Moj profil

Šparogice, račići i mašnice…i umak Hollandaise s rajčicom

19

Osim što sadrže vitamne C i B, fluor, mangan, cink, magnezij te kalij koji potiče ispiranje štetnih tekućina iz tijela, šparogama se pripisuju i afrodizijačka svojstva zbog asparagina – dijuretičkog sastojka koji utječe na ljubavničko raspoloženje ;). Također, nije na odmet znati da kilogram šparoga ima samo 200 kalorija!

Osim što sadrže vitamne C i B, fluor, mangan, cink, magnezij te kalij koji potiče ispiranje štetnih tekućina iz tijela, šparogama se pripisuju i afrodizijačka svojstva zbog asparagina – dijuretičkog sastojka koji utječe na ljubavničko raspoloženje ;). Također, nije na odmet znati da kilogram šparoga ima samo 200 kalorija!

Sastojci

Za tjesteninu
320 g farfalla tj. tjestenine-mašnica
400-500 g zelenih šparoga
250 g račića
40 g maslaca
350 g rajčice
malo bijelog vina i temeljca od kuhanja šparoga za podlijevanje
Za Hollandaise
125 g maslaca
50-ak ml bijelog vina
2 žlice limunova soka
100-tinjak g topljivog sira, npr. Edamera ili Goude
1 žličica pirea od rajčice
kajenski papar, ako je potrebno soli (Pazite, sir je slan!)

Priprema

*Šparoge*
1.

Šparoge operite. Primite jednom rukom odrezani kraj a drugom negdje između polovice i jedne trećine prema odrezanom kraju (ovisno o debljini i starosti šparoge) pa prelomite. Ukoliko želite ostaviti vodu od kuhanja šparoga za temeljac, otpadne dijelove stabljika ne bacajte već i njih kuhajte zajedno sa šparogama. Šparoge lagano ogulite prema cvjetovima odn. tako da dođete do zadnje trećine u smjeru vrha.

2.

Prije kuhanja, preporuča ih se vezati kuhinjskim koncem u snopiće (ne pakticiram). Za kuhanje izaberite što širu posudu kako bi u njoj šparoge dobro ležale i ne savijale se. Šparoge kuhajte 15 min. na srednjoj vatri u malo nasoljenoj i pošećerenoj vodi. Možete dodati i malo maslaca.

3.

Šparoge ocijedite, odrežite cvjetove. Tanje ostavite cijele, a deblje po dužini raspolovite. Ostatak šparoge razpolovite po dužini i narežite na komadiće dužine pola prsta.
Tjestenina

4.

Rajčice narežite na kockice. Po želji ih prethodno ogulite, a možete ih očistiti i od sjemenki i soka što osobno ne radim.

5.

Mladi luk nasjeckajte na kolutiće pa ga lagano popržite na maslacu. Dodajte mu račiće te i njih lagano popržite. Podlijte s malo bijelog vina i temeljca od šparoga.

6.

Nakon 5 – 10 min. dodajte rajčicu pa sve posolite i popaprite. Kada rajčica omekša i sve se prožme skinite s vatre, pomiješajte s kuhanim komadićima šparoga i farfallama skuhanim u slanoj vodi i ocijeđenim.

7.

Jednostavnija, lakša i manje kalorična dijetna verzija jela je gotova i tako možda prigodnija za predjelo. Također, dio račića možete usitniti mikserom u glatki umak i tako dodati u tjesteninu. Međutim, meni je bilo žao, jer i ovako to ispadne samo par fićfirića. Za zasitniju, gurmanskiju i kaloričniju verziju jela, koje je onda dostatno i kao glavno jelo, slijedite recept dalje…
Hollandaise s rajčicom

8.

Maslac otopite i po želji odvojite od bijele surutke.

9.

U metalnoj posudi na loncu s lagano vrijućom vodom, pjenjačom tucite dva žumanjka i 4 žlice do 50 ml (po želji i više) bijelog vina dok se ne zapjene. Smjesa se ne smije previše zagrijati.

10.

Maknite posudu s kupelji te joj prvo kap po kap, a zatim u tankom mlazu konstantno miješajući, dolijevajte otopljeni maslac.

11.

Vratite na kupelj na laganoj vatri te miješajte dok ne dobijete kremastu glatku smjesu.

12.

Zatim umiješajte limunov sok, naribani sir i žličicu pirea od rajčice. Kad se sir otopi i sastojci se prožmu, umak začinite kajenskim paprom i eventualno solju, te si ga prema želji u tanjuru miješajte s tjesteninom.

Posluživanje

Kod nas su najpoznatije divlje tanke zelene šparoge i to u primorju. Ipak, u svibnju i lipnju možemo naći i delikatesnih debelih uzgojenih sorti. Najcjenjenije su bijele, koje rastu pod zemljom i tako ne provode fotosintezu zbog čega mogu i zahvaliti svojoj boji. One se beru prije nego što izvire iz pješčanog tla.
Ipak, gurmani više vole zelene i ljubičaste šparoge zbog intenzivnijeg okusa. Zelene šparoge rastu iznad zemlje, a ljubičaste se beru kad im izdanci izađu iz zemlje i pod utjecajem sunca poprime ljubičastu boju.
Svježe šparoge aromatičnog su mirisa, stabljike su krute, čvrste, glatke, napete i bez sjaja, a cvjetići moraju biti čvrsto zatvoreni. Kada im trgate otpadni kraj, znate koji je on tako da šparoga pri blagom savijanju pukne gdje treba.
Svježinu bijelih šparoga provjeravate tako da ih protrljate jednu o drugu. One moraju škripati.
Za održavanje svježine, čuvajte ih u hladnjaku u pretincu za povrće, umotane u vlažnu krpu, pa u foliju. Tako mogu izdržati 2-3 dana.
Postoje i namjenske posude za kuhanje šparoga. Takva je posuda visoka, uska i ima mrežasti umetak u kojem se šparoge kuhaju uspravno, tako da cjetovi izviruju iz vode i budu samo opareni.
Šparoge se kuhaju od 10 do 25 minuta, ovisno o njihovoj debljini.
Recepti i informacije su iz raznih časopisa, a vi se, dok guštate u obroku zabavite uz članak o rekordnoj šparogi od 3, 6 metra!

  • Povrće -(2)
  • Sosovi(1)
  • Volim(1)
  • Tjestenina...(1)
  • Morski plodovi(1)
  • Šparoge(1)
  • Coohy(1)
  • Glavno jelo*(1)

4

lajkam recept, sve fino zvuči ;);)

Ma sparoge su iz porodice trave haha, kud ce imati kalorija, uz to su i dobar diuretik i zasicuju jer imaju dosta vlakana…sper ti je ovaj recept, a umak poseban :-)))) Pozdraaav!

jako finoooo i ljepo napisani recept!!!

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)