska kuhinja ima colcannon (jelo od pire krumpira, kupusa i maslaca sa začinima), champ (pire krumpir s jajima i mladim lukom) i Irish stew (varivo od janjetine s krumpirima, lukom i peršinom).
Od velške kuhinje najpoznatija su jela Welsh rarebit (zapečeni tost sa sirom otopljenim u pivu), faggots (okruglice od svinjetine) i crempogs (palačinke s mlaćenicom).
Fast facts
- Glavni grad: London
- Ostali veći gradovi: Birmingham, Leeds, Glasgow, Sheffield
- Klima: vjetrovito, vlažno, s mnogo kiše
- Stanovništvo: Englezi, Škoti, Velšani, Irci, Indijci, Pakistanci
- Religija: kršćani (71, 6%), muslimani, hindusi, ostali
- Valuta: funta (£)
- Prepoznatljivi simboli: double decker (crveni autobus na kat), black cab (taxi), crvena telefonska govornica, kraljevska obitelj, kraljevska garda, palača Buckingham, London Eye, Big Ben, Wimbledon
:(Još nema komentara