valjušci ili knedle, šufnudle, njoke... puno imena za isto jelo-testo od kuvanog krompira. meni najdraže, na njemu sam odrastao. nedeljni ručak i miris mog detinjstva.
valjušci ili knedle, šufnudle, njoke... puno imena za isto jelo-testo od kuvanog krompira. meni najdraže, na njemu sam odrastao. nedeljni ručak i miris mog detinjstva.
Sastojci
Priprema
prvo i osnovno: uzmite odgovarajući krompir-beli. valjušci se mogu napraviti i od crvenog krompira, ali teže, dok od mladog ne mogu uopšte. potreban vam je, dakle, krompir koji sadrži najmanje vode.
skuvajte krompri u ljusci. kad voda proključa, smanjite vatru taman da lagano vri. ovo je važno, pošto jako ključanje može da dovede do pucanja kore krompira, što znači da će krompir popiti vodu, što znači da ćete morati da dodate puno brašna, a to podrazumeva da će biti lošeg ukusa. dakle, tiha vatra. krompir je kuvan kada zabodete nožić u njega, a on uđe bez otpora. podignete nožić, a krompir sam siđe sa noža. tada ocedite krompir.
upalite rernu na 100 stepeni i prespite kuvane krompire u pleh da se osuše. držite ih tako petnaestak minuta da se lagano peku. ovo je takođe bitan korak, krompir želite što suvlji.
oljuštite krompir i pustite ga da odstoji desetak minuta, taman da ispari i poslednji višak vlage iz njega.
izgnječite krompir. ako imate presu, tim bolje. što sitnije izgnječite, valjušci će biti bolji. ako baš imate vremena, proterajte ga kroz cediljku. od toga sitnije nema.
pospite sto brašnom. izručite krompir. napravite bunarčić u sredini i razbijte jedno jaje, malo ulja, soli i dosta brašna i počnite da mesite. testo nema potrebe mesiti predugo. treba vam samo kompaktna masa sa kojom se može raditi. nemojte da vas plaši što je ta masa još uvek pomalo lepljiva. to je sasvim u redu. testo podelite na četiri dela i svaki razvucite rukama u oblik dugačke motke, prečnika 2-3cm. brašnjavim nožem isecite štapove testa na komadiće dugačke 2-3cm. naravno, možete i veće, vaša stvar, ali će kuvanje biti duže. sada napravite valjuške kakve želite. knedle su okrugle, šufnudle valjkaste, a njoke su praktično knedle kojima viljuškom napravite brazde. njoke najlakše napravite tako što stavite viljušku na sto naopačke i knedlicu palcem zarolate niz viljušku. njoka sa jedne strane dobije brazde od viljuške, a sa druge strane rupu od palca. ovo je bitno pošto njoke idu sa sosovima pa su vam potrebne neravnine koje će držati sos. knedle i šufnudle su glatke površine.
stavite vodu da provri, dodajte soli. lagano ključanje se podrazumeva pošto su valjušci sada najnežniji i mogu se raspasti od jakog ključanja. ubacite valjuške u vodu i odmah zavrtite šerpu levo-desno. ovo će sprečiti da se zalepe na dno. ni slučajno ne prepunjavajte šerpu, onda će se zalepiti jedan za drugog. lepljivi mali vragovi, nema šta. ako ste napravili male valjuške, gotovi su čim isplivaju na površinu. što su veći, duže se kuvaju i moraju se kuvati i nakon što isplivaju, a tada rizikujete da se raspadnu. ovo je već stvar iskustva, zato počnite od malih pa vremenom pravite veće i veće, naravno ako uopšte želite. profi nivo dostižete kad napravite knedle veličine jabuke, a da se ne raspadnu, ali to ne preporučujem bez puno godina iskustva. moja baba ih je pravila takve, sve se smeškajući mojoj majci koja se patila da joj se ne raspadnu duplo manji.
ako ste pravili njoke, vadite ih šupljom kutlačom i stavljate u dublji tanjir u kome je malo maslinovog ulja. razmrdate malo tanjir da se namažu uljem, a da ih ne dirate. knedle se najčešće nakon kuvanja valjaju u prezle, nauljene i zagrejane u tiganju. šufnudle se nakon kuvanja, prže. sačekajte desetak minuta da ispari voda (u suprotnom rizikujete puno prštanja, ulje po celoj kuhinji i duže čišćenje nego kuvanje) pa ih bacite koji minut u tiganj sa uljem ili mašću. kratko ih zapečete da dobiju boju i to je to.
zagrejte mast u tiganju. meso (šnicle, krmenadle, file, šta god...) posolite i pobiberite i ispržite kratko sa obe strane. ne preterujte sa prženjem. par minuta sa obe strane je dosta-taman kad meso dobije zlatkastu boju. najčešća greška koju ljudi prave je predugo prženje ili pečenje mesa. svinjetine pogotovo. srednje pečeno je sasvim dovoljno, u suprotnom ćete imati tvrd i kameni primerak kome će se jedino vaš kućni ljubimac radovati.
sklonite meso iz tiganja, a u tiganj u kome je mast od prženja nalijte malo (par kašika) pileće supe ili vode. deglazirajte tiganj, pustite da vri minut i sklonite sa vatre.
napravite preliv. 200g milerama (idealno) ili kisele pavlake (alternativno) izručite u posudu. prelijte sa 2 kašike safta iz tiganja i sve dobro izmešajte. e sad, nemojte da kukate-ovo nije dijetalno. što bi rekla džulija čajld-"mi ne brinemo o zdravim sastojcima, mi brinemo samo o ukusu."
meso i valjuške u tanjir. prelijte sosom i svežim peršunom, ruzmarinom, vlašcem ili čime vam god volja. naravno, samo jedan začin, ne svi. jedite bez hleba, valjušci tome i služe.
ps. ja sam meso marinirao. možete ga uvaljati u brašno. možete na njega utrljati vegetu i ulje. možete ulje i kocku za supu umesto soli i bibera. možete praviti sa pečenom piletinom... moja baba je testo pravila od mešavine kuvanog i živog krompira samlevenog kroz mašinu za meso. pola-pola. ja moram da priznam da je to bilo previše, čak i za komplikatora kao što sam ja. vi, ako imate vremena, probajte-navodno je baš u tome trik. iako su valjušci praktično prilog, vremenom su meni postali glavni sastojak ovog jela. meso mi je postalo nevažno pored valjušaka. nekad napravim samo njih. bez mesa. vi pravite kako hoćete, kako volite. vaše jelo pravite onako kako vi želite.
javite kako je ispalo ;-)
Kako je tebi ispao recept?
2