Moj profil

Ekološko čišćenje prirodnim sredstvima

109

Ovo sam dobila e-mailom i mislim da bih trebala podijeliti s vama moje oduševljenje s obzirom da i sama koristim za čišćenje i pranje po kući najviše ocat, sodu bikarbonu i limunsku kiselinu (ne samo da nije otrovno već je i puno povoljnije). Razne tajne uspješnog održavanja domaćinstva prenose se stoljećima s koljena na koljeno, a ponekad su upravo ovi stari "recepti" i najbolji. Zato vam prenosim nekoliko praktičnih savjeta za domaćice.

Ovo sam dobila e-mailom i mislim da bih trebala podijeliti s vama moje oduševljenje s obzirom da i sama koristim za čišćenje i pranje po kući najviše ocat, sodu bikarbonu i limunsku kiselinu (ne samo da nije otrovno već je i puno povoljnije). Razne tajne uspješnog održavanja domaćinstva prenose se stoljećima s koljena na koljeno, a ponekad su upravo ovi stari "recepti" i najbolji. Zato vam prenosim nekoliko praktičnih savjeta za domaćice.

Sastojci

limunska kiselina

Priprema

1.

Univerzalno sredstvo za čišćenje

Na pola litre vode doda se 6-8 jušnih žlica limunske kiseline i 1 dcl bilo kojeg tekućeg deterđenta za suđe. Žlicom promiješati i kada se sastojci rastope i povežu uliti u bocu sa raspršivačem. Našpricaš i kada krpom s mikrovlaknima prođeš - kao u reklamama  - odlazi sve! Nevjerojatno ali istinito i isprobano u  kupaonici!  Prijateljica mi je rekla da je napravila i našpricala svoju tuš-kabinu od koje je već davno digla ruke jer više nema snage trljati i nije mogla vjerovati, skoro sve je od prvog nanošenja otišlo! Još par puta našpricati i kaže imam novu tuš-kabinu a cijela kupaona prekrasno miriše!

2.

Pranje  prozora i staklenih površina  -    Ako želite da vam staklo i staklene površine uvijek blistaju, prebrišite ih mješavinom vode i octa (ista količina vode i octa). Ovo možete napraviti u boci s raspršivačem pa samo poprskati staklene površine (poput vrata na kuhinjskim ormarićima, staklenih polica ili stolova) i istrljamo čistom vlažnom krpom i posušimo novinskim papirom.  Kod jako zaprljanih staklenih površina koristite 1 1/2 šalicu octa i 1/2 šalice vode.

3.

Čišćenje stakla pećnice

Hrana u pećnici često prska, a sve te kapljice masnoće i ostalog uhvate se za staklo i osuše. Mnogi ljudi pećnicu ne brišu baš svaki put i vremenom se napravi sloj koji je poslije teško očistiti. Ovaj način uklanjanja naslaga toliko je jednostavan da čovjek pomisli zašto se tolike godine mučio ribajući to.

  • U ½ šalice ili zdjelice stavite soda bikarbonu
  • Dodajte žlicu ili dvije vode, tako da nakon miješanja dobijete gustu smjesu.
  • Razmažite to po unutarnjem staklu, a možete i po vratima pećnice.
  • Ostavite da stoji oko pola sata.
4.

Kako očistiti pećnicu soda bikarbonom i octom?

Najučinkovitiji način čišćenja pećnice od masnoće, bez kupovanja skupih i otrovnih kemijskih sredstava su soda bikarbona  i alkoholni ocat. Evo kako…

- 1/3 šalice bijelog alkoholnog octa

- pola šalice sode bikarbone

- šalica vode

- plastična bočica s raspršivačem

- aluminijska folija

- krpa s mikrovlaknima

Prvi način
Prije nego što počnete s čišćenjem, izvadite vodilice i sve ostalo što je u pećnici, zatim zapečene ostatke hrane iz pećnice ostružite plastičnom strugalicom i s običnom mokrom krpom uklonite strugotine. U nešto debljem sloju posipajte dno pećnice i unutarnju stranu vrata pećnice sa sodom bikarbonom. Pomoću bočice sa raspršivačem, alkoholnim octom poprskajte sodu bikarbonu, u količini da izazovete reakciju (pjenu), ali bez curenja octa. Otkinite komad aluminijske folije, izgužvajte (napravite lopticu) i s njom izribajte pećnicu i sve dobro prebrišite mokrom krpom. Ako vaša pećnica nije bila u totalno zapuštenom stanju, trebala bi poslije ovog postupka  sjajiti od čistoće. Ukoliko vam je jako zaprljana pećnica  ponovite postupak nanošenjem sode bikarbone i octa, no ovaj put ostavite da odstoji barem četiri sata, a može i preko noći. Kada je prošlo naznačeno vrijeme, možete poprskati još malo octa i sve ponovno dobro oribati i prebrisati. Postupak možete ponoviti ako je zaista riječ o vrlo prljavoj pećnici.

Drugi način
Prije nego što počnete s čišćenjem, zapečene ostatke hrane iz pećnice ostružite plastičnom strugalicom i običnom mokrom krpom uklonite strugotine. U šalicu koju ste napunili sodom bikarbonom dodajte toliko vode da dobijete smjesu (kremu) koju možete razmazati po pećnici. U debljem sloju premažite pećnicu kremom i ostavite da odstoji preko noći. Ujutro izribajte pećnicu lopticom od alu folije, te sve dobro prebrišite čistom mokrom krpom.
Aluminijska folija, zgužvana i pretvorena u lopticu je idealna za ribanje svih osjetljivih površina (staklene površine, suđe od inoxa…), odlično čisti i ne ostavlja tragove kao abrazivna spužvica ili žičica za suđe.
Istim postupkom možete očistiti i rešetke, kako bi i one zablistale punim sjajem.

I to je to. Uživajte u svojoj čistoj pećnici i ne zaboravite da je redovito održavanje pola posla! Ako odmah nakon pripreme nekog jako masnog ili začinjenog jela obrišete svoju pećnicu, uštedjet ćete sebi dosta vremena i muke.

Ove dvije metode u potpunosti su bezopasne za ljudski organizam, jeftine su i jednostavne za primjenu.


5.

Zašto perilica posuđa ima neugodan miris?

Vjerojatno vam se već dogodilo to da su se iz vaše perilice posuđa širili neugodni mirisi čak i kada je bila prazna

postoje dva razloga zašto se to događa. Prvi je to što se nakon svakog pranja višak vode i ostaci sapunice nakupljaju na rubovima i dnu košarica, zbog čega se s vremenom može stvoriti smrdljiva plijesan. Drugi su razlog sićušni ostaci hrane koji ostaju na dnu perilice ili odlaze na vrh filtra koji služi za njihovo sakupljanje. Da biste riješili ova dva problema, uvijek pregledajte perilicu i maknite sve ostatke hrane te redovno izvadite filter. Niste li ga čistili dulje vrijeme, vidjet ćete da je pun masnoće pa ga temeljito operite, najbolje ručno. Zatim dno perilice prelijte bijelim octom, ostavite da malo odstoji te uključite program za pranje, ali bez posuđa.

6.

Prirodni načini kako otčepiti odvod

Kad tad se svi nađemo u situaciji da nam se začepi odvod sudopera, umivaonika ili u kadi. Iako postoje brojne kemikalije koje možete pronaći na tržištu, a koje više ili manje učinkovito rješavaju taj problem, isto možete riješiti na prirodni način sa sodabikarbonom i octom.

Postoji nekoliko kombinacija upotrebe ovih sastojaka, no vi možete i sami pronaći koji vama najviše odgovara. Ja koristim drugi recept, primjenjujem ga jednom mjesečno i nikad nemam problema sa odvodima.

Prema jednom receptu, trebate iskoristiti pola šalice octa i 3/4 šalice sode bikarbone. Prvo ulijte u odvod sodu bikarbonu, a zatim ocat. Začepite odvod i pola sata kasnije sve prelijte vrućom vodom.

Za drugi recept trebat će vam pola šalice sode bikarbone, dvije žličice soli i šalica mlakog octa. Izlijte ih sve redom u odvod. Doći će do reakcije, jako će se zapjeniti, ali tako treba. I u ovoj situaciji trebate pričekati neko vrijeme prije nego pustite vruću  vodu.

7.

Da bi vaše rublje bilo kristalno čisto i imalo svjež miris ne morate koristiti (skupe) deterdžente i omekšivače koji su puni kemikalija. Najbolji pomagač u pranju rublja može vam biti – alkoholni ocat koji može zamijeniti omekšivač za rublje te pojačati učinak deterdženta (ne, ne ostavlja miris octa!) no njegova primjena u pranju rublja i puno je šira. Za razliku od uobičajenih deterdženata i omekšivača, alkoholni ocat je prirodno sredstvo za čišćenje, a i znatno jeftinije. Preporučam, probala sam i funkcionira.

Sačuvajte čep vašeg zadnjeg kupovnog omekšivača kao uspomenu i dozator. U čep ulijte dvije jušne žlice bijelog alkoholnog octa (ne jabučnog), dopunite čep sa vodom i dodajte 2-5 kapi vašeg omiljenog pravog eteričnog ulja (lavanda, limun, bor, naranča, čajevac ...). Ulijte vaš prirodni omekšivač u perilicu u otvor predviđen za omekšivač ... gotovo.

Ako niste baš sigurni kako će to biti s odjećom ... probajte prvo sa ručnicima, posteljinom ... Miris octa potpuno nestane tokom pranja/sušenja, preostaje samo  profinjeni miris eteričnog ulja po vašem izboru i raspoloženju. Vaša koža će vam biti zahvalna na prirodnom i neškodljivom, najčešće morskom mirisu bilja, kojeg će neprimjetno kroz sve svoje pore udisati cijeli dan i noć ...

8.

Operite rublje

Zamijenite polovicu mjerice deterdženta za pranje rublja sa sodom bikarbonom kako bi vam bijelo rublje ostalo bijelo, a odjeća zadržala svježi miris.

  • Ciscenje(4)
  • Savjeti-za-ciscenje(1)
  • Savjeti-ciscenje(1)
  • Dobro je znati(1)
  • Savjeti(1)
  • Soveti(1)
  • Korisno(1)
  • Soda-bikarbona(1)

18

slažem se Tanja567 👍

Volim takve savjete, pogotovo u ova vremena kada je sve skupo, a treba malo pripaziti i na majku prirodu. Koliko samo kemijskih sredstava ode kanalizacijom u rijeke i dr.😎

Meryma može, već je gore odgovorila Umag-0280

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)