Isprobala sam razne recepte za pinđur, ali mi je ovaj neuporedivo najbolji. Od kada sam ga dobila od koleginice, isključivo po njemu pravim. Savršenog je ukusa, bez konzervansa i prosto ne može da ne uspe, ako se pridržavate recepta.
Isprobala sam razne recepte za pinđur, ali mi je ovaj neuporedivo najbolji. Od kada sam ga dobila od koleginice, isključivo po njemu pravim. Savršenog je ukusa, bez konzervansa i prosto ne može da ne uspe, ako se pridržavate recepta.
Sastojci
Priprema
Prvo pripremiti tegle. Za ovu količinu povrća će trebati 4 tegle od 750 g ili 8 od 370 g. Tegle prvo dobro oprati, staviti u posudu okrenute naopako, pokriti krpom da se ne prašnjave i ostaviti preko noći da se cede. Sutradan ih, dok se pinđur bude kuvao, stavitu u rernu na 100 stepeni da se osuše i zagreju. Ovako će se mnogo brže osušiti u rerni, nego da se tek oprane direktno stavljaju u rernu na sušenje. A manje će se potrošiti i struje:)
Povrće oprati, pa staviti u pleh od rerne obložen papirom za pečenje. Peći na 220 stepeni C dok ne porumeni. Da se povrće ne bi barilo zbog količine vode koju će da pusti, umesto peklo, na polovini pečenja ocediti vodu iz pleha, povrće okrenuti i nastaviti pečenje. Ova količina povrća se u velikom plehu ispeče iz 3,4 puta. Oceđenu vodu je najbolje sačuvati u posebnoj šerpi i iskoristiti prilikom čišćenja povrća.
Ispečeno povrće staviti u veliku cediljku i ušuškati kesama da se dobro potpari, jer će tako lakše oljuštiti. Cediljku staviti u neku veću tepsiju ili šerpu. Nakon 4,5 sati, sok koji je povrće pustilo ceđenjem, sipati u šerpu sa prethodnim, a prohlađeno povrće očistiti od ljuske. Parpikama odstraniti drške i očistiti ih što više od semena, koristeći sok/vodu od pečenja i ceđenja koju ste odvojili. Ukoliko sok niste odvojili, korisite običnu vodu koju treba često menjati, u koju zaranjati ruke da spadne seme, a nikako stavljati paprike u vodu, da ne bi gubile na ukusu. Bolje i da ostane neka semenka u pinđuru, nego neukusan pinđur.
Očišćeno povrće se može samleti, ili iseckati, a paprike se mogu i iscepkati umesto mlevenja i seckanja. Stvar ukusa. Ja sam sve iseckala.
Povrće ponovo staviti u cediljku i malo ga rukama iscediti. Nikako puno, neka ostane soka. Ovako spremljeno povrće može odmah da se kuva, ili da ostane u frižideru preko noći, pa da se kuva sutradan. Ja ga obično ostavim preko noći u frižideru, u cediljci, pa ga kuvam sutradan.
Povrće staviti u šerpu, (može se koristiti dublja šerpa prečnika 25 cm, bitno je da je sa debljim dnom), pa dodavati sastojke. Ako se količine mere plastičnom mericom, prvo izmeriti šećer i staviti u povrće, pa tek onda mokre sastojke, odnosno ulje i sirće. Koristi se suncokretovo ulje, a može i omegol – mešavina repičinog, suncokretovog i ulja kukuruznih klica. Povrće kuvati na plotni uključenoj na 4 (ako je skala do 6) i mešati na svakih 4, 5 minuta, a što se duže bude kuvalo i češće. Biće kuvano za 50 do 60 min., a to će se najbolje videti kada se varjačom povuče po dnu šerpe i iza nje ostane beo trag. Desetak minuta pred kraj kuvanja, dodati beli luk u prahu i sitno iseckan peršunov list i nastaviti kuvanje. U ovoj fazi proveriti da li je pinđur dovoljno slan, pa po potrebi dosoliti. Po želji, umesto belog luka u prahu, može se staviti sitno iseckana manja glavica belog luka.
Vruć pinđur sipati u vruće tegle, vratiti ih u rernu na 15 minuta na 100 stepeni C, zatim isključiti rernu i ostaviti ih još oko 30 minuta da se uhvati korica. Zatim ih izvaditi iz rerne, zatvoriti čistim poklopcima, ispod kojih se može staviti celofan.
Uviti tegle u ćebe i ostaviti dok se potpuno ne ohlade.
Kako je tebi ispao recept?
7