U ovakvo vrijeme, kad je hladno i čovjek ne može otići na golf, polo, jahanje ili tenis (a bogami ni vježbati tai-chi), najbolje je ostati u kući sa šalicom kuhanog vina! A usput, kad je vino već otvoreno, što ne biste na brzinu napravili i prilog - pureća prsa u kremastom umaku sa suhim šljivama?
U ovakvo vrijeme, kad je hladno i čovjek ne može otići na golf, polo, jahanje ili tenis (a bogami ni vježbati tai-chi), najbolje je ostati u kući sa šalicom kuhanog vina! A usput, kad je vino već otvoreno, što ne biste na brzinu napravili i prilog - pureća prsa u kremastom umaku sa suhim šljivama?
Sastojci
Priprema
(dobro, nije nužno da pijete nekakav kiseliš s nazivom "Stolno bijelo" i cijenom od 5 kn/l. Ja sam se odlučio na omjerom cijena/kvaliteta prihvatljivu Graševinu)
Kuhano vino, zapravo, i nije tako teško pripremiti.
U posudu dodajte bijelo vino i vodu u omjeru 1:1 (primjerice, ja sam ubacio 2,5 dl vode, te isto toliko vina). Ako ste se već unaprijed odlučili na pripremu priloga, pravi je tren da stavite suhe šljive u mlaku vodu na kojih pola sata (da prestanu biti suhe).
Stavite posudu na jaku vatru, dodajte malo klinčića i cimeta te šećera po želji. Kad smjesa zakuha, pustite još koji minuticu za vrije te sklonite s vatre. Ukusni, topli i zdravi napitak je spreman za konzumaciju! :)
Kad ste se već odlučili na prilog, valjalo bi prvo očistiti i na kockice narezati pureća prsa (poslužit će i pileća. Moguće da bi poslužili i nečiji pectoralis-i; vele da ljudsko meso ima okus poput piletine :))... odnosno, ako ste raspoloženi za oblik medaljona, srčeka ili čega već, narežite po volji. Ja se tradicionalno držim kockica.
(žilice, opne i ostale neiskoristive dijelove dvojbene kvalitete dajte mački) :)
U tavi otopite komadić maslaca (koristit će i kombinacija s običnim uljem) i stavite prethodno narezana prsa da malo dobiju bojicu... par minutica će biti dovoljno.
Kad ste gotovi s prehodnim korakom, odvadite meso da malo odmori čuvajući ga pritom od mačke, izgladnjelih ili dementnih ukućana, vremenskih nepogoda, prašine i domaćih muha. Na istom maslacu/ulju prepržite sitno narezanu glavicu crvenog luka (ili, poput mene, 3-4 apsurdno malene)
Kad je luk omekšao, dodajte malo špekića. Nije nužno, ali ja volim da "zamiriše". Dodajte i sitno narezani češanj češnjaka i sve skupa kratko prodinstajte.
Sad je vrijeme da (nekoć suhe, sad mokre) šljive ocijedite, malo usitnite, izvadite koštice (ili nemojte - pa zlurado čekajte da netko od konzumenata jela pronađe koju :))... i dodate u tavu. Podlije s decilitrom do dva vina i još prodinstajte par minuta.
Ako ste uspjeli sačuvati meso od svih pogibelji (iz četvrtog koraka) ubacite ga u tavu. Dolijte vrhnje za kuhanje, posolite i popaprite (po želji povegetirajte).
(Opcionalan korak koji zahtjeva oprez)
Po želji možete dodati i malo šljivovice (tajni sastojak!) koja će dodati poseban touch papici. Oprez sam spomenuo da se ne bi razbahatili s rakijom i ubacili decilitar - time ćete dobiti prežestoku splačinu :) Uglavnom, pola čašice će na ovu količinu hrane biti sasvim dosta. Ne brinite, jelo na kraju neće zaudarati kao kvartovski pijanac. No, pobogu, ubacite neku finu šljivu koju skrivate od gostiju; ne neku komovicu koja je dobra samo za skidanje temperature i za anti-reuma/artritis obloge!
Preskočili prethodni korak ili ne, sve dobro promješajte i držite na vatri još 10-ak minuta da se svi okusi spoje i umak zgusne.
Dobar tek!
Uz gorespomenuti prilog, kao prilog, dobro će doći njoki, kroketi, riža ili nešto treće. Također, svježa zelena salata će se super uklopiti uz sve to.
Kako je tebi ispao recept?
7