Ovako ja spremam paradaiz za zimu, koristim ga u djuveče, sataraš i u sva ostala jela gde se stavlja paradaiz.
Ovako ja spremam paradaiz za zimu, koristim ga u djuveče, sataraš i u sva ostala jela gde se stavlja paradaiz.
Sastojci
Priprema
Paradaiz oljuštiti, iseći na kriške, dodati so, šećer i sitno seckan peršun i celer. Sve skupa izmešati, slagati u tegle, pritiskati plastičnom kašikicom da se dobro složi. Tegle zatvoriti i pasterizovati pola sata ( uzeti šerpu na dno staviti krpu, poredjati tegle da se ne dodiruju i sipati vodu u šerpu 2 prsta ispod zatvarača tegle, staviti na šporet i zagrevati ne na jaku vatru veće srednju i kad proključa da ključa pola sata i u tom da se tegle ohlade) ili malo jednostavnije pasterizovanje ovog paradaiza ( poredjati tegle u posudu ( bez vode) staviti u rernu koja je uključena na 100 stepeni i tako da stoje 2 sata, rernu isključiti i tegle ne vaditi dok se ne ohlade u rerni). Ovako spremljen paradaiz može da stoji do dve godine bez promene.Ko voli ljuto u tegle može da ubaci jednu ljutu papričicu.( Zatvarači moraju biti novi,prvi put upotrebljeni)
Da li se u ovako stavljen paradajz moze naseci i belog luka? Obozavam beli luk, a planiram veceras da stavljam paradajz u tegle. :)
Hvala na receptu. Ne znam ni koju godinu za redom ga već ostavljam za zimnicu, postao je dio obavezne zimnice. Jako lijepo se iskoristi na razne načine, čak i kao obična salata.
104