Po ljeti sa svježim paradajzom po zimi sa paradajz sosom, onako kako me naučila moja baka. I naravno po starinskom nazivu “filana” paprika.
Po ljeti sa svježim paradajzom po zimi sa paradajz sosom, onako kako me naučila moja baka. I naravno po starinskom nazivu “filana” paprika.
Sastojci
Priprema
Paprikama izrezat dio oko peteljki i izdubiti koštice. Pri tome paziti da se ne oštete i razrežu po dužini jer će se raspasti prilikom kuhanja. Oprati i staviti okomito da se ocijede.
Meso najbolje staviti u zdjelu pa dodati sjeckani luk na kockice, 2 žlice oprane riže, jaje, sitno sjeckani peršin, češnjak, pancetu, 2 žlice ulja i po želji soli, papra, vegete. Sve dobro izmješati da se sastojci ravnomjerno rasporede.
Nafilati paprike smjesom do vrha, ali ne sabijati previše
Staviti u široki lonac najbolje u jednom redu (ako je lonac manji ili su paprike manje pa ih je više dobro ih je stavljati okomito sa otvorom prema gore)
Ako je sezona najbolje je napraviti sos od svježih paradajza tako da paradajzi narežu i kuhaju dok se ne pretvore u kašastu masu. Doda se soli i papra po ukusu i propasira kroz pasirku ili kuhinjsko cjedilo.
Sos (tek pripremljeni ili iz boce) se ulije u lonac i doda se vode taman da prekrije paprike
Stavi se kuhati i kad zakuha smanjiti na skroz laganu vatru da krčka 1h
Dodati žličicu šećera (da ublaži kiselost paradajza ), sol, papar i hladnu zapršku od 1-2 žlice brašna razmućene u vodi (ovisno koliko gust sos želite) pa ostaviti još 10-15 min da krčka
Posluživanje
Najbolje uz filane parike ide pire krumpir, ali kao alternativa može ići samo kuhani krumpir u slanoj vodi. Ja volim staviti jednu ili više crvenu rog papriku (također ju nafilam) jer daje specijalan tek jelu kasnije. Jelo je jednako dobro i idući dan, a bez problema se može zamrznuti i uživati u njemu i nakon dužeg vremena.
10