Trendovi se mijenjaju, tako da se nabavljaju rezana stabalca, stabalca s korijenom, a s obzirom na sve češće skučene životne prostore, nabavljaju se i umjetna drvca.
Postoji podatak da su u 8. stoljeću redovnici zabranjivali ukrašavanje domova zelenilom, držeći ga poganskim običajem. No, ljudi su u zelenilu vidjeli životnu snagu koja prkosi zimskom umrtvljenju prirode, i vjerovali da zelenilo uklanja opasnost. Zato, s vremenom, zabrane nestaju i taj se običaj kristijanizira.
Nekada su Badnjak i Božić bili označeni panjem badnjakom, slamom i svijećom. U našim krajevima kićenje božićnog drvca, još početkom 19. stoljeća, nije bilo običaj u seoskim sredinama. U Europi kićenje božićnog drvca počinje u krugovima obrtnika i redovima aristokracije.
Božićno drvce postaje središte oko kojeg se okuplja obitelj - simbol suvremenog Božića. Božićni bor, jelu, drvce ili "krizban" srećemo u crkvama i obiteljskim domovima. Izvorište mu je u općem poštivanju stabla kao izvoru života, a Isusovo rođenje je baš to - novi život!
Budući da je kićenje božićnog drvca, sad već tradicija naših naroda - pripreme oko nabavke pomalo su već u tijeku jer nam Badnjak kuca na vrata. Trendovi se mijenjaju, tako da se nabavljaju rezana stabalca, stabalca s korijenom, a s obzirom na sve češće skučene životne prostore, nabavljaju se i umjetna drvca. Izbor je velik, pa svatko prema izboru, bira što mu je najprihvatljivije.
Svojevremeno je bio trend nabave umjetnih drvaca kako se ne bi rezala živa. No, istraživanja su pokazala kako to nisu opravdani razlozi za nabavku umjetnih stabalaca - umjetna stabla se rade od nafte - neobnovljivog izvora energijea, a kasnije postoji problem zbrinjavanja takvih drvaca.
Stabalca koja se režu za ukrašavanje, posađena su s namjerom da se ruše, time se prorjeđuju šume - često se ruše stabla koja bi prirodno bila osuđena na propast.
I evo jedne ideje za ukrašavanje domova, ureda i sličnih prostora u kojima želimo imati božićno drvce. Kada se radi o skučenim prostorima, ovo je jednostavno i financijski, vrlo prihvatljivo rješenje.
Potrebno vam je nekoliko grana crnogorice, ukrasna posuda, jedna cvjećarska spužva, nož i škare za rezanje grana.
- Cvjećarsku spužvu dobro natopite vodom. Nožem spužvu izrežite kako biste dobili oblik stošca ili nepravilne piramide.
- Grane crnogorice izrežite na razne dužine.
- Od podnožja u spužvu počnite utiskivati veće grane. Na vrh stavite granu koja će vam zamijeniti klasični vrh božićnog drvca.
- Popunjavajte spužvu granama i grančicama dok ne popunite tako da se spužva ne vidi.
- Ako ste ostavili neku granu predugačku, skratite ju naknadno kako biste oblikovali stabalce.
- Ukrasite drvce po izboru.
- Drvce održavajte tako da dolijevate vodu u posudicu u kojoj stoji i povremeno grane poprskajte maglicom vode.
Budući da je takvo stabalce maleno - možemo se naći u problemu s nakitom - evo jednostavnog prijedloga i za nakit.
- Veću keramičku pločicu ili staklenu ploču posipajte sjajnim listićima i pištoljem za plastiku oblikujte razne ukrasiće - srca, zvjezdice, kuglice i slično. Odmah posipajte sjajnim listićima.
- Pustite da se plastika osuši, a ukrase koncem ili flaksom povežite i okitite drvce.
- Za mašnice, izrežite širu jutenu ili neku drugu traku od tkanine, malo je na sredini nagužvajte, i povežite koncem.
Čestit i blagoslovljen Božić!
:(Još nema komentara