Mislili ste da nije moguće ispeći pizzu kao iz pizzerije? Prevarili ste se ;)
Jedino je obavezno imati kamen za pećnicu (može se kupiti u trgovačkim centrima i nije skup). I bitno je kojim redom slažete sastojke.
Ovo je inače moj vlastiti recept na koji sam nadošla nakon godina i godina isprobavanja pečenja pizze u kućnoj radinosti, a da bude ista kao ona iz pizzerije. Fotku za sada nemam, ali stavim ju kad budem idući put pekla ;)
Mislili ste da nije moguće ispeći pizzu kao iz pizzerije? Prevarili ste se ;)
Jedino je obavezno imati kamen za pećnicu (može se kupiti u trgovačkim centrima i nije skup). I bitno je kojim redom slažete sastojke.
Ovo je inače moj vlastiti recept na koji sam nadošla nakon godina i godina isprobavanja pečenja pizze u kućnoj radinosti, a da bude ista kao ona iz pizzerije. Fotku za sada nemam, ali stavim ju kad budem idući put pekla ;)
Sastojci
Priprema
Količina vode i brašna je tu ngedje, znači ako vidite da fali još vode ili malo brašna, dodajte u tijeku miješanja. Količina kvasca je otprilike pola vrećice (suhog kvasca), ne treba više. A sad idemo na recept... ;)
Ja prvo radim predkvas iako vjerovatno nije
potrebno (možete probati i bez njega).
Znači za predkvas pomiješam kvasac i šećer i u to dodam 2-3 kašike brašna te razmiješam sa pola količine vode iz recepta.
To pustim da se diže dok ne se ne udupla (najčešće već za 10-ak minuta hoće izaći iz šalice).
Nakon što je predkvas "proradio", sve ubacim u pekač kruha da mi zamiješa tijesto. Znači ostatak vode, brašno, sol i predkvas.
Tko nema pekač neka ručno zamijesi.
Bitno je da tijesto bude ljepljivo tj. ne pretvrdo.
U pekaču ga mijesim oko 5-6 minuta..
Nakon toga ostavite tijesto da se barem udupla (ja ga ostavim minimalno sat vremena, ponekad i dva).
Tijesto za pizzu je najbolje pripremiti dan ranije, ali ako vam se ne da čekati, kao ni meni, može se i kad se vec uduplalo.
Sada dolazi najbitniji dio. ;)
Nakon što se tijesto digo i prije nego što se odlučite nadjenuti pizzu sastojcima, uključite rernu na 250 stupnjeva, sa kamenom za pizzu koji ste stavili na prvu rešetku do donjeg grijača.
Znači prvo rešetka na najdonju "policu" rerne, onda kamen na nju i tek onda uključite. Kamen će se grijati zajedno s rernom, a na taj način postižemo veću temperaturu pećnice i pokušavamo glumiti krušnu peć. :)
Možete probati i s jačom temperaturom pećnice (moja ide max do 275, ali trebat će duži period zagrijavanja, a već na 250 stupnjeva ja dobijam zadovoljavajući efekat topline).
Nakon što je rerna uključena, možete početi razvačiti pizzu. Kako će pizza ići direktno na kamen, a vi vjerovatno nemate lopatu za pizzu, onda je najbolje pizzu razvući na papir za pečenje. Razvučete je u točno po veličini kamena direkt na papir bez ulja i brašna. Vrlo se lako razvlači jer se ljepi za papir (ruke lagano nauljite ili pobrašnite ili smočite vodom, kako vam je lakše, ja radim s malo vode i ulja obično).
S ovolikom količinom brašna, razvučeno sirovo tijesto neće biti deblje od milimetar, dva (debljina nakon pečenja će biti do 4-5 mm), osim na rubovima koje ćete ostaviti malo deblje jer ćete tijesto gurati od sredine prema rubovima.
Kada ste razvukli tijesto, izbodite ga malo vilicom po cijeloj unutrašnjosti (samo rubove ne dirajte) kako se slučajno ne bi stvorili veliki mjehuri prilikom pečenja (sa mjehura onda kliznu svi sastojci).
Nakon toga ide nadjev. I opet jedna jako bitna stvar.
Prvo stavljate umak od rajčice, nakon toga sir (pod obavezno), a tek na sir sve sastojke koji bi mogli pustiti vodu (šunka i gljive ju puštaju u tijeku pečenja, a nije nam cilj tijesto natopiti vodom).
Također je jako bitno da sir naribate i šunku narežete na manje komade (ja ju režem na trakice) kako bi tijesto moglo "disati" dok se peče.
Nakon što ste stavili sve sastojke, stavite još malo naribanog sira po vrhu.
Kada ste stavili sav nadjev, pričekajte da se rerna ugrije do kraja, kada dolazi vrijeme da pizzu ubacite u rernu.
Ako nemate lopatu, postoji jednostavan trik da ju premjestite.
Uzmite onu pliću tepsiju iz rerne i okrenite ju naopačke te lagano navucite pizzu zajedno s papirom na tepsiju (ide vrlo lako). Nakon toga otvorite rernu (koja će biti pakleno vruća) i na isti način premjestite pizzu s tepsije zajedno s papirom na vrući kamen (ako nejde lagano, povucite malo za papir i skliznut će sa tepsije).
Pizza se kod mene na kamenu peče oko 7-8 minuta, ali može biti koju minutu različito od rerne do rerne pa prvi put kad pravite, provjerite nakon 6-7 minuta kakva je dolje (s papira se odljepi već nakon par minuta).
Ako ste sve pravilno napravili, trebali biste dobiti onako "žilavije" tijesto kao iz krušne peći :)
Još nekoliko savjeta:
- u tijesto nejde ulje jer ulje malo otvrdne tijesto pri pečenju pa bi rubovi bili pretvrdi
- neki savjetuju da se rubovi nakon pečenja lagano premažu uljem (ulje se upije), ali ja to do sada nisam probala
- svakako staviti skroz na donju policu rerne kako se nadjev ne bi prepekao
- možete napraviti i veće količine tijesta pa ostaviti u frizideru da imate za sutra.. tijesto će 2-3 dana bez problema izdržati u firižideru
- u sos od rajčice, obavezno dodajte malo maslinovog ulja (pola male žličice bar) jer će umak biti ukusniji
i to bi bilo to... ako netko proba, dojavite iskustva ;)
Kako je tebi ispao recept?
9