Za mene, pripremiti čaj znači ...odabrati po trenutnoj želji i potrebi(pogotovo kod bolesti ili raznih drugih tegoba) odgovarajuću mješavinu sušenih ili svježih sastojaka.Ne priznajem instant čajeve, filter vrećice ili industrijske mješavine prepune kemijski dodanih okusa .
Svoje osušene listove čajeva čuvam u staklenkama s poklopcima ...miješam i mućkam ih po raspoloženju i da znate...svi uživamo beskrajno!
Moji sinovi,pa i moj unučić Samuel čim mi dođe na vrata s vrata viče...." Nona...čaja!!! "
I da znate , ovo nisu recepti samo za jesenske dane , uz kolače...u pet sati.
Čajeve kuham i ljeti.... dobro ih ohladim i poslužim hladne, s kockicama leda.
Za mene, pripremiti čaj znači ...odabrati po trenutnoj želji i potrebi(pogotovo kod bolesti ili raznih drugih tegoba) odgovarajuću mješavinu sušenih ili svježih sastojaka.Ne priznajem instant čajeve, filter vrećice ili industrijske mješavine prepune kemijski dodanih okusa .
Svoje osušene listove čajeva čuvam u staklenkama s poklopcima ...miješam i mućkam ih po raspoloženju i da znate...svi uživamo beskrajno!
Moji sinovi,pa i moj unučić Samuel čim mi dođe na vrata s vrata viče...." Nona...čaja!!! "
I da znate , ovo nisu recepti samo za jesenske dane , uz kolače...u pet sati.
Čajeve kuham i ljeti.... dobro ih ohladim i poslužim hladne, s kockicama leda.
Sastojci
Priprema
Napisat ću vam naše najdraže kombinacija čajeva :
Mente i majčine dušice
U jednakim omjerima, npr.1 velika žlica osušenih listova mente i isto toliko majčine dušice.
Preliti s provrelom vodom(oko 3-5 dcl) i ostaviti 10 minuta.Nakon toga procijediti čaj , začiniti medom i limunom,te čaj piti svjež i topao.
Najbolje je pustiti da se čaj malo ohladi , te onda dodati med i limun kako ne biste uništili u vreloj tekućini sve korisne sastojke(vit. C i med).
Menta (Mentha piperita)-
Koriste se osušeni dijelovi listova biljke i priprema kao čaj(uvarak).Napitak je izrazito ugodnog i paprenastog svježeg okusa ,s brojnim ljekovitim svojstvima.
Prvenstveno se koristi za liječenje probavnih tegoba želuca i crijeva,blagotvorno djeluje na nadutost, kolike (grčeve), te smiruje osjetljivo debelo crijevo, kao i grčeve žučnog mjehura i žučovoda.
Menta također blagotvorno djeluje na živčani sustav, pa se preporuča anksioznim i razdražljivim ljudima. Koristi se i za liječenje kašlja i prehlada,viroze i gripe.Liječi reumatske teobe, svrbež kože -koprivnjaču ,te bolove osjetljive kože,a može se primjenjivati i vanjskim oblozima kod bolova mišića i živaca.
Majčina dušica(timijan)-Tymus vulgaris
Sadrži tri eterična ulja, od kojih je u najvećem postotku prisutan timol koji ima snažno djelovanje protiv različitih bakterija, virusa i gljivica, te potiče prokrvljenost kože.
Koristi se čaj (uvarak) osušenih listova biljke za liječenje kašlja, za sprečavanje infekcija i poticanja izlučivanje sluzi,u terapiji bronhitisa, upala pluća,upala grla i sinusa.Jak je antiseptik i antimikotik.
Čaj od đumbira - da se ugrijete!
Đumbir je korijen koji ima mnoga ljekovita svojstva, a koristi se najčešće kod mučnine , nadutosti, prehlade i migrene.No ovaj će vam čaj pomoći i kada se želite ugrijati.
Jedna čajna žličica korijena đumbira se sitno izriba i prelije šalicom vruće vode , te stavi da odstoji 5-10 minuta. Potom se procijedi, dodaju se med , limunov sok i cimet.
Čaj protiv mučnine -
Možda nije najukusniji na svijetu, ali čaj od đumbira je od davnina poznat kao lijek protiv mučnine i ublažavanje žgaravice.Ovaj čaj preporučuje se teškim bolesnicima , a bolje djeluje preventivno nego nakon što su se simptomi već pojavili.Ako ga pijete za ovu svrhu , nemojte dodavati ništa u njega.
Čaj za smirivanje želuca
Čaj spravljen od kardamoma , mljevenog kima i đumbira savršen je za smirivanje želuca , a mogu ga piti i odrasli i djeca.
Pomiješajte pola žličice kardamona, pola žličice mljevenog kima i pola kriške svježeg korijena đumbira , te sve prelijte šalicom provrele vode, pustite da odstoji 10 minuta,procijedite i po želji dodajte štapić cimeta.
Čaj za spavanje
Ako s vremena na vrijeme imate problema sa spavanjem , čaj od kamilice i lavande može biti izvrsna zamjena za medikamentoznu terapiju.Ako vam treba i opuštanje tijekom dana , možete ga piti i tokom cijelog dana ili samo prije spavanja.
Priprema:
Pomiješajte dva dijela cvjetova kamilice, dva dijela matičnjaka(Melissa oficinalis), jedan dio cvjetova lavande, jedan dio listova mente i jedan dio cvjetova ruže, te prstohvat muškatnog oraščića.Kada ste napravili mješavinu napunite staklenku i u šalicu provrele vode stavite dvije žličice mješavine, pustite pokriveno da odstoji 5 minuta, procijedite, pa toplo popijte.
Evo nekoliko korisnih podataka o ovim izvanrednim biljkama.
Matičnjak (Melissa officinalis)se može piti za jačanje imuniteta. Koristan je u liječenju manjih problema sa spavanjem, nervoze, blagih oblika depresije i psihičke iscrpljenosti. Pokazao se učinkovitim u liječenju gubitka koncentracije i hiperaktivnosti kod djece.
Lavanda (Lavandula angustifolia)
O lavandi i njezinim predivnim blijedo ljubičastim cvjetovima , znamo gotovo sve- prepuni su prepoznatljivog, ljekovitog lavandinog ulja iz cvjetova koji se beru u vrijeme cvatnje. Opće je poznato da djeluje umirujuće na središnji živčani sustav te je vrlo korisno, blago sredstvo protiv nemira i anksioznosti.No ona je i izvanredan lijek za oči, uši, moždani udar, oduzetost udova, drhtanje tijela, bljedilo u licu, pospanost i umor. Konzumiranje čaja od lavande ili kapi koje sadrže ekstrakt biljke, može pomoći kod tegoba u probavnom sustavu, kao što su prekomjerno lučenje želučane kiseline, bolovi u trbuhu i nadutost. Lavanda opušta mišiće, te na taj način ublažava grčeve, zahvaljujući djelovanju glavnog sastojka eteričnog ulja – linalol-a.
Jednu žlicu cvjetova lavande prelijemo sa pola litre kipuće vode i nakon tri minute procijedimo. Čaj se pije vrlo topao i na gutljaje, a može djelovati i kao prevencija za moždani udar.
Kamilica (Matricaria chamomilla)
Kamilica je «lijek za sve». Pospješuje probavu, snižava temperaturu, ublažava boli, smiruje grčeve, smanjuje osipe, pomaže kod svih bolova u trbuhu i slično.
Kamilicu možete koristiti u obliku tinkture, čaja, praška, eteričnog ulja i obloga.
Kao čaj preporučeno ju je piti u svim slučajevima nervoze i nemira, kod jutarnjih mučnina, grčeva u trbuhu, u liječenju kolitisa, gastritisa, općenito kod bolesti probavnog trakta ili kod potrebe za reguliranjem stolice. Ugodna je okusa i ne traži šećer, a ako ne možete bez šećera, valja napomenuti kako u slučaju trbušnih oboljenja i crijevnih iritacija šećer treba izbjegavati. Kada je riječ o čaju, valja obratiti pozornost na jačinu. Za šalicu čaja dovoljna je žličica suha cvijeta.
Ako imate problema s kožom ili jednostavno želite ljepšu i njegovanu kožu dovoljno je jednom tjedno umiti se čajem od kamilice.Imate li problema s ispadanjem kose, za ispiranje koristite čaj od kamilice (pripremate ga tako da četiri žlice biljke prelijete litrom kipuće vode, nakon deset minuta procijedite i pričekajte da se ohladi do temperature s kojom inače ispirete kosu).
Čaj kao antioksidant-čaj od sušenih borovnica
Jedan je od napoznatijih čajeva sa antioksidativnim djelovanjem.Borovnice su bogate antocijanidima , te se posebno preporučuju osobama koje žele zaštiti svoj vid ili imaju problema s vidom. Osim toga ovaj čaj ojačava zidove krvnih žila, snižava šećer , te ima zatvarajuća svojstva , pa se može koristiti za liječenje proljeva.
Priprema je jednostavna, jednu žličicu mljevenih borovnica ostavite da odstoje u vrućoj vodi 15-tak minuta, preporučuje se do 4 šalice čaja dnevno.
Čaj za detoksikaciju- čaj od koprive
Najpoznatiji je svakako čaj od koprive koji se koristi jer pospješuje izlučivanje tekućine , pa ga često koriste sportaši i fizički aktivne osobe.
Isto tako preporučuje se osobama s povećanom prostatom i čestim mokrenjem noću.Zbog svojeg diuretskog efekta može pomoći i u regulaciji krvnog tlaka i nadutosti koju izaziva PMS.
Priprema se tako da dvije žličice sušenih listova koprive prelijete s dva dcl vrele vode i ostavite pokriveno da odstoji 10 minuta. Procijedite i pijte bez dodataka, preporuča se jedna do dvije šalice dnevno.
Aromatični voćni čaj
Koristim domaću mješavinu sušenih i samljevenih plodova šipka, sušenih cvjetova hibiskusa i aromatične divlje trešnje.U staklenci pomiješajte u istim omjerima ova tri sastojka,te žličicu čaja prelijete s dva dcl vrele vode, poklopite i ostavite stajati 10 minuta. Možete dodati i štapić cimeta u vreli čaj, ako ga volite. Procijedite , kad se malo prohladi dodajte med i limunov sok.
Šipak je pun vitamina C i B2 te antioksidansa pa pripravci od šipka služe kao sredstvo za jačanje imuniteta. Zbog toga se propisuju kao dodatno sredstvo tijekom liječenja i oporavka te jačaju otpornost na infekcije kao što su prehlada i gripa.
Vrlo često, umjesto limunovog soka u čaj dodajem i sok jedne svježe ocijeđene naranče (oko 60 ml) i poslužim aromatični napitak zimi , uz fine kolače.
Ova je divna kombinacija čaja vrlo fina i za dodavanje ruma....
Čaj protiv prehlade i gripe-bazga , lipa i bijeli sljez
U čajnik od oko 1 l vrele vode dodajte po 1 veliku žlicu sušenih cvjetova bazge , i 1 žlicu lipe te pustite da odstoji 10 minuta.
Bijeli sljez se jedini priprema namakanjem cvjetova, lišća ili korijena biljke u hladnoj vodi kroz 8 sati te se tako procijeđen dodaje u prethodnu mješavinu zbog svoje sposobnosti da izlučuje sluz koja blagotvorno djelje na dišne puteve oblažući ih i štiteći je.
Ako nemate vremena ,možete koristiti i kamilicu , pa je zajedno s bazgom i lipom dodajte i prelijte vrelom vodom. Naravno, u nedostatku vremena možete sušene cvjetove bijelog sljeza isto dodati u vrelu vodu, neće možda imati toliko efikasnosti kao kod hladne pripreme, ali će sigurno obogatiti ovu čajnu ljekovitost. Ja vrlo često dodajem i žličicu svježe naribanog đumbira koji daje laganu paprenu notu .
Bazga-zova
Koristi se kao čaj izuzetno ugodnog i blagog okusa, pa ga rado piju i djeca. Ona je izuzetno učinkovita jer potiče cirkulaciju, izaziva znojenje te čisti organizam od štetnih tvari. Bilo da je riječ o sušenim bobicama ili cvjetovima, jedan je od najučinkovitijih lijekova protiv gripe. Bazga djeluje protiv osam sojeva gripe, čime ,kako kažu,
nadmašuje sva antivirusna cjepiva.
Lipa
Ova se biljka od davnina koristi u narodnoj medicini.
Čaj od lipe pospješuje znojenje, pa se upotrebljava kod povišene temperature. Posebno se koristi kod gripe i prehlade, te hunjavice.
Zahvaljujući svojim djelatnim tvarima, čaj od lipe, pomaže nadraženoj i oštećenoj sluznici, te se koristi kod upale grla i za ublažavanje kašlja.
Čaj od lipe zna se koristiti za ublažavanje grčeva, ali i za smirenje živaca, te kod nesanice. Oporavlja organizam izložen psihičkim naporima.
Kod konzumiranja čaja od lipe potreban je određeni oprez, jer se ne smije konzumirati u prevelikim količinama -može izazvati srčane tegobe.
Korisno je kod pijenja čaja, pritom i udisati njegove pare jer i tako ljekovite tvari ulaze u organizam, griju sinuse te pročišćavaju dišne puteve.
Bijeli sljez
Sljez je biljka nježne teksture i nježnog djelovanja, bogata sluzi, koja djeluje veoma umirujuće na nadražena ili upaljena tkiva.
List sljeza češće se koristi za liječenje respiratornih problema, primjerice bronhitisa i grlobolje - dobiva se slatki sirup za kašalj, te za bolesti mokraćnog sustava, kao što su cistitis i uretritis. Veoma je blag i nije neugodna okusa, zbog čega se koristi kao lijek za djecu.
Ako se pije, liječi upale u probavnom sustavu, od ulcusa u ustima i želucu, do enteritisa i kolitisa.
Na koži se može koristiti za apscese, sujedice, čireve i varikozne vene.
Korijen sljeza posebno je koristan za ta stanja,a često se koristi njegova sluzava otopina umjesto kapi za nos kod sasvim male djece za pročiščavanje i održavanje prohodnosti nosa i olakšavanje disanja malih beba.
Zeleni čaj
Zeleni čaj već je tisućljećima vrlo cijenjen napitak u azijskim zemljama, ne samo zbog svog osvježavajućeg i aromatičnog okusa, već i zbog toga što je iznimno zdrav. U 12. stoljeću biljka Camellia Sinensis uvezena je iz Kine u Japan i od nje se počeo proizvoditi zeleni čaj. Zeleni čaj obrađuje se samo parom da se ne unište enzimi, te se potom suši na zraku. Budući da prilikom toga ne dolazi do procesa oksidacije i fermentacije, zadržava svoju zelenu boju i gotovo sve dragocjene sastojke. Svakodnevno pijenje zelenog čaja pripada današnjoj kulturi Japana, u kojoj je najmanji postotak oboljevanja od raka. Zanimljivo je da Japanci ne fermentiraju čajeve, stoga su svi njihovi zeleni.
Tajna zelenog čaja
U zelenom čaju ima preko 300 sastavnica i upravo njihova kombinacija daje efikasne rezultate za zdravlje. Zeleni čaj je bogat polifenolima, osobito snažnim antioksidantom EGCG (EpiGalloCatechin Gallate) koji smanjuje stanice raka, što ga čini uspješnim u borbi protiv raka i hepatitisa.
Zeleni čaj sadrži i kofein koji stimulira probavu. Količina kofeina je manja nego u kavi što je dobro jer se čaj može piti više puta dnevno bez da se unese previše kofeina.
Zeleni čaj ima mnoga svojstva koja mu daju titulu “čaja za zdravo mršavljenje”.
- Ljekovitost:
- -jačanje srca i krvožilnog sustava
- -smanjivanje lošeg (LDL) kolesterola
- -ubrzavanje metabolizma
- -reguliranje razine šećera u krvi
- -davanje osjećaja sitosti bez suvišnih kalorija. Ostala ljekovita svojstva su: Dobro ga je piti prije tjelesne aktivnosti jer on stimulira izgaranje dodatnih kalorija, te je omiljen kod sportaša.Nema nuspojava,jedina zabilježena negativna strana je nesanica i to samo ako se čaj konzumira nedugo prije odlaska na spavanje.
- Priprema je ovdje jako bitna ,jer se lošom pripremom mogu izgubiti korisna svojstva čaja. Nikada nemojte stavljati listiće čaja u vrelu vodu jer će uništiti svojstva čaja. Voda treba biti na temperaturi oko 75 C. Također, nemojte držati listiće čaja predugo u vodi,to neće pokvariti ljekovita svojstva, ali će učiniti okus gorkim. Dvije do tri minute su dovoljne.
- Zeleni čaj pije se kao topli napitak ili kao ledeni čaj koji paše pogotovo usred ljeta.
- Kad radim ledeni zeleni čaj ljeti ,pripremam ga tako da na pola litre vode zagrijane na 75 st.C stavim 5 velikih žlica listića čaja. Ostavim stajati 3 minute , te procijedim . Dobijem jaki koncentrat čaja koji onda razrijedim s 1,5 l hladne vode i dodam dosta leda.Zasladim steviom i dodam malo limunovog soka, a poslužujem s listićima svježe metvice za dekoraciju i okus.
Posluživanje
Uživajte u čarobnim trenucima opuštanja uz mirisnu i ljekovitu šalicu čaja , uz čisto zadovoljstvo!
Čaj od kamilice je dobar i kod probavnih smetnji.
Kako je tebi ispao recept?
19