Moj profil

Varivo od komorača ♥

15

ili koromača♥ ( kažu da je i jedan i drugi naziv  ispravan)  ♥♥ maneštra kako to zovu u Istri,primorju..Koromač se uzgajao još u Antici, a iznimno se cijenio zbog ljekovitog djelovanja kod bubrežnih i želučanih tegoba te očnih bolesti i lošeg vida. Rimljani su uživali jesti listove koromača i korijenje, a njegove sjemenke koristili su u kruhu i salatama. U srednjem vijeku vjerovalo se i da plaši vještice pa su ga u Ivanjskoj noći vješali na ulazna vrata. Često su ga stavljali i u ključanice, da nikakvo zlo noću ne uđe u kuću.♥♥

ili koromača♥ ( kažu da je i jedan i drugi naziv  ispravan)  ♥♥ maneštra kako to zovu u Istri,primorju..Koromač se uzgajao još u Antici, a iznimno se cijenio zbog ljekovitog djelovanja kod bubrežnih i želučanih tegoba te očnih bolesti i lošeg vida. Rimljani su uživali jesti listove koromača i korijenje, a njegove sjemenke koristili su u kruhu i salatama. U srednjem vijeku vjerovalo se i da plaši vještice pa su ga u Ivanjskoj noći vješali na ulazna vrata. Često su ga stavljali i u ključanice, da nikakvo zlo noću ne uđe u kuću.♥♥

Sastojci

15 -20 dag graha (1 šalica) ili slanutka
20 dag krumpira ( na kockice)
25 dag komorača (na kockice)
15 dag suhe slanine (pancete)
pešt od 2 češnjaka slnine i peršuna
1/2 kombu alge
+ može i koji krumpir više ili zobene pahuljice za zgusnuti varivo

Priprema

1.

  U vodi kuhati  prethodno namočen grah, ili slanutak ( imala sam ovaj puta grah).  Zatim baciti prvu vodu kad prokuha.... nakon toga  u širiju padelu ili lonac staviti prokuhani grah  ili ako nemate (može i konzerva kuhanog graha, slanutka). Stavimo odmah i pešt od peršuna slanine i češnjaka vidi recept . Nakon toga na pola kuhanja stavimo 1 veći lili dva manja krumpira izrezan na sitnije kockice.   a možemo staviti i krumpir  više (obavezno 1 stavim na pola  pa poslije izmiksam)  Možemo dodati   2-3 žlice  zobenih pahuljice..koje se kuhanjem raspadn u i daju gustoću  varivu ili maneštri..koromač opran i izrezan na kockice. Stavimo pola komadića  kombu alge   i nakon 30 minuta izvadimo  algu i bacimo ju 

(kombu alga da  jedan poseban štih) no ako nemate može i bez kombu alge.  Sol i papar svježe mljeveni   dodamo pred kraj kuhanja.  Jedan dio gustog sadržaja  cca 1 šalice izmiksam  štapnim mikserom  da dobijem gustoću variva

Sve skupa kuhamo laganojoš malo  cca 15 minuta  da se prožmu okusi.

Možete jkoš skuhati posebno sitne pužiće i dodati posebno u jelo.

2.

Evo i rižoto od komorača ili koromača (kažu da su ispravna oba naziva)  a i  za mršavljenje dobar čaj od komorača i malo više o komoraču   i primjeni pogledajte na Coolki ovdje i njegova primjena u jelu i ljekovitosti :   

3.

 Komorač divlji  ima gorkasti okus   a  pitomi slatki komoorač ima malo štiha po anisu.

PRIPREMA KOMORAČA  Svi dijelovi komorača, lukovica, stabljike i listovi, upotrebljavaju se u pripremi jela. Nožem se režu i stabljika i dno lukovice, a maknu se i vanjski listovi lukovice. Kratko se isperu pod tekućom vodom, a zatim komorač se nareže prema potrebi. Nožem se lukovica prepolovi i reže po dužini na šnite za dinstanje ili na tanje ploške u obliku polumjeseca za salate. Svaku polovica se može narezati i na kockice. Stabljike se koriste u pripremi temeljaca, dok listovi daju osobitu aromu ribljim jelima i pečenoj u foliji,. najbolje od komorača dobije se ako se posluži svjež. Vrlo su zanimljive kombinacije komorača s povrćem i voćem u raznim miješanim i salatama raznim.

Fini i ljekoviti napitak se može pripremiti tako da svježi komorač se začini maslinovim uljempa ovu ukusnu i mirisnu salatu se pojede kao predjelo.

Umjesto zelene salate ili krastava u sendvič se može staviti svježe narezani komorač ili ga se prelije s  kiselinom , jogurtom s dodatkom svježe  sjeckane metvice. Za toplo predjelo ili mali obrok može se napraviti i omlet s komoračem,  paradajzom, maslinama ili quiche s nadjevom od porilauka i komorača, s dodatkom sira parmezana . Oba jela se poslužuju uz zelenu salatu. U istoj grupi toplih predjela iz talijanske kuhinje to su rižoto i tjestenina .  Vidi  recept  rižoto od komorača u dvije varijante..

Bijeli umak za tjesteninu se priprema s komoračem, sa slaninicom i kapulom u vrhnju, a crveni umak se priprema na bazi paradajza luka, komorača, crvene inćuna paprike. Izvrstan rižoto dobije se kombinacijom komorača i repova  račića.

Od lukovice komorača priprema se kremjuha,a ostale pire ili krem juhe od komorača pripremaju se u kombinaciji  sa špinatom blitvom , mrkvom. Stabljike komorača koriste se za pripremu bistrih juha, povrtnih složenaca ili variva. Komorač se može pirjati s drugim povrćem, peći uz dodatak maslinova ulja, začina i krušnih mrvica ili gratinirati. S komoračem se mogu pripremati i  jela od  mesa, piletine, svinjetine i teletine. .

Za piletinu  je jako fini nadjev od kuhanog  komorača, timjana, češnjaka ružmarina, ,ože i mažuran, a za puretinu nadjev od pirjanog komorača, pršuta, pinjola, limunove korice, peršina, mažurana. Ova namirnica izvrsno se slaže s dimljenim  lososom, školjkama. Pirjani komorač se može pripremiti sa  sipom  i to  u kombinaciji s pirjanim paprikama, uz pečene odreske  tune, kuhanom rižom, paprikama i pinjolima kao i dio nadjeva za pastrvu.

Svježi listovi komorača se mogu koristiti za pripremu umaka na temelju majoneze nadjeva, preljev za salatu dok sjemenke komorača se mogu koristiti kod pripreme kruha slanih kolača i jela od mesa . Od komorača se u Grčkoj, Makedoniji rade tipična nacionalna žestoka pića  i u našim se krajevima često dodaje u  rakiju travaricu.


4.

Kombu alge (Laminaria japonica)  Treba je isprati,otopiti u vodi cca 3 min., prije nego je stavimo kuhati  a kuhamo ju cca  30-40 minuta. Ovdje ima  više o ljekovitosti

Kombu algu dodajete uvijek kad kuhate grah, leću, slanutak ili guste juhe. Dodajte je mahunarkama na početku kuhanja jer će se tako brže skuhati, a jelo će dobiti takozvani umami okus, što na japanskome znači okus poput mesa. I zaista, kombu u kombinaciji sa zelenjem za juhu daje divan, izdašan temeljac (dashi), koji možete zakuhati s rezancima ili upotrijebiti kao temeljac u kuhanju drugih jela, što će im dati punoću okusa. Kombu možete i prepeći u pećnici dok ne postane lako mrvljiva, a zatim usitniti s pomoću ribeža ili mužara i posipati po jelima za ekstra porciju kalcija.

Posluživanje

Alge treba uvrstiti u redovitu prehranu, jer su  bogatije mineralima od bilo koje druge vrste namirnica. Preporučuju  se osobito ljudima koji pate od poremećaja rada štitne žlijezde jer su bogate jodom. Jod iz algi dobro će vam doći i ako u ishrani ne upotrebljavate jodiranu rafiniranu, već nerafiniranu morsku sol.
U makrobiotičkoj i vege ishrani one su odličan izvor kalcija, u njima ga je i deset puta više nego u kravljem mlijeku! One sadržavaju i dosta željeza i nijacina, vitamina koji je često deficitaran u bezmesnoj ishrani. Ne dajte da vas zaplaše naizgled visoke cijene algi: u pitanju je visokokvalitetna hrana koja se konzumira u malim količinama, tako da će vam pakiranje dugo trajati. Uvijek kupujte organske, lijepo zapakirane japanske alge, a izbjegavajte sumnjive proizvode bez etikete po kineskim tržnicama.
Ako ih još niste probali, možda će vam ukus nekih algi biti neobičan pa je zato dobro da počnete s onima koje imaju blagu aromu: arame, kombu ili nori.  Više o algama ovdje.

  • Komorač(2)
  • VARIVA(1)
  • Varivo(1)
  • Gotveni-jadenja-komorac(1)
  • Slano(1)
  • Isprobano-duka11(1)

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o receptu i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.