odličan namaz od bućinih koštica ♥ .. sa bučinim sjemenkama se danas doista svašta može, i kako god, uvijek su ukusne i s njima u kombinaciji svako jelo se po kvaliteti može teško nadomjestiti! Ljekovito je bućino ulje a odličan je i meksički umak od koštica buče bundeve ♥ kao juhe. slatka i slana jela...Sa ovim namazom kombinacije su velike ..HVALA arasicu ♥ za bućino ulje dobila sam na poklon pa sam ga iskoristila u ovom predivnom namazu♥
odličan namaz od bućinih koštica ♥ .. sa bučinim sjemenkama se danas doista svašta može, i kako god, uvijek su ukusne i s njima u kombinaciji svako jelo se po kvaliteti može teško nadomjestiti! Ljekovito je bućino ulje a odličan je i meksički umak od koštica buče bundeve ♥ kao juhe. slatka i slana jela...Sa ovim namazom kombinacije su velike ..HVALA arasicu ♥ za bućino ulje dobila sam na poklon pa sam ga iskoristila u ovom predivnom namazu♥
Sastojci
Priprema
Namaz od bućinih koštica ♥
Kratko na tavi popržite bućine sjemenke . Ohladite ih pa sameljite u blenderu (multipraktiku). Dodajte čen češnjaka, soli (koristim himalajsku ), svježe mljevenog papra, maslac i postepeno (do željene gustoće i da se lijepo maže) dodajte i bućino ulje.(malinovo)..Meljete tako da dobijete gustu smjesu. Ukoliko želite rjeđe kao umak onda dodajete više ulja... možete dodavati prstohvat začina po želji (dodala sam malo harise jer mi volimo ljuto..tek mrvicu prstohvat). Prema želji pospite čilijem. Serviramo na prepečenom kruhu.
Ukoliko nemate bučino ulje (koristila sam ulje bućino poklon od arasica), možete dodavati u istoj količini i maslinovo domaće ulje. Namaz se može pretvoriti u nadjev za punjenje raviola i druge tjestenine-.., namaz na kruh sa bučinim sjemenkama, te kao dodatak uz tvrdi sir, ili razrijeđen kao topli umak uz bučnicu.
Umak od koštica buće♥
Na tavi malo popržiti ljutu papriku maknuti sa peći, zaliti sa šalicom vrele vode te ostavite cca15-tak minuta.
- I sjemenke kumina prepržiti 2-3 minute, pa ih staviti sa strane. Pnda prepržiti koštice bundeve oko 5 minuta i njih ostaviti da se malo prohlade. Isto tako posebno popržiti chillije, mladi luk ili običan , češnjak i rajčice. Kada omekšaju i malo potamne ... posmeđe, gotovi su. Izmiješati sve navedene sastojke u receptu sa šalicom vode u kojoj se kuhala paprika....dodati još vode ako je potrebno, posoliti himalajskom soli (nju koristoim ali ako se nema može i morska sol) i popapriti svježe mljevenim paprom po želji. Umak poslužimo s rižom i nekim jelom od povrća. U slast...
Bučino ulje ♥
Od sjemenki bundeve se pravi bučino ulje - jedno od najhranjivijih vrsta ulja. Ono je odličan izvor esencijalnih masnih kiselina, antioksidanata, vitamina i sterola.
Ulje sjemenki bundeve djeluje kao diuretik, poboljšava kvalitetu spermija i zdravlje kože, jača imunitet, sprečava dijabetičku nefropatiju i uravnotežuje hormone. Bučino ulje je poznato je i po blagotvornom djelovanju na prostatu.
Ulje sjemenki bundeve obično se koristi u pripremi salata, ali može se dodavati u juhe i shakeove. I sjemenke i ulje poznato su sredstvo narodne medicine za tjeranje glista i drugih crijevnih parazita.
Bučino ulje svojim izuzetnim orašastim okusom daje posebnu i specifičnu aromu mnogim jelima.Za proizvodnju ovog ulja koriste se buče čije koštice nemaju ljuske, tzv. golice. Zahvaljujući bogatstvu nutritivnih ljekovitih spojeva smatra se jednim od najcjenjenijih prirodnih lijekova.
Sadrži ugljikohidrate, minerale, bjelančevine te važne nezasićene masne kiseline, linolnu (omega-6) i oleinsku (omega-9) kiselinu.
Obiluje željezom, manganom, magnezijem, bakrom, cinkom i selenom te vitaminima C, E, D, K i B.
Poznato je da se grah salata začini sa bućinim uljem jer je tada i najfinija..
♥ LJEKOVITE SU BUĆINE KOŠTICE!!♥
Ljekovita svojstva bundeve već su odavno poznata u narodnoj medicini.Bućine sjemenke ili koštice djeluju umirujuće, antistresno, antioksidativno, a uz to snižavaju uju kolesterol i poboljšavaju pamćenje.Mogu se jesti sirove, koristiti u pripremi namaza ili dodavati u kruh, čušpajze , kolače i musake složence. Sjemenke dokazano pomažu kod povećane prostate i olakšavaju mokrenje.U Bugarskoj, Rumunjskoj, Turskoj i Ukrajini stope bolesti prostate su niske, jer tamo su bundevine sjemenke dio svakodnevne prehrane.
Sjemenke bundeve bogate su kvalitetnim proteinima i mastima. Obiluju i aminokiselinama, triptofanom, glutamatom, vitaminima E i B, bakrom, manganom, kalijem, željezom, cinkom i selenom.Imaju puno kalorija, čak 559 na 100 grama.
Iz tog razloga kupimo neočišćene, tako da se zabavljate s čišćenjem i pritom ne pojedete previše. ali očišćene su odlične da brže naparavimo namaz ovaj odličan .Zbog prehrambenih vlakana preporučuju se u prehrani svih skupina ljudi, bez obzira na spol i dob, da bi se održavala i osiguravala pravilna peristaltika crijeva i provodila djelotvorna detoksikacija organizma.
Boja bundeve ukazuje da je ova namirnica bogat izvor beta karotena. Beta karoten je snažan antioksidans koji štiti organizam od utjecaja slobodnih radikala, jača imunitet i sprečava razvoj malignih tumora.
Uz njega tu su i vitamini C, E, K, B1, B2, B3, B6, folna kiselina i mineralni sastojci kalij, fosfor, kalcij i željezo.
Bundeva je idealna namirnica za osobe koje pate od bolesti želuca i crijeva. Pomaže kod zatvora i upale debelog crijeva.
Bundeva je diuretik, zbog toga se preporučuje osobama s artritisom i gihtom.Bundeva štiti zdravlje očiju, jer je bogata karotenoidima. Zasitna je i siromašna kalorijama, zbog toga je idealna namirnica za mršavljenje.
Ova namirnica pomaže smanjiti kolesterol u krvi. Oblog od svježe naribane bundeve primjenjuje se za ublažavanje bolova od proširenih vena. Žlica soka bundeve dnevno zaštitit će vas od bolesti mokraćnog mjehura, bubrega i prostate.
Kao maska za lice bundeva je prikladna za problematičnu kožu. Bundeva ne samo da njeguje i hrani kožu, nego ju i štiti od raka - pokazuju najnovija istraživanja.
Bundevu možete jesti sirovu, kuhanu ili pečenu. Od nje možete pripremati rižota, pire, juhe, kolače i sokove.
Uz buću slažu se začini poput peršina, majčine dušice, kadulje, lovora, muškatnog oraščića, đumbira i cimeta.
(Izvor malo iz knjige i sa neta...)
Posluživanje
Bučine sjemenke mogu biti i odličan (temeljni) namaz ili zamjena za namaze i umake od ostalih koštica (kao npr. Genovese umak/namaz koji se radi od pinjola). Također bučine sjemenke (pripremljene kao namaz ili umak) su izvrstan pojačivač okusa.
U koji god ih recept stavite, on ispadne fini, ukusniji i zanimljiviji.Zanimljiva je je kombinacija ravioli punjeni namazom od bučinih sjemenki, namaz od bučinih sjemenki sa dodatkom meda ili voćnog sirupa kao podloga za kekse i kolače.
12