Sastojci
Priprema
Od brašna, soli i tople vode umijesiti glatko, mekše tijesto. Obično svi stavljaju ulje u tijesto za pitu, ali meni osobno je ljepše bez ulja, jer je mekše i lakše se razvlači.
Pustiti tijesto da odstoji 20-ak minuta. Sad kad je toplije vani, može i kraće, jer će prije da se "opusti".
Zza to vrijeme propirjamo u tavi nasjeckani luk i dodamo nasjeckane gljive. Ja sam odabrala šampinjone, ali jednako je ukusno sa bilo kojim gljivama.
Tijesto staviti na pobrašnjeni stolnjak i premazati uljem. Pustiti da stoji još 15-20 minuta.
Razvlačiti tijesto preko stola lagano, da ne pukne. Obje strane tijesta na čoškovima posuti uzduž smjesom luka i gljiva. Zavrnuti tijesto preko redova smjese i motati do sredine. Najlakše ide kad dignemo stolnjak sa jedne strane. Prerežemo tijesto na polovini i sa obje savijene strane motamo pitu u zvrkove. Polijemo sa malo ulja.
Pečemo na 200 stepeni pod folijom oko pola sata. Onda skinemo foliju i pečemo pet-deset minuta, dok nam voda ne prokuha. Polijemo pitu vodom i vratimo u ugašenu pećnicu da krčka.
Posluživanje
Pita je najukusnija topla, poslužena sa jogurtom.
Vjerujem da to svi znaju, ali nije zgoreg napomenuti da se pita ne smije jesti sutradan, zbog gljiva. Zato je najbolje praviti manje količine koje ćemo pojesti istog dana.
zalije se na kraju pita vrelom vodom, kad vec bude gotova, kako bi bila mekana. ne treba puno vode, jedna čaša možda, dvije, zavisi koliko pite smo napravili. onda se ugasi pećnica i tako zaljevena pita krčka. puno je bolja i mekša, nego one verzije pite koje se ne zaliju, nekad budu tvrde. ovako je sočna i mekana.
Kako je tebi ispao recept?
6