Sastojci
Priprema
IZRADA TIJESTA:
U sredini brašna izmiješamo s drvenom kuhačom mlaku vodu,ulje i sol. Nakon što smo dobili mekšu smjesu izmješamo sa ostatkom brašno da dobijemo lijepo oblikovanu smjesu koju smo prethodno pred kraj zamjesili ručno. Ali ne jako čvrsto jer se onda teže tijesto razvalja!
Nakon što smo tijesto razvaljali sa valjkom na pobrašnjenoj podlozi da se ne zalijepi kasnije, namažemo sa uljem (ili po želji tko voli sa malo svinjske masti prethodno zagrijane u pećnici). Pustimo tijesto da odstoji pola sata/sat nakon toga ga razvući da dobijemo čim tanje tijesto da bude finije.
NADJEV:
Na razvućeno tijesto stavimo smjesu sira prethodno pomiješano sa jajem,uljem,soli i domaćim vrhnjem i zarolamo. Moramo pripaziti kako rasporediti sir da se tijesto bolje zarola. Nakon toga stavimo u veći pleh i premažemo sa vrhnjem,jogurtom ili domaćim vrhnjem da bi nakon što se ispeće kora bila što finija i hrskavija pošto je tijesto tanje. Peći na 180°-200°stupnjeva/ pola sata otprilike.
Burek (tur.börek, alb.byrek, grč.μπουρέκι ili μπουρεκάκι, hebrejski בורקס) je vrsta jela od razvučenog tijesta s preprženim mesom, sirom, zeljem ili krumpirima. Jelo je rašireno na području nekadašnjeg Osmanskog Carstva.Börek potječe iz turske kuhinje. Börek je turska riječ ne samo za ovo, nego i za ostala jela od tijesta. Na području Hrvatske, za razliku od Bosne i Hercegovine, burek se ne odnosi isključivo na jelo s mesom, nego postoje mnoge vrste - burek s mesom, sa sirom, sa zeljem, itd.
Ime može dolaziti od turske riječi bur (savijati), slično kao i u hrvatskom, gdje riječi savijača (od savijati) i gibanica također opisuju određeno slojevito jelo od tijesta, ili možda od perzijske riječi būrek.
Bureci se razlikuju po načinu pripreme mesa. Razlikujemo burek od sjeckanog, mljevenog ("faširanog") ili svinjskog mesa. Također, burek može biti okrugao ili "motan" (u obliku cijevi savijene u spiralu).
Kako je tebi ispao recept?
2