Ima recepata? Ima,naravno. Ali kao i kod pripreme prebranca,svaka kuća ima nešto svoje...Zato,evo recepta uz malu priču...
Ima recepata? Ima,naravno. Ali kao i kod pripreme prebranca,svaka kuća ima nešto svoje...Zato,evo recepta uz malu priču...
Sastojci
Priprema
Kako će vam ispasti podvarak,sarma ili čorbast kiseo kupus,zavisi svakako od vrste kupusa. U našim krajevima najčuveniji je futoški kupus. Na pijaci ćete ga prepoznati po pljosnatim glavicama i izuzetno tankim listovima,( što je presudno za dobru sarmu),glavice su bogate i čvrste. Ako imate uslove,kiselite ga sami,postupak nije komplikovan a ukus je neponovljiv. Uz to ćete imati i odličan rasol...Načini na koji ljudi "ostavljaju" kupus su različiti,od kraja do kraja.U Vojvodini se često u kacu ili bure sa kupusom stavljaju zrna kukuruza,da bi listovi bili žuti. Medjutim,možda nije loše reći da se kukuruz izazivajući alkoholno vrenje pretvara u metil-alkohol,a to baš i nije najzdravija solucija,bez obzira na minimalne količine. S toga,ako želite lepu boju predlažem vam cveklu. Nećete se pokajati.
"Moj" kupus je gotovanski,odnosno,dobijam ga od tate koji ga kiseli na svom placu jer u stanu nemam uslova,a nisam pobornik držanja kaca u soliteru... ;)
I sad počinje priprema: properite kupus da odstranite višak soli. Stavite ribanac u ekspres lonac,dodajte lovorovo lišće i biber u zrnu i sasvim kratko prokuvajte u malo vode,samo da odmekne. Procedite ga i upržite sa sitno seckanim lukom,najbolje na masti,čak iako kao ni ja ne kuvate na masti.
U vodi u kojoj ste ga kuvali obarite kolenicu ,komad suve butkice ili rebara. Ne treba vam puno,poenta je u šmeku. Odvojte pažljivo od kosti i kožica ako ih ne volite.
Dijetalan podvarak nije ono o čemu vam sada pišem.Ako želite da bude pravi morate ga zamastiti dobro.Ako baš nikako ne volite mast,možete napraviti i na ulju...
Dakle,zahvatite punu kašiku masti i stavite u tepsiju koja vam je stajala na šporetu dok se grejala rerna.Mast će početi da se topi,a vi dodajte podvarak,dobro ga poprašite mlevenim biberom i alevom paprikom koju nikako nemojte štedeti,dodajte i malo vegete ( samo malo radi šmeka,so vam ne treba!) i sve fino promešajte.
Komade suvog mesa "sakrijte" u kupus,a isto učinite i sa neoljuštenim čenovima belog luka.
Kada sam pisala recept za prebranac napomenula sam da ne ljuštite češnjak. Osim što gorči prilikom pečenja,menja se,hemijski reaguje i nikako se ne preporučuje izlagati ga visokim temperaturama. Njegova opna je štit,a kad je jelo gotovo,samo ga blago istisnite.Biće lepljiv i pomalo sladunjav i divno će se stopiti sa jelom.
Podvarak pecite na 170 C oko 30 minuta. Potom izvadite i proverite treba li dodati još masnoće ( on ju upija kao lud!) i aleve paprike,pa pojačajte temperaturu na 200C i zapecite ga još onoliko da blago uhvati koricu,vodeći pritom računa da vam ne zagori.
Posluživanje
Pire krompir je odlična dopuna prilikom serviranja,ali ja sam se danas odlučila za jučerašnji prebranac koji je takodje kompatibilan. Meso? Po želji. Moj izbor bila su pileća prsa pečena na soli po receptu naše Umag. Ćuretina je naravno takodje odličan izbor i sva suvlja mesa jer je podvarak dovoljno "jak".
Uz ovo jelo,čaša dobrog vina se podrazumeva! ;)
17